Byla to velká sláva. Nechyběla britská velvyslankyně Jan Thompsonová, předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová ani četní fyzici. V pondělí 16. května byl v Dolních Břežanech za Prahou oficiálně zahájen výzkumný „týmovací“ projekt, který má za 1,2 miliardy korun propojit know-how britských laserových fyziků s umem vědců z centra excelence HiLASE.
„Peníze použijeme na další vývoj superlaserů podle skutečných potřeb hi-tech průmyslu a na přenos vyzkoušeného know-how britského Science and Technology Facilities Council (STFC) pro nastavení spolupráce s firmami. Dlouhodobým cílem je výrazné posílení finanční nezávislosti na veřejných zdrojích,“ říkal LN na podzim Tomáš Mocek, ředitel centra HiLASE, když představoval jediný záměr z Česka, který uspěl ve výzvě Teaming z unijního programu Horizon 2020.
Pro letectví nebo medicínu
Projekt potrvá 5,5 roku. Středisko je například vybaveno vysokoenergetickým laserovým systémem BIVOJ, jemuž se jako prvnímu na světě podařilo ve spolupráci s Brity překonat hranici tisíce wattů. Díky laseru se dají například vylepšit vlastnosti kovových materiálů (vytvrzování rázovou vlnou, takzvaný peening), což je ideální pro letectví nebo i medicínské aplikace při výrobě lepších kyčelních kloubů. A takové možnosti firmy lákají.
„HiLASE Centre of Excellence je vlajkovou lodí česko-britské spolupráce, která spojuje špičkovou vědu a obrovský technologický potenciál,“ řekl LN Otakar Fojt, vědecký diplomat britské ambasády. Filozofií výzvy Teaming je sbližovat etablované instituce s těmi v nových členských zemích a překonávat rozdíly ve výzkumné síle států EU. Ani britské rozhodnutí pro brexit čili odchod z Unie by nemělo zasáhnout spolupráci obou zemí ve vědě.
Trumfem společného centra excelence má být „jedinečná kombinace experimentálního laserového vývoje a laserových aplikací pod jednou střechou“, jak uváděla pozvánka na včerejší akci. Na světě dnes neexistuje srovnatelné centrum v oblasti výzkumu a vývoje pulzních diodově buzených pevnolátkových laserů (DPSSL). Oproti superlaserovému centru ELI za 6,7 miliardy korun, které leží v těsném sousedství též v Dolních Břežanech, je HiLASE daleko více orientováno na aplikovaný výzkum a průmyslové využití.
Dokladem, že to menší centrum (původně pořízené za 799 milionů) dělá dobře, je kromě britskočeského záměru i další nedávný úspěch. HiLASE na přelomu roku vysoutěžilo 195 milionů na pokročilou přípravu funkčních materiálů. Zařadilo se tak mezi 32 „excelentních týmů“ v Česku, jimž ministerstvo školství rozdalo přes pět miliard korun. LN je všechny postupně představují.
Ze Southamptonu do Česka
Dolnobřežanský tým se zkratkou BIATRI vede profesorka Naděžda Bulgakovová, jinak též vedoucí jednoho z výzkumných směrů centra. Až do roku 2013 působila v optoelektronickém výzkumném středisku britské University of Southampton, ale pak přesídlila do Čech. Jde o uznávanou vědkyni z Ruska, jež měla články třeba i v časopise Nature Materials.
„Výzkumná agenda BIATRI se zaměřuje na návrh nových materiálů a zlepšení jejich vlastností, a to za použití laserů vyvinutých v našem centru. V rámci projektu bude vybudována jedinečná laboratoř pro zkoumání interakce laseru s hmotou a bude vybavena nejmodernějšími diagnostickými přístroji,“ představují vědci svou práci. Kromě Čechů, Rusů a Britů působí v mezinárodním centru i Japonci, Indové nebo Italové.
Auotr: Martin Rychlík
Článek vyšel dne 17.5.2017 v Lidových novinách