facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

V souvislosti s výší rozpočtu Technologické agentury na rok 2021 a aktuální situací byla diskutována nutnost modifikace výdajových priorit v oblasti výzkumu a inovací s vicepremiérem pro hospodářství Karlem Havlíčkem, místopředsedou RVVI. TA ČR jako poskytovatel podpory aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací na základě toho zvážila možnosti rozpočtu, v souladu s vládou schválenými střednědobými výhledy.

9. 4. 2020

Vědecká komunita po celém světě se zapojila do úsilí nalézt odpověď na krizi související s šířením viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19. Centrum ELI Beamlines, které je českým pilířem mezinárodní laserové výzkumné infrastruktury ELI – Extreme Light Infrastructure, se k této iniciativě připojilo a připravilo „rychlý přístup“ pro potenciální uživatele, jejichž výzkum může napomoci v boji s onemocněním COVID-19.

9. 4. 2020

ELI Beamlines

Vědeckotechnický park UP (VTP UP) reaguje na naléhavou situaci ohledně současné pandemie nového typu koronaviru a vyhlašuje v návaznosti na rozhodnutí Technologické agentury ČR mimořádnou výzvu Proof-of-Concept (PoC) projektů. 

9. 4. 2020

Univerzita Palackého v Olomouci

Česká zemědělská univerzita v Praze uspěla v prestižní výzvě ERA Chairs evropského programu Horizont 2020. Tým pod vedením špičkového odborníka se zaměří na technologie pro kvalitní, bezpečnou a udržitelnou regionální produkci potravin.

8. 4. 2020

ČZU v Praze

Vystupte ze své komfortní zóny, následujte své sny, ale nečekejte, že bude v zahraničí všechno růžové a zalité sluncem. Zároveň je to výzva a každá překonaná překážka vás posílí. Eliška Koňaříková popisuje své zkušenosti s PhD studiem v německém Mnichově, které by ani přes občasné strasti za nic nevyměnila.

8. 4. 2020

Devadesátá léta minulého století jsou obdobím negativního dopadu privatizace na aplikovaný výzkum, ale i podnikatelského apetitu. Pojem transfer technologií znalo jen pár zasvěcených. Hlavním úkolem byla výuka k podnikání. Jediným zdrojem znalostí byly zahraniční zkušenosti českých vědců a výzkumníků a převzaté modely jako například podnikatelská a inovační centra a inkubátory podporované Evropskou komisí.

8. 4. 2020

Jakub Hruška

Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR nabízí možnost bezplatné analýzy nanomateriálů, které se jeví perspektivní pro zmírnění šíření nákazy – COVID-19.

8. 4. 2020

ÚPT AV ČR

Technologická agentura ČR vyhlašuje výsledky vyhodnocení splnění podmínek návrhů projektů podaných do 1. veřejné soutěže Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací KAPPA financovaného z fondů EHP a Norska, vyhlášené 20. listopadu 2019.

8. 4. 2020

Technologická agentura ČR

Traduje se, že internet jako síť mnoha spolupracujících bodů vznikla proto, aby nebylo možné jedním úderem, například jaderné bomby, zničit generální štáb velké armády. V dostupných informačních zdrojích se to sice takto nepíše, jisté však je, že první reálné propojení několika bodů, které zpracovávají data, vzniklo na konci šedesátých let v agentuře amerického ministerstva obrany, zabývající se výzkumem nových technologií.

7. 4. 2020
Rut Bízková
Array
(
)

Tatínek si přál mít doma lékařku. To Lenka Rossmeislová viděla svou budoucnost nalajnovanou v laboratoři. Mikrobiologie, profese obou rodičů, se všemi vůněmi, křivulemi, pipetami a mikroskopem byla totiž pro ni velkým lákadlem. Teď zkoumá tukové buňky a lymfatický systém. „Od vědy mě rodiče spíše odrazovali, ale myslím, že jsou rádi, že dělám, co mne baví,“ říká dnes specialistka ze 3. lékařské fakulty UK.

7. 4. 2020

Univerzita Karlova