facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Země jihovýchodní Asie v posledních letech ekonomicky nabývají na síle. Filipíny, Indonésie a další státy takzvaného Sdružení národů jihovýchodní Asie (Asean) volají po větších příležitostech pro zahraniční vědce. Dávají o sobě vědět ale i univerzity v Singapuru, Austrálii nebo Indii. Ty v posledním roce excelovaly v oblasti computer science.

4. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Předsednictví v Radě Evropské unie se od 1. ledna 2020 ujímá Chorvatsko. Předsedat jí bude až do června tohoto roku, kdy jej na pozici vystřídá Německo. Chorvatsko se chce během svého předsednictví řídit mottem „silná Evropa ve světě výzev“. Radě bude předsedat vůbec poprvé od svého vstupu do EU v roce 2013. Jaké jsou jeho priority v oblasti výzkumu a vývoje?

3. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Časopis Nature sestavil u příležitosti konce roku 2019 žebříček deseti lidí, o jejichž práci se v oblasti vědy a výzkumu letos mluvilo nejvíc. Patří mezi ně například vědci Ricardo Galvão, Sandra Díaz, bioetička Wendy Rogers či aktivistka Greta Thunberg.

29. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Mezinárodní spolupráce je jedním z důležitých aspektů posilování vlastní konkurenceschopnosti. Byť jsou pro většinu českých společností logickým partnerem subjekty ze zemí Evropské unie, zajímavé příležitosti nabízí i Kanada, desátá největší ekonomika světa, s velmi vyspělým a rozvinutým systémem podpory výzkumu a vývoje.

26. 12. 2019

Export.cz

První zasedání nového evropského konsorcia vědecké infrastruktury Euro-BioImaging ERIC se konalo minulý týden v Helsinkách. Infrastruktura poskytuje nejmodernější zobrazovací služby v biologickém, pre-klinickém a klinickém výzkumu.

22. 12. 2019

Akademie věd ČR

Vědci kritizují nový požadavek německé vlády, aby akademické prostředí dodávalo vědecké informace do veřejných debat, které často nepracují s relevantními fakty. Třináct akademických společností proto sepsalo veřejné prohlášení – nechtějí, aby věda „jen“ dodávala užitečné informace.

19. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Ke konci roku 2019 se italská věda pravděpodobně dočká dlouho očekávané události - dojde ke zřízení národní agentury pro financování výzkumu. Roční rozpočet by se měl vyšplhat přibližně na 300 miliónů eur. Vedle nadšení však panují i obavy. Podle některých vědců je částka příliš malá. Jiní se obávají, že se nová National Research Agency (ANR) může snadno stát terčem politické manipulace.

14. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Česká republika spolu s Prahou má ambici a velký potenciál stát se lídrem na poli umělé inteligence. Společnému cíli se zástupci hlavního města i státu intenzivně věnují. V úterý 3. prosince 2019 Hlavní město Praha uspořádalo v Pražském domě v Bruselu diskuzi, jejímž tématem byla role měst a regionů v evropském ekosystému umělé inteligence.

7. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Pokud by Amerika přestala spolupracovat s čínskými výzkumníky, její vědecký výkon by se výrazně snížil, ukazuje nedávná studie. Naopak pro Čínu by se nic zásadního nezměnilo – produkce její vědy by rostla i bez spolupráce se Spojenými státy.

6. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Staronová ruská filantropická nadace, Zimin Foundation, která financuje vědecké a výzkumné projekty, plánuje investovat do výzkumných ústavů po celém světě. První z nich byl vytvořen v Izreali. Nadace zde už například podpořila první úspěšný 3D tisk lidského srdce.

29. 11. 2019

Vědavýzkum.cz