facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Letošní vydání žebříčku Global Ranking of Academic Subjects, který je také někdy známý jako oborová varianta Šanghajského žebříčku, srovnávalo více než 1800 světových vysokých škol v 54 oborech. Českým školám se dařilo zejména v přírodních vědách, matematice a fyzice. Slabších výsledků naopak tuzemské vysoké školy podle žebříčku dosáhly v sociálních vědách a inženýrství.

3. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Technologické centrum AV ČR připravilo další přehled svých současných aktivit. Přečtěte si například o konferenci zaměřené na rozvoj technologií v době pandemie nebo vzdělávacím projektu, který se soustředí na vývoj a řízení dronů a programování virtuální reality pro střední školy.

3. 8. 2022

Nová soutěž vyhlášená Evropskou komisí sdružuje mladé výzkumníky z celé Evropy, aby společně našli řešení nejpalčivějších problémů naší doby, jakými jsou například rakovina, adaptace na klimatickou změnu či ochrana oceánů a půdy. Letos se soutěž odehrává v nizozemském Leidenu.

3. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Pracuje jako takzvaný lobbista v public affairs agentuře. Během studií na FSV byl předsedou studentského spolku Politologický klub. A pracovní zkušenosti nasbíral v českém i evropském parlamentu. Nejen o tom vyprávěl Vladimír Hurych, absolvent Institutu politologických studií, který byl hostem podcastu De Facto.

2. 8. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/0CDodWUjPbdwH3RnhjTIjB

Kdy se lidé rozhodují o tom, jestli chtějí mít děti, či jak souvisí počet psů v sousedství s kriminalitou? Skutečně funguje nová pilulka proti kocovině? Podívejte se na 10 vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku v červenci 2022. 

2. 8. 2022
Eduard Petiška
Array
(
)

Mnoho obchodních modelů je postaveno na schopnosti dívat se na každodenní rutinu s nadhledem. Pro brněnský startup World from Space to platí bezezbytku. Jeho nadhled představuje asi 700 kilometrů. Tak vysoko nad Zemí totiž putují evropské družice Sentinel, jejichž data čeští experti zpracovávají, interpretují a poskytují formou placených výstupů dál.

2. 8. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí

Dva roky po svém připojení k Masarykově univerzitě uspěla tamější Farmaceutická fakulta v prestižní grantové výzvě ERA Chairs. Z evropských prostředků zde vybudují nové vědecké pracoviště, které se zaměří na výzkum a vývoj pokročilých farmaceutických technologií.

2. 8. 2022

Masarykova univerzita

Čtenářů a čtenářek portálu Vědavýzkum.cz jsme se zeptali na to, co je podle nich největší problém v současném systému odměňování akademické práce. Podívejte se, co trápí české vědce a vědkyně a co by se podle nich mělo v otázce spravedlivého odměňování změnit.

1. 8. 2022
Anketa čtenářů
Array
(
)

Jazyk jako komunikační nástroj patří k nejdůležitějším lidským charakteristikám. Nový projekt Dovyko se zaměřuje na vývoj diagnostického nástroje, který pomůže posoudit jazykový vývoj nejmenších dětí. Přinese ale také dosud neznámá data o raném vývoji jazyka u českých dětí.

1. 8. 2022

Akademie věd ČR

Řídicí orgán OP JAK vyhlásil ve středu 27. 7. 2022 výzvu č. 02_22_009 Smart Akcelerátor+ I, jejímž cílem je umožnit v jednotlivých krajích České republiky rozvoj kapacit a kompetencí přispívajících k vytváření podmínek pro posilování inteligentní specializace. Do výzvy je možné se hlásit až do července příštího roku nebo do vyčerpání alokace.

1. 8. 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovu