facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Třetím rokem pokračuje hodnocení výzkumných organizací dle Metodiky 2017+. Některé komentáře předsedů Odborných panelů k hodnocení vybraných výsledků v Modulu 1 jsou poměrně kritické. Dokáží čeští výzkumníci a výzkumné organizace odlišit výzkum od dalších činností a snaží se o to vůbec? A jak je obtížné prokázat společenskou relevanci výzkumu ve společenských vědách?

9. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Jednou z možností, jak do budoucna posílit připravenost země na virovou epidemii či pandemii, je vybudovat nový výzkumný Virologický ústav. Nabízí se možnost hradit jeho vznik z prostředků Národního programu obnovy. Podklady pro tento program dává dohromady Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), jako celek jej musí schválit vláda, následně se bude plán projednávat na úrovni Evropské unie.

7. 10. 2020

Akademie věd ČR

Ve čtvrtek 1. října 2020 se uskutečnil již třetí ročník konference SCI-PO 2020 (Science Policy), tentokrát na téma internacionalizace a mezinárodní aspekty vědní politiky. Pořádala ji společnost alevia ve spolupráci s think-tankem IDEA CERGE-EI, Technologickým centrem AV ČR, Centrem pro sociální a ekonomické strategie FSV UK a Tertiary Education & Research Institute. Kvůli omezením se celá akce konala on-line.

5. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Svaz průmyslu a dopravy ČR kritizuje plánovanou výši výdajů na průmyslový výzkum, vývoj a inovace v příštím roce. Vládou schválený rozpočet na výzkum, vývoj a inovace počítá pro rok 2021 jen s výší 37,5 miliard korun, pro roky 2022 a 2023 pak s 38 mld. Kč. Rada pro výzkum, vývoj a inovace přitom pro příští rok navrhovala původně výdaje o cca 750 milionů Kč vyšší.

1. 10. 2020

Svaz průmyslu a dopravy ČR

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) dnes na svém 360. zasedání navrhla jmenovat tři členy předsednictva Grantové agentury ČR. Jsou jimi Alice Valkárová, Petr Baldrian a Jaroslav Koča, který byl zároveň nominován na funkci předsedy GA ČR. Všichni tři navážou na svou dosavadní práci v předsednictvu v prvním funkčním období. Českou hlavu za rok 2020 obdrží imunolog Václav Hořejší.

25. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Pátou generaci Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje (RIS JMK 2021-2027) minulý týden schválili jihomoravští zastupitelé. Navázali tak na své kolegy z brněnského zastupitelstva, kteří strategii odsouhlasili začátkem září. Během uplynulého roku se na její přípravě podílelo více než 300 klíčových osobností byznysu, vědy nebo třeba veřejné správy.

22. 9. 2020

JIC

Vláda v pondělí 14. srpna 2020 schválila vznik rady pro podporu strategických technologií a produktů, která by do budoucna měla řídit podporu výzkumu a vývoje, chytré investice a certifikace nebo i nákup strategických výrobků. Radu budou tvořit zástupci klíčových odvětví hospodářství, asociací, svazů a komor, ministerstev, ostatních ústředních orgánů státní správy a vybraní odborníci.

16. 9. 2020

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlašuje výzvu k předkládání dokumentace pro mezinárodní peer-review hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR, které se uskuteční v roce 2021.

13. 9. 2020

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

V souvislosti s ukončením členství dvou členů vědecké rady Grantové agentury České republiky vyhlašuje předseda vlády a předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Andrej Babiš výzvu k podávání návrhů kandidátů na členky / členy vědecké rady GA ČR. Návrhy lze zaslat do 9. října 2020.

12. 9. 2020

Rada pro výzkum, vývoj a inovace

Národní centrum Průmyslu 4.0 připravilo při příležitosti Národního průmyslového summitu, který proběhnul 9. září v Betlémské kapli, Analýzu českého průmyslu 2020. Analýza vychází z dat získaných během 253 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu.

11. 9. 2020

NCP 4.0