facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

 Inovační centrum weXelerate odstartuje 5. března 2018 druhý turnus Accelerator programu. Během následujících čtyř měsíců bude 52 vybraných startupů z 21 různých zemí světa spolupracovat s velkými společnostmi na inovačních projektech. Českou republiku bude reprezentovat startup Clever Analytics.

17. 2. 2018

CzechInvest

Technologická agentura ČR (TA ČR) a společnost Deloitte společně provádí průzkum na téma podpory výzkumu a vývoje ve středoevropských firmách v roce 2018 a prosí potenciální respondenty o účast. Dotazník je určen primárně pro vedení firem.

17. 2. 2018

TA ČR

Technologická agentura České republiky (TA ČR) vyhlásila výsledky vyhodnocení splnění podmínek návrhů projektů podaných do 1. veřejné soutěže ve výzkumu a experimentálním vývoji programu THÉTA, vyhlášené dne 31. 10. 2017.

16. 2. 2018

TA ČR

Právě nyní se v Evropské komisi intenzivně jedná o podobách nového rámcového programu. Jednou z plánovaných změn je i větší důraz na výzkumné mise, tedy projekty orientované na určený výzkumný cíl. Německá Fraunhoferova společnost vydala doporučení k tematickému zaměření těchto výzkumných misí.

16. 2. 2018

Vědavýzkum.cz

Výdaje ze zahraničních zdrojů výrazně poklesly. Český systém výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) trápí také málo aplikovaných výsledků nebo genderová nevyváženost. Výdaje určené pro tuto oblast ale rostou a české výzkumné infrastruktury mají velký potenciál. K takovým závěrům došlo hodnocení roku 2016 zpracované Úřadem vlády.

16. 2. 2018

Vědavýzkum.cz

„Jaké dopady bude mít stárnutí populace na dostupnost vybraných zdravotních služeb?“, „jaké etické aspekty je zapotřebí zohlednit při budoucím zavádění autonomního řízení aut?“ či „jak zkvalitnit systémy a procesy povolování nové výstavby v Praze?“ Tohle jsou tři různé příklady otázek, na které budou řešitelé hledat odpovědi v projektech podpořených Technologickou agenturou ČR (TA ČR) v rámci programu ÉTA.

16. 2. 2018

TA ČR

Centrum pro transfer technologií Masarykovy univerzity vydalo novou brožuru, která odpovídá na základní otázky v oblasti duševního vlastnictví a transferu technologií. Připomene tak hlavní témata, o kterých by vědci a badatelé měli vědět.

15. 2. 2018

CTT MU

Národní hodnocení výzkumu v České republice s přepočtem výsledků na peníze, nazývané „kafemlejnek“, zanechalo v části vědeckého prostředí stopy, které nebude snadné zamést. Výzkumným organizacím neposkytuje potřebnou zpětnou vazbu, převážně nehodnotí kvalitu, přitom ovlivňuje sto procent finanční podpory na jejich rozvoj. Mnoho výzkumných organizací mimo Akademii věd zároveň přebírá jeho mechanismus pro vnitřní nakládání s rozpočtem na vědu.

15. 2. 2018

Michal Petr

Česká republika se nepotýká s problémem takzvaného brain drain – tedy odlivu mozků. Shodli se na tom představitelé vysokých škol a ústavů Akademie věd. Dokazují to přitom i data Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), podle kterých mezi lety 2011 až 2016 přibylo 83 procent vědců. V období 2002 až 2006 jich oproti tomu 10 procent ubylo. Na rádiu Zet o tomto tématu hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

15. 2. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Německé ministerstvo životního prostředí vyzývá neziskové organizace k zapojení do bilaterálních a multilaterálních projektů, které mají přispět k výměně poznatků a postupů při ochraně klimatu a zintenzivnit diskuzi na dané téma. Návrhy mohou být podávány do 16. března 2018.

15. 2. 2018

Vědavýzkum.cz