facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Nové hodnocení ukončených projektů Evropské výzkumné rady (ERC) ukazuje, že více než 79 % projektů, které ERC v minulých letech financovala, přineslo významný vědecký výsledek. Zejména pokud šlo o interdisciplinární výzkumné projekty.

5. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Spolupráce českých vysokých škol se soukromým sektorem je v porovnání s evropským průměrem značně nerozvinutá. V posledních letech se ale podmínky pro spolupráci stabilizovaly a postupně se zlepšují. V čem se spolupráce daří a jaké jsou její největší překážky?

4. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Od 1. července 2018 přebírá Rakousko předsednictví v Radě Evropské unie. Vystřídá tak Bulharsko. Podle dosavadních informací se zdá, že oblast výzkumu, vývoje a inovací mezi prioritu rakouského předsednictví patřit nebude.

3. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Na konci května 2018 vyšel nový žebříček vysokých škol od společnosti Times Higher Education (THE). Tentokrát se soustředí na reputaci vysokých škol a od ostatních žebříčků se tak liší v metodologii. Výsledky potvrzují dominanci univerzit z USA, ty čínské si na rozdíl od ostatních žebříčků nepolepšily.

2. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Zatímco v Maďarsku stále přetrvává nepřátelská nálada vůči Středoevropské univerzitě (CEU), představitelům CEU začíná docházet trpělivost. Pokud maďarská vláda brzy nepotvrdí legitimitu setrvání univerzity v Budapešti, začne se škola přesouvat do Vídně. A to velmi rychle.

22. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Ze statistik rámcového programu Horizont 2020 vyplývá, že výzkumníci z Evropské unie v projektech méně spolupracují s kolegy z ostatních států. Ačkoliv ochota po kooperaci se Spojenými státy americkými přetrvává, oproti minulému rámcovému programu klesl podíl společných projektů z 0,5 % na 0,35 %.

18. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise představila svůj příspěvek k neformálním rozhovorům hlav států a vlád, jež se konal dne 16. května 2018 v Sofii. Jejich ústředním tématem byly nezbytné kroky v oblasti výzkumu a inovací, které mají zajistit globální konkurenceschopnost Evropy.

17. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Spojené státy americké mají s velkým náskokem největší počet vědeckých nobelistů. Při zohlednění počtu obyvatel se ale musejí sklonit hned před dvojicí evropských států. Velká Británie i Německo získali od počátku udílení cen v roce 1901 v přepočtu na 100 milionů obyvatel více Nobelových cen ve vědě než kdokoliv jiný.

16. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) zveřejnila výsledky první letošní výzvy Proof of Concept (PoC). Granty mají pomoci objevit komerční potenciál vybraných projektů a jejich možný přínos pro společnost. Podpořen byl například vývoj univerzální vakcíny proti chřipce nebo nový způsob detekce „fake news“.

13. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Organizace Times Higher Education (THE) zveřejnila výsledky nově sestaveného žebříčku vysokých škol zemí, které společnost FTSE Group označuje jako státy s rozvíjející se ekonomikou. Dominuje mu Čína, část jejích univerzit se ale propadá. Může za změny v Číně ambiciózní Double World-Class Project, který má podporovat excelenci?

11. 5. 2018

Vědavýzkum.cz