facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

When and why do national institutions change? Can some people living under particular institutions, such as democracy, play a crucial role in changing their institutions back home? Do national leaders matter? Katarína Stehlíková and Sebastian Ottinger look back to European history, and from the perspective of political economy, discuss its relevance for institutional change in today’s China or Russia.

31. 1. 2023

Jaké byly jeho začátky s rozhlasovou novinařinou? Jakým způsobem pracuje se svými studenty - začínajícími žurnalisty? A jak se do jeho práce promítá to, že je zároveň knězem? Hostem podcastu De Facto byl Karol Lovaš z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK.

31. 1. 2023

Jak složité je připravit kompletní předpověď počasí pro jeden den? Proč předpovědi mnohdy nevychází a jak moc dopředu lze předpovědět počasí se 100% zárukou? Mění se v současné době klima opravdu rychleji než tomu bylo v minulosti? Budou povodně, tornáda, sucha a další živelné katastrofy častější? A je letošní zima, která střídá teploty jak na houpačce, výjimečná? Odpovědi přinese rozhovor s meteorologem doktorem Martinem Možným.

31. 1. 2023

My guest in this episode is Jaroslav Švelch, an expert in media studies at the Faculty of Social Sciences at Charles University. Dr. Švelch is the author of a fascinating social history titled Gaming the Iron Curtain, published by MIT Press. Feb 7 sees the release of a new book called Player vs. Monster: The Making and Breaking of Video Game Monstrosity.

31. 1. 2023

Vesmírné technologie a inovace z vesmírného výzkumu používáme prakticky denně aniž o tom víme. V dalším dílu našeho podcastu Praha inovační se věnujeme právě téhle oblasti a situaci inovativních firem z oblasti Space v Praze s kosmickým inženýrem a kolegou z Pražského inovačního institutu Janem Lukačevičem a Pavlem Jurušem ze společnosti Big Terra.

30. 1. 2023

Pilot stíhacího letounu JAS-39 Gripen Aleš Svoboda si vybojoval místo v záložním astronautském týmu European Space Agency. Část svých studentských let strávil i na Dopravní fakultě Jana Pernera. V podcastu jsme si popovídali o tom, jak výběrové řízení probíhalo, jaké to je být pilotem Gripenu a jestli si do vesmíru vezme nějaký talisman.

30. 1. 2023

Helena Dáňová a Klára Mezihoráková z Ústavu dějin umění AV ČR se zajímají o umělecká díla, která vznikla díky aktivním ženám ve středověku. Činorodé byly třeba královny Eliška Rejčka, Blanka z Valois nebo Anna Svídnická. Umění ale podporovaly i movitější měšťanky. Ještě méně známou kapitolou historie umění jsou ženy autorky, třeba francouzská písařka a básnířka Christine de Pizan. Dosud opomíjenou vrstvu dějin odkrývá nový obor nazvaný queenship studies, který se nyní nově etabluje i v našem prostoru.

26. 1. 2023

V pokračování diskuse Aleše Vlka a právníka Mateje Klimana v Inovacastu na téma spolupráce mezi akademií a průmyslem jsme se zaměřili především na praktické aspekty. Jaké dokumenty byste měli mít podepsané, ještě než začnete řešit konkrétní kroky? V čem se liší přístup ze stany vědce a firmy z pohledu zveřejňování výstupů výzkumu? A kde můžete v Česku získat finanční podporu pro výzkum?

25. 1. 2023

Lednový podcastový crossover mezi Hodinou dějepichu a Přepište dějiny nemohl mít jiné téma než prezidenty. Musí být prezident sexy? A proč TGM opustil ve 82 letech svoji milenku? Proč Beneš donutil svoji ženu, aby si změnila jméno? A jak vypadal sexuální život Gottwaldových? Více než hodina a půl zábavy a informací, které původně měly zůstat pod pokličkou.

25. 1. 2023

Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií.

24. 1. 2023