facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Vláda ve středu 27. června 2018 schválila finální verzi Programového prohlášení vlády České republiky. Část prohlášení je věnována oblasti vědy a výzkumu.

29. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise zveřejnila 22. června 2018 Evropský srovnávací přehled inovací 2018. Inovační výkon se podle něj zvyšuje, ne ale dostatečně rychle. Lídrem v oblasti inovací je podle reportu Švédsko. Česká republika byla zařazena do 3. ze 4 úrovní inovátorů v rámci Evropské unie.

27. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Nízké stipendium je jen jeden z mnoha důvodů, proč polovina českých doktorandů studium nedokončí. Nová studie Centra pro studium vysokého školství se zaměřila právě na trápení studentů postgraduálu. Výsledek: Demotivuje je vztah s mentory, malá možnost uplatnění po doktorátu i pracovní zázemí na univerzitě. Univerzity by měly školitelům nabídnout výcvik, jak studenty vést, navrhují její autoři.

25. 6. 2018

Dosavadní předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR) Petr Očko ke konci června opouští svou pozici a přesouvá se na Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Z pozice náměstka chce pokračovat v podpoře inovací a výzkumu a vývoje.

22. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Premiér Andrej Babiš a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga jednali tento týden s eurokomisařem pro výzkum, vědu a inovace Carlosem Moedasem. Tématem schůzek bylo laserové centrum ELI a nový rámcový program Horizon Europe.

15. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Eurokomisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas se v rámci své návštěvy České republiky zúčastnil veřejné diskuse na půdě Akademie věd ČR. Probíral se budoucí rámcový program Horizon Europe, problematika transferu technologií, mobilita výzkumníků nebo otázky spojené s Brexitem.

14. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Podle aktuální informace Ministerstva školství, mláděže a tělovýchovy (MŠMT) mají organizace zapsané na seznamu výzkumných organizací povinnost dodat přehled výše příjmů z transferu znalostí a způsob jejich užití za předcházející kalendářní rok, a to do 30. 6. 2018.

14. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Na začátku tohoto týdne se v Praze za účasti předních odborníků uskutečnily hned dvě diskuze na téma vědecké diplomacie. První z nich pořádala Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy ve spolupráci s Českými centry, nad druhou převzal záštitu Francouzský institut v Praze.

13. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Inovační aktivita českých podniků v roce 2016 poprvé od ekonomické krize vzrostla, především díky rostoucímu úsilí malých podniků. Poprvé se také investovalo více do výzkumu a vývoje než do tzv. neznalostních inovací. Na průměr Evropské unie to ale zatím nestačí.

11. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Nová, unikátní aplikace think-tanku IDEA nabízí netradiční pohled na publikační profil výzkumných pracovišť. Zobrazuje a srovnává česká výzkumná pracoviště z hlediska publikací v časopisech podezřelých z predátorských praktik a v časopisech s výrazně místní autorskou základnou.

7. 6. 2018

CERGE-EI