facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Vláda v pondělí 20. ledna 2020 schválila základní rámec pro tvorbu Hospodářské strategie České republiky. Po schválení tezí nové strategie plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu připravit do konce března samotný strategický materiál, který má směřovat hospodářství státu do roku 2030. Klíčové by mělo být propojení vědy s průmyslem.

24. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 2. a 3. dubna 2020 se v prostorách Lichtenštejnského paláce v Praze uskuteční konference o evropských strukturálních a investičních fondech pro vysokoškolské vzdělávání, výzkum a vývoj za účasti zainteresovaných ministrů ze zemí Visegrádské skupiny.

24. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Nová studie zkoumala dopady účasti výzkumníků v evropském programu COST. Ten propojuje vědce a badatele v evropském výzkumném prostoru a v českém prostředí je velmi oblíbený. Ze studie vyplynulo, že účast na takových programech má velmi pozitivní dopad na vědeckou kariéru.

11. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Rozsáhlá analýza Cross Ranking shrnuje závěry všech tří nejvíce respektovaných a používaných mezinárodních žebříčků vysokých škol – QS, ARWU a THE. Detailní srovnání ukazuje nejen pořadí více než 1 700 nejlépe hodnocených vysokých škol z celého světa (včetně dvou desítek českých a slovenských), ale také 50 nejúspěšnějších vysokoškolských systémů za období 2012 až 2019.

7. 1. 2020

Universitas

Úřad vlády vypracoval každoroční Analýzu stavu výzkumu, vývoje a inovací v České republice a jejich srovnání se zahraničím v roce 2018. Vyplývá z ní, že ačkoliv výdaje v dlouhodobém měřítku rostou, některé problémy systému výzkumu a vývoje přetrvávají. Patří k nim malá účast v evropském rámcovém programu, genderové nerovnosti i nízká inovační výkonnost.

3. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Kvalitu svého výzkumu mohou vědci a akademici porovnávat s různými výzkumnými pracovišti v Česku v nové internetové aplikaci. Vytvořili ji pracovníci Institutu pro ekonomickou a demokratickou analýzu (IDEA) při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Nyní je aktualizovaná a obsahuje data za roky 2017-2018.

21. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Zástupci české vlády, ministerstva školství, Akademie věd i českých vysokých škol podepsali Memorandum o podpoře výzkumu, vývoje a inovací v České republice. Slavnostní podepisování se se konalo ve čtvrtek 19. prosince na Úřadu vlády.

20. 12. 2019

Akademie věd ČR

Poslední z řady letošních konferencí k Implementaci hodnocení výzkumných organizací Metodika 2017+ se uskutečnila 17. prosince 2019 v Praze. Zástupci Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) na ní bilancovali postup zavádění nového způsobu hodnocení a diskutovali problémy, se kterými se setkávají.

19. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Zvýšit počet spin-off společností a posílit komercializaci výsledků výzkumu v Česku, to je cíl nového dokumentu, který připravila pracovní skupina při Radě pro výzkum, vývoj a inovace, a který v pondělí 9. prosince 2019 projednala a schválila vláda.

11. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Český statistický úřad (ČSÚ) dlouhodobě sleduje hlavní charakteristiky financování výzkumu a vývoje. Aktuální publikace shrnuje údaje o přímé veřejné podpoře za rok 2018. Český stát podpořil prostřednictvím státního rozpočtu výzkumné a vývojové činnosti částkou 33,4 miliard korun.

9. 12. 2019

Vědavýzkum.cz