facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Zatím to nevypadá, že by se dařilo naplnit ambiciózní cíl otevřené vědy v Evropské unii do roku 2020. Nyní již bývalý šéf generálního ředitelství Evropské komise pro výzkum a inovace Robert-Jan Smits se bude jako speciální vyslanec EU pro open access snažit akcelerovat tento proces. Zvládne EU tak rychlou změnu? A jaké kroky jsou pro ni nezbytné?

12. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Další, v pořadí 6. národní konference transferu technologií se uskuteční 16. – 18. 5. 2018 v Plzni. Akci pořádá spolek Transfera.cz se Západočeskou univerzitou v Plzni. Transferová konference je zatím největší připravovanou aktivitou pod hlavičkou spolku pro letošní rok.

12. 3. 2018

ZČU v Plzni

Pražská galerie DOX hostila v pořadí třetí ročník úspěšné konference Biospot. Díky ní má dojít k propojení středoevropských vědců v oblasti biologie, chemie a medicíny s českými a zahraničními investory. Prostor tak mají dostat nejzajímavější projekty ve spolupráci se soukromými investory. Více o tom na portálu Youradio News hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

11. 3. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Sdružení CESNET ve spolupráci s Ministerstvem dopravy České republiky zahájilo projekt Data Hub Relay – Czech Republic, který financuje Evropská kosmická agentura (ESA). V České republice tak vznikne jeden ze sedmi uzlů páteřní sítě, které se podílejí na distribuci velkého objemu snímků z družic Sentinel do národních datových center, jež je poskytují koncovým uživatelům.

11. 3. 2018

CESNET

Ve čtvrtek 8. března 2018 se v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze uskutečnila Výroční konference Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Vzácným hostem byla profesorka imunologie Blanka Říhová.Tematicky se konference zaměřila na podporu výzkumu a vývoje (VaV) a její motto znělo „Objev není náhoda“. O oblast VaV je ze strany žadatelů velký zájem, kterému chce Řídicí orgán OP VVV vyjít vstříc.

11. 3. 2018
MŠMT
Array
(
)

Během 3 let se v Brně inkubuje 9 start-upů, které pracují s kosmickými technologiemi. Shodnou částkou 300 tisíc euro inkubátor financuje Evropská kosmická agentura (ESA) a Jihomoravský kraj. Operátorem programu ESA BIC v České republice je agentura CzechInvest.

10. 3. 2018

CzechInvest

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo 7. března 2018 veřejnou soutěž v podprogramu INTER-ACTION LTAUSA18 programu INTER-EXCELLENCE. Ten se soustředí na projekty mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji se zaměřením na česko-americkou spolupráci. Návrhy je možné podávat od 8. března do 30. dubna 2018.

10. 3. 2018

MŠMT

Přípravy investiční společnosti, která měla podporovat projekty komercializace výzkumu a vývoje a začínající inovativní firmy, trvaly několik let. V lednu jsme informovali o vyhlášení výběrového řízení na vedoucí osoby a členy jejího představenstva. Nyní to ale vypadá, že projekt, alespoň v původní podobě, spadl pod stůl.

9. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Deset principů Leidenského manifestu stručně a jasně vysvětluje a radí, jak by se měla a hlavně neměla používat bibliometrie k hodnocení vědy. Principy nastavují kritické zrcadlo dosavadní praxi a rozšířeným pohledům na hodnocení vědy v Česku. Po konfrontaci prvního principu s českou realitou přináším zamyšlení nad principem druhým.

9. 3. 2018
Daniel Münich
Array
(
)

Akademie věd zemí skupiny V4, tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, vydaly společné stanovisko k devátému rámcovému programu Evropské unie pro výzkum, vývoj a inovace, který od roku 2021 nahradí dosavadní program Horizont 2020.

9. 3. 2018

Akademie věd ČR