facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Dle serveru Times Higher Education se nejlepší vysoké školy ze zemí Arabské ligy nacházejí převážně na Blízkém východě. Nejvíce zástupců v TOP10 má Saudská Arábie, ve které sídlí i nejlepší univerzita regionu – King Abdulaziz University.

31. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Čínská lidová republika reorganizuje centrální vládu a změny se dotknou i vědy. Ministerstvo pro vědu a technniku se díky těmto změnám významně rozšíří a mělo by nově ovládat i největší čínskou grantovou agenturu pro základní výzkum, která doposud zachovávala vysokou míru soutěživosti.

30. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Zatímco se u nás v minulém roce široce diskutovalo především o nedůstojném postavení a nízkých příjmech doktorandů, v zahraničí se stále intenzivněji zabývají otázkou dalších kariérních možností čerstvých držitelů doktorátu a začínajících postdoktorských výzkumníků. Jejich vyhlídky jsou totiž často nejisté a nejasné.

27. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Rusko by rádo navázalo na vědecké úspěchy z dob Sovětského svazu. Finančně je oblast vědy dotována štědře, ruští vědci se ale stále potýkají s překážkami, které nedovolují efektivní využití těchto prostředků. Ekonomickému růstu tak pomáhá věda v Rusku méně než v ostatních progresivních státech.

26. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Systémy výzkumu, vývoje a inovací tzv. nových členských států Evropské unie jsou méně výkonné, než je tomu u starší členský států. Mají také slabší postavení v rámci unijních sítí a produkují méně kvalitní návrhy vědeckých projektů ucházejících se o podporu rámcových programů EU. Nízká participace těchto zemí je nejvýraznější v programech, které podporují excelenci a inovace.

25. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Brexit je stálým zdrojem úzkosti mezi vědci působícími ve Velké Británii. I přes opakovaná ujišťování o stabilitě visí nad budoucností britské vědy stále mnoho otazníků. Britská vláda proto vydala dokument, který odpovídá na nejčastější otázky k účasti země v rámcovém programu Horizont 2020.

22. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Americký prezident Donald Trump je v úřadu již přes rok a z analýz vyplývá, že oblast vědy a výzkumu pro něho zatím není prioritou. Místo prezidentského poradce pro oblast VaV je stále neobsazené a úřadující prezident si až na poslední chvíli rozmyslel výrazné škrty v návrhu rozpočtu na rok 2019. Vědci se tedy musí spoléhat na kongres.

19. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

V reakci na obavy spotřebitelů týkající se kvality potravin a podvodných praktik v potravinářství zahájí Evropská komise činnost znalostního centra pro boj proti podvodům v potravinářství a kvalitu potravin provozovaného Společným výzkumným střediskem.

18. 3. 2018

Evropská komise

Aktuální čísla ukazují, že v čínské vědě přestává být brain drain – tedy odliv talentovaných výzkumníků – akutním problémem. Čína až donedávna čelila masivnímu odchodu svých vědců na západní univerzity a výzkumná pracoviště. Poslední roky však země investovala do zvýšení národní vědecké úrovně obrovské částky. Nyní se zdá, že to skutečně odchod čínských vědců zastavilo.

16. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Ve vědě a výzkumu stále pracuje mnohem více mužů než žen. Oproti předchozím desetiletím je ale tento problém v mnohem větším měřítku uznáván. Jak bojovat proti stereotypům a jak motivovat ženy ke kariéře ve vědě a výzkumu?

15. 3. 2018

Vědavýzkum.cz