facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Petra Tušlová, hlavní host této epizody Balastu, se akorát vrátila z výkopů v Bulharsku, kde hledala římské pohřební mohyly. Co se ale nestalo, se svým týmem našli hroby významné jámové kultury z doby bronzové. Jak archeologové poznají, že „si kopli“ místo Říma dobu bronzovou? Čím je jámová kultura specifická a pro nás tolik zajímavá? A kdy se práce archeologa skutečně podobá legendárnímu Indianu Jonesovi?

1. 8. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/29jk3YmI1r2tteUOUIzW4m

Další přehled vědy s českou stopou poodhaluje záhadu rozdílného vnímání bolesti a připomíná objevy českých egyptologů, geologů i ekologů. Naprázdno nevyjde ani genetika.

31. 7. 2022
Pavla Hubálková
Array
(
)

Nový evropský Bauhaus (NEB) je novou vítanou a důležitou aktivitou EU podporující oblast kreativních průmyslů v širších souvislostech. Cílem této iniciativy je poskytnout všem občanům přístup k oběhu zboží s nižšími uhlíkovými emisemi, které podporuje obnovu přírody a chrání biologickou rozmanitost.

31. 7. 2022

Olomoucké science centrum, Pevnost poznání, letos v létě nabízí řadu programů pro starší i mladší děti. V rámci programů, které mají rozšířit za cíl šířit zájem o vědu, si děti mohou podívat do laboratoře, vyzkoušet si roboty nebo vyzkoušet práci geografa.

31. 7. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Ve sklenici vody dokáží vědci najít desítky cizorodých látek. Koncentrace každé z nich je sice minimální, problém ale je, že je jich ve vodě obsaženo tolik. Jiří Henych z Ústavu anorganické chemie AV ČR vyvinul prášek, který dokáže takové znečišťující látky neutralizovat a kromě pesticidů funguje i na syntetické bojové látky.

30. 7. 2022

Akademie věd ČR

Ve výzvě 2022 uspělo šestnáct již existujících a čtyři nové aliance evropských univerzit. Z České republiky jsou aktuálně do sítě Evropských univerzit zapojeny čtyři vysoké školy, přičemž Univerzita Karlova a Masarykova univerzita jsou součástí šestnáctky stávajících aliancí, která získala ve výzvě 2022 finanční podporu.

30. 7. 2022
MŠMT
Array
(
)

Technologická agentura České republiky vyhlásila výsledky čtvrté veřejné soutěže Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA 2, podprogram 2. Uspělo sedm návrhů projektů.

30. 7. 2022

Technologická agentura ČR

Nejnovější seriál z dílny portálu Vědavýzkum.cz představuje různorodá témata z oblasti akademické práce. Další díl ze seriálu o akademické práci se zaměřuje na neúměrný stres v zaměstnání a syndrom vyhoření. Jak se na akademické půdě projevuje syndrom vyhoření? Oslovili jsme vědce se zkušeností s duševním onemocněním. Pověděl nám, jaké to je dopracovat se k vyhoření.

29. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

První jihokorejská sonda „Danuri“ se má na začátku srpna vydat na oběžnou dráhu Měsíce – na palubě rakety SpaceX ze Spojených států. Podle odborníků a vládních představitelů bude úspěšný start této sondy v rámci programu „Project Danuri Lunar Orbiter“ prvním krokem, kterým se Korejská republika připojí k vesmírné ekonomice po vzoru dalších vyspělých zemí.

29. 7. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Systematický výzkum etických problémů spojených se změnou klimatu, vývojem umělé inteligence a nových technologií v Česku dosud chybí. Situaci má změnit nově vznikající mezinárodní výzkumné Centrum pro environmentální a technologickou etiku – Praha.

29. 7. 2022

Akademie věd ČR