facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Czexpats in Science

Czexpats in Science

Stovky talentovaných českých vědců během své kariéry vycestují sbírat zkušenosti na nejkvalitnější světové univerzity. Následný návrat do ČR pro ně ovšem není jednoduchý, ti nejtalentovanější často zůstanou v cizině natrvalo a dochází tak k významnému odlivu lidského kapitálu. Tři mladé české vědkyně se proto rozhodly založit iniciativu Czexpats in Science s cílem propojit české vědce pracující v zahraničí, usnadnit předávání zkušeností jak s výjezdem, tak s návratem, a zprostředkovat kontakt s českým vědeckým prostředím i těm, kteří se do Česka vracet neplánují. Jedná se o vůbec první platformu v ČR, která pomáhá českým vědcům v zahraničí.

Český grantový systém je notoricky znám vysokou mírou nepřívětivosti, byrokracie a kontroly. Proč je to takový problém a jaké jsou krátkodobě dosažitelné cesty ke zlepšení? V prvním dílu minisérie se Jakub Tomek z Czexpats in Science zaměřil na podobu vyhlášení grantů a zadávací dokumentace.

25. 3. 2024

„Že naše velké dobrodružství začne, jsem se dozvěděla ráno 2. prosince 2022. Nečekala jsem to. Úspěšnost žádostí se pohybuje kolem 10 % a ačkoliv jsem si za vymyšleným projektem stála, velké naděje jsem si nedělala..,“ sdělila pro Czexpats in Science Anna Mrázová, která v létě 2023 vyrazila na druhý konec Evropy do Bordeaux.

3. 12. 2023

Z Česka do světa a zpět. Z rostlinné biologie přes in vitro diagnostiku virů ke kyselině hyaluronové. Z akademického prostředí k aplikovanému výzkumu. I tak lze shrnout profesní dráhu Tomáše Práta, vědeckého pracovníka v české farmaceutické a kosmetické společnosti Contipro.

21. 11. 2023

Vyjet na dlouhodobou zahraniční stáž vyžaduje dávku odvahy i v případech, kdy se nepotýkáte s žádnými bariérami. Právě o tom, co vyžaduje stát se Czexpatem se zdravotním omezením, se hovořilo na říjnovém #CzexpatsOnline. Diskuzi empaticky moderovala Blanka Collis.

11. 11. 2023

Kristýna Olsson Heřmanová vyrazila do zahraničí již na vysokou školu. O tom, jaké zkušenosti nasbírala během bakalářského studia v USA a během následného magistra v Nizozemí, se podělila v blogu pro Czexpats in Science.

5. 11. 2023

Výjezd do zahraničí jako součást vědecké kariéry s sebou přináší řadu výzev. Kde budu bydlet? Jak se sžiji s místní kulturou? A mnoho dalších… Vědkyně a vědci, kteří mají zdravotní komplikace, řeší všechny tyto otázky, ale k tomu přibývají další. Budou tam dostupné léky? Jaká je místní zdravotní péče? Jak rychle se zvládnu zorientovat v novém prostředí?

6. 10. 2023

Czexpats in Science

Vladimír Majer, vystudovaný chemik, po úspěšné výzkumné kariéře v zahraničí strávil několik let ve vědecko-diplomatických službách francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS). V blogu Czexpats in Science si můžete přečíst o jeho zkušenostech s vědeckou diplomacií a pohledu na tuto disciplínu v kontextu České republiky.

25. 9. 2023

Jak vytvářet vědecké prostředí, kde se budete cítit jako doma? Téma letošního networkingového setkání „Summer Meetup”, které proběhlo ve čtvrtek 31. sprna na brněnském CEITEC i online, přilákalo na stovku vědců a vědkyň a dalších příznivců.

17. 9. 2023

Portál Czexpats in Science zveřejnil blog Blanky Collis, ve kterém se zamýšlí nad nástrahami návratů tzv. czexpats dětí ze zahraničí do českého školského systému. Jaké jsou jejich zkušenosti a co při návratu pomohlo?

31. 8. 2023

Vědecká diplomacie byla na Ministerstvu zahraničních věcí ČR přítomna vždy, ale až nyní je skutečnou prioritou. I proto bylo v dubnu letošního roku zřízeno nové oddělení vědecké diplomacie. I to v rozhovoru pro Czexpats in Science říká první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák. Česká věda má podle něj v zahraničí často mnohem lepší jméno, než si doma myslíme.

25. 8. 2023