
Udělat z nás po vzoru Litvy lídra v laserech. To je cílem projektu LASER-PRO
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Konsorcium 18 partnerů z Česka, Litvy a Ukrajiny zahájilo ambiciózní projekt LASER-PRO, jehož cílem je proměnit evropský high-tech průmysl prostřednictvím pokročilých laserových technologií. „Není to jen další evropský projekt. Je to strategická iniciativa, která formuje budoucnost laserových technologií v Evropě, je to odpověď na evropskou urgentní ekonomickou situaci,“ říká vedoucí dolnobřežanského centra HiLASE Tomáš Mocek a dodává: „Vědecké publikace na změnu společnosti nestačí.“
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Inovace a transfer

Top 10 za únor: Učitelé varují před misogynními influencery, sex může zlepšit pocit po celý den
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Přinášíme přehled nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích za únor. Co se v něm dozvíte? Přečtete si o dívce, která v děloze podstoupila genovou léčbu spinální svalové atrofie, o tajných přísadách hasicích přístrojů, které mohou být toxické, nebo o tom, že lék na hubnutí Wegovy také snižuje chuť na alkohol.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Věda

CZELO: Nové vize a výzvy EIT nebo česká účast v semifinále European Prize for Women Innovators
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO
Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte Dohodu o čistém průmyslu, balíček na zjednodušení pravidel EU, novou strategickou vizi EIT a výzvu EIT pro kulturu a kreativitu. Přečtěte si také o české účasti v European Prize for Women Innovators a o stavu evropské spolupráce ve vysokoškolském vzdělávání.
- Základní údaje
- CZELO
- Politika

Mezi mzdami akademiků panují obrovské rozdíly, ukazuje analýza
- Autor článku: ne
- Zdroj: Šimon Stiburek
Průměrná mzda akademiků v roce 2022 přesahovala 62 tisíc Kč, ale rozdíly mezi jednotlivými fakultami byly obrovské. Analýza ukazuje, že rozdíly v odměňování odrážejí mimo jiné velké disproporce ve financování výzkumu v různých oborech a velkou koncentraci výzkumných zdrojů na malém počtu fakult. Roli nicméně hrají také výrazně odlišné počty studentů na jednoho akademika na jednotlivých fakultách a další faktory. Zajímavé je, že i u srovnatelných fakult na různých vysokých školách se významně liší příspěvek na jednoho studenta, což zřejmě odráží (mimo jiné i) odlišné přístupy jednotlivých univerzit k vnitřnímu rozdělování institucionálních zdrojů.
- Základní údaje
- Šimon Stiburek
- Analýzy

Rostliny snášejí zásahy do chromozomů lépe, než se čekalo
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC
Vědci a vědkyně z výzkumné skupiny Jiřího Fajkuse na CEITEC Masarykovy univerzity ve spolupráci s Biofyzikálním ústavem Akademie věd ČR a Technologickým institutem v Karlsruhe objevili, že rostliny Arabidopsis thaliana jsou překvapivě odolné vůči rozsáhlým přestavbám genomu. Pomocí metody CRISPR/Cas upravili strukturu chromozomů rostlin, aby otestovali, jak se takové změny projeví na růstu rostlin, aktivitě genů a stabilitě dědičné informace. Výsledky ukázaly, že navzdory těmto velkým zásahům si rostliny zachovaly normální vzhled i genetickou stabilitu.
- Základní údaje
- CEITEC
- Věda

Luboš Tomiška: Inovace by měly přinášet zisk, jehož část můžeme dále investovat
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz pro SIC
Evropské inovační centrum společnosti Eaton (EEIC) se zaměřuje na inovace v oblasti distribuce elektrické energie, elektromobility i jiných pokročilých průmyslových technologií pro udržitelnou budoucnost. Jak spolupracuje s akademickými institucemi a v čem mu prospívá spolupráce se Středočeským inovačním centrem (SIC)? Na to odpovídá ředitel Luboš Tomiška.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz pro SIC
- Rozhovory

Jak dostat vědu do cukrárny (a nejen tam)
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC
„Brand je to, jak o vás ostatní mluví, když s nimi nejste v místnosti." Platí to pro jednotlivce, instituce, ale i pro celá odvětví – včetně vědy. Jaký „brand“ má věda v očích veřejnosti? A jak bychom o ní měli mluvit? Stačí, když vědci diskutují o svém výzkumu v laboratořích? Nebo bychom si měli přát, aby se o vědeckých tématech bavily i dámy v cukrárně u šálku kávy s dortíkem?
- Základní údaje
- CEITEC
- Politika

Nový program českých vědců se zaměří na vzácná onemocnění
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Existují tisíce vzácných onemocnění, často ještě nedostatečně probádané, pro něž dosud neexistuje účinná léčba. České centrum pro fenogenomiku (CCP), velká výzkumná infrastruktura při Ústavu molekulární genetiky AV ČR, proto spustilo program RD-Factory, jehož cílem je zjistit více informací o těchto onemocněních, zlepšit jejich diagnostiku a pomoci najít možné způsoby léčby.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Věda

Žebříčky nejcitovanějších vědců – o čem skutečně vypovídají?
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Přehledy nejcitovanějších vědců, jako Highly Cited Researchers a World’s Top 2 % Scientists, jsou často vnímány jako ukazatele vědecké prestiže. Jejich metodologie je založena na několika kritériích, ovšem vědeckou kvalitu nelze redukovat na jednoduché metriky. Přes určitou vypovídací hodnotu jsou tyto seznamy zároveň předmětem kritiky – nejen kvůli technickým omezením v přesnosti, ale i následkem přecenění této vypovídací hodnoty. Jak tyto přehledy interpretovat a jakou váhu jim přikládat?
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Analýzy

TC Praha v únoru: Nová služba Strategické impulsy a pozvánka na workshopy Jak na Horizont Evropa
- Autor článku: ne
- Zdroj: Technologické centrum Praha
Technologické centrum Praha přináší pravidelný přehled svých aktivit, tentokrát za únor. Zjistíte, co je nového v programu Horizont Evropa i přímo v TC Praha. Nechybí ani pozvánky na řadu zajímavých akcí, které byste si neměli nechat ujít.
- Základní údaje
- Technologické centrum Praha
- Politika
Strana 5 z 683