facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Lékařství, fyzika, chemie... ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Jakubem Šístkem z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.

10. 1. 2023

Se začátkem nového roku se naplno rozhořela volební kampaň o příští hlavu státu. Startujeme proto náš mimořádný miniseriál Balast v těžišti, kde se podíváme na volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. V prvním dílu jdeme ad fontes a s docentkou Janou Čechurovou si povídáme o volbách minulých a osobnostech kandidátů, jež je formovaly.

5. 1. 2023

In today's episode Jan V. talks to well-known American literary translator Alex Zucker. Zucker’s translations include novels by some of the best contemporary Czech authors including Bianca Bellová, Petra Hůlová and Jáchym Topol. He has also worked closely on titles with CU’s Karolinum Press, taking part last autumn in a debate titled labours of literary translation. We delve into a bit of that as well but begin with Alex Zucker’s original aim to be a marine biologist before everything changed, he visited Czechoslovakia, and, in 1989, the Iron Curtain fell.

4. 1. 2023

Jaký měla literatura dopad na středověkou společnost? A jak tomu bylo v Byzantské říši? Jakými metodami lze přistoupit ke studiu středověké literatury a v čem spočívají rozdíly mezi klasickou, středověkou a moderní řečtinou? Do jaké míry dokázalo středověké publikum porozumět psanému textu a může být středověký epos poutavou četbou pro publikum dnešní? Hostem Jiřího Macháčka a Ivana Folettiho byla tentokrát filoložka, byzantoložka a překladatelka Markéta Kulhánková, která působí na Slovanském ústavu AV ČR a na Masarykově univerzitě.

4. 1. 2023

Konec ekonomické transformace, nový předseda sociální demokracie, oslabený prezident, aféra bývalého agenta StB, vysoká inflace, debata o rozšíření NATO, ozbrojený střet v Rusku. I takový byl první rok samostatné České republiky. V bonusu na Gazetistu pak odpovědi na vaše otázky, třeba o novém pohádkovém Krakonošovi. A jako každou středu také v Deníku N.

4. 1. 2023

Cítíte, že je toho na vás někdy moc? Nevíte, jak řešit vypjaté situace? Nebo chcete zjistit, jak se preventivně starat o svoje duševní zdraví? Právě pro vás je speciální epizoda podcastu De Facto s psycholožkou Annou Marií Pospíšilovou, která studentům i zaměstnancům FSV UK nabízí podpůrnou psychologickou pomoc a poradenství.

3. 1. 2023

Dali jste si novoroční předsevzetí? Chyba! Proč to nedělat vám vysvětlí naši hosté z Katedry psychologie FF UK v další várce Balastu, ve které prozkoumáme hlubiny našeho vědomí i nevědomí. V hlavním rozhovoru se s doktorem Jakubem Kuchařem zaměříme na terapeutickou praxi a na psychoanalýzu. Co terapeuti preferují před novoročními předsevzetími? Jak v terapii pracovat s antipatiemi k pacientům? A v čem dnes trochu křivdíme Freudovi?

2. 1. 2023

V pokračování Inovacastu s Pavlem Kordíkem jsme se věnovali zejména umělé inteligenci, mladé generaci a budoucnosti práce. „Byl jsem i u zrodu Prg.ai. Inspirovali jsem se v Kanadě, kde byli v této oblasti o pár let napřed,“ říká. „Většina povolání se díky novým technologiím dramaticky promění. I když budete doktor, budete potřebovat znát strojové učení, aspoň uživatelsky.“ 

28. 12. 2022

Jak se tzv. doba emoční, ve které emoce podstatně vstupují i do veřejného prostoru a politiky, promítla do řízení institucí a podniků a jak by měli s emocemi moderní management a systém vzdělávání pro zaměstnance pracovat? Jak se mění role lídra v organizacích? Neměl by se dnešní manažer stát spíše člověkem, který umí naslouchat a rozvíjet talent členů svého týmu? A jakou roli v tom všem hrají koncepty individuální odpovědnosti a „servant leadershipu“?

28. 12. 2022

Letos si připomínáme stoleté výročí českých sekcí ve Francii, v rámci kterých mohou čeští středoškoláci získat maturitu na francouzských lycejích v Dijonu a Nimes.

23. 12. 2022