Politika výzkumu a vývoje
události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy
Jak získávat kvalitní a spolehlivé informace o současném komplexním světě a na nich stavět strategické rozhodování při tvorbě politiky výzkumu a vývoje? Na to se snaží odpovědět projekt VATES, který realizuje Technologické centrum AV ČR (TC AV).
Vědavýzkum.cz
Nová poslanecká sněmovna schválila na svém třetím zasedání dne 5. prosince 2017 návrh rozpočtu na příští rok. Výdaje na výzkum a vývoj v absolutních číslech rostou, v poměru k růstu ostatních výdajů ale stagnují.
Vědavýzkum.cz
Technologická agentura ČR (TA ČR) vydala první Zprávu o realizaci programu BETA, v jehož rámci bylo vyhlášeno pět řádných výzev a podpořeno 248 projektů ve výši 455 mil. Kč. Jedná se o první analýzu po ukončení programu BETA, na kterou naváže v roce 2018 vlastní závěrečné hodnocení programu.
TA ČR
Technologické centrum AV ČR pořádá dne 14. prosince 2017 seminář „Věda a technologie pro společnost", na kterém se seznámíte s aspeky získávání a zpracování dat, s metodickými přístupy k analytickému využítí a interpretaci těchto dat. Představeny budou i možnosti jejich efektivního využití při tvorbě a realizaci inovační politiky.
TC AV ČR
Český statistický úřad vydal novou Statistickou ročenku České republiky 2017. Celou obsáhlou kapitolu věnuje oblasti vědy, výzkumu a inovací. Z celkového počtu 6 742 patentů udělených v České republice za rok 2016, jich bylo pouze 675 přihlášeno z ČR. V intenzitě inovací v podnicích je Česká republika pod průměrem EU.
Vědavýzkum.cz
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala zprávu, která mapuje inovace, výzkum a digitální technologie v zemích OECD. Statistiky ukazují, že Čína se stala druhou největší vědeckou mocností, hned po USA. Podobně soukromý výzkum a vývoj jsou vysoce koncetrovanou činností. Hlavních 2000 korporací aktivních v této oblasti je soustředěno v USA, Japonsku a Číně.
OECD
Český statistický úřad vydal novou Statistickou ročenku České republiky 2017. Celou obsáhlou kapitolu věnuje oblasti vědy, výzkumu a inovací. Ve vládním a vysokoškolském sektoru pracovalo v roce 2016 nejvíce zaměstnanců výzkumu a vývoje v přírodních vědách. Investice zde přesáhly 15 miliard korun.
Vědavýzkum.cz
Český statistický úřad vydal novou Statistickou ročenku České republiky 2017. Celou obsáhlou kapitolu věnuje oblasti vědy, výzkumu a inovací. V prvním díle přinášíme shrnutí dat o počtu zaměstnanců, vzdělání a výši příjmů v oblasti výzkumu a vývoje.
Vědavýzkum.cz
Portál UNESCO eAtlas nabízí globální přehled o počtu vědeckých pracovníků. Na prvním místě se za rok 2015 umístilo Dánsko. Česká republika měla k roku 2015 celkem 3,6 tisíc vědeckých pracovníků na jeden milion obyvatel.
Vědavýzkum.cz
Situace mladých českých vědců se zdá neudržitelná. Co by se mělo změnit, aby se postavení doktorandů a mladých vědeckých pracovníků zlepšilo? Odpověď hledali účastníci konference KRECON 2017: „Mladá věda ještě žije!“, která se uskutečnila v závěru minulého týdne. Přinášíme výstupy a náměty, které vzešly z pracovních skupin.
Vědavýzkum.cz