facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Rektoři 7 významných středoevropských univerzit odmítají návrh na geografické rozdělení prostředků rámcového programu Horizon Europe. Navrhovaný systém měl pomoci v překonání „inovační propasti“ mezi východní a západní částí Evropské unie. Rektoři ale chtějí, aby kritériem pro rozdělování prostředků zůstala excelence.

9. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise spustila nový portál, který obsahuje přehledy grantů a příležitostí ucházet se o veřejné zakázky. Nový portál nahradí současný účastnický portál (Participant Portal) a stane se jediným místem pro vyhledávání a správu evropských grantů a smluv o veřejných zakázkách pro všechny centrálně koordinované programy.

6. 10. 2018

TC AV ČR

Byly uděleny letošní vědecké Nobelovy ceny. Nejvyšší ocenění si ve čtyřech oborech rozdělilo celkem deset laureátů. Oceněny byly pokroky v imunologické léčbě některých nádorových onemocnění, manipulace předměty pomocí laserových paprsků, vývoj v oblasti řízené evoluce enzymů i výzkum na poli udržitelného růstu globální ekonomiky.

4. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Mezi lety 2015 a 2017 se Česká republika zařadila mezi 6 zemí, které si nejvýrazněji polepšily v žebříčku Nature Index. Ten sleduje vysoce kvalitní publikace ve vybraných časopisech. Na výsledku se výrazně podílela Akademie věd ČR, která se za rok 2017 umístila mezi vládními institucemi z celého světa na 19. místě.

3. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Rozvinuté země a velké technologické firmy vlastní drtivou většinu patentů v oblasti umělé inteligence. Té se využívá čím dál více, a to nejen v průmyslové výrobě. Rychlý vývoj v této oblasti ale může znamenat hrozbu pro méně rozvinuté státy, menší firmy, v krajním případě i pro některé demokratické principy.

30. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Tři asociace sdružující především mladé evropské vědce vydaly společné prohlášení, které reaguje na takzvaný Plán S. Plán S, který má zaručit otevřený přístup k publikování do roku 2020, podepsaly organizace financující výzkum v 11 zemích. Vědci plán podporují a předkládají svých 10 doporučení.

29. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA) a Collegium Carolinum při Univerzitě Ludvíka Maxmiliána v Mnichově Vás zvou na 3. Česko-bavorské vysokoškolské fórum pro vědecké pracovníky, pedagogy a management vysokých škol z celé ČR a Bavorska, které proběhne ve dnech 28. – 30. 11. 2018 v Mnichově.

29. 9. 2018

MŠMT

Ve středu 26. září 2018 zveřejnil portál Times Higher Education (THE) žebříček nejlepších světových univerzit. Na prvním místě se již potřetí umístila University of Oxford. Česko má tento rok mezi 1250 nejlepšími univerzitami světa čtrnáct zástupců.

26. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Italský vědec Giulio Superti-Furga získal několik grantů Evropské výzkumné rady (ERC) a v roce 2017 se stal i členem vědecké rady ERC. Podle něj mezi výzkumníky koluje o nejprestižnějších evropských vědeckých grantech řada mýtů. Nedávno proto publikoval text, v němž některé z nich vyvrací a dodává, že není třeba se podání žádosti o ERC grant obávat.

25. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Vědecký článek za 5 dní – takto aktivních dokázalo být na 9000 vědců. Jejich jméno se objevilo mezi autory v databázi Scopus více než 72x za jediný rok. Může za to politika odměn za publikaci, známé „publish or perish“ nebo nepropracovaný a rigidní systém uznávání autorství?

21. 9. 2018
Ze zahraničí
Array
(
)