facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Češi ve vesmíru: závěrečný díl čtvrté série NEZKreslené vědy je tady

31. 3. 2019
Češi ve vesmíru: závěrečný díl čtvrté série NEZKreslené vědy je tady

Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se rozrostl o 10 nových dílů. Garantem posledního dílu Češi ve vesmíru  je Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR. Po jeho zhlédnutí budete možná překvapeni, jaké jsou úspěchy České republiky a jak znatelná je česká stopa na poli kosmického výzkumu. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte nezaměnitelný Pavel Liška.

NEZkreslená věda je ojedinělý popularizačně-vzdělávací seriál Akademie věd ČR. Krátká animovaná videa vzdělávací a zábavnou formou přibližují pozoruhodné jevy z vědy (nejen) studentům a pedagogům středních škol. „S dětmi objevují NEZkreslenou vědu i jejich sourozenci a rodiče. Často se setkáváme s nadšenými reakcemi dospělých diváků, kteří díky seriálu porozuměli nějakému vědeckému fenoménu, což je moc fajn,“ komentuje manažerka projektu Marta Dlouhá.

Čtvrtá série tematicky vychází z výzkumných programů Strategie AV21 a je divácky mimořádně úspěšná. Díl o Včelách zhlédlo už 190 tisíc lidí, jde zatím o nejúspěšnější díl ze všech sérií vůbec. „Tento díl zaznamenává pozitivní ohlasy i v česko-slovenské komunitě včelařů,“ pokračuje Marta Dlouhá. Jednotlivé díly čtvrté řady se věnují algoritmům, geneticky modifikovaným organismům, technologii 3D tisku, přírodním hrozbám, skladování energie nebo moderním vakcínám. Novinkou je zařazení dvou humanitně zaměřených dílů Paměť v digitálním věku a Co je komunikace. Garanty dílů, kteří dohlížejí na odbornou správnost, jsou vědci z Akademie věd ČR.

První 10dílná série NEZkreslené vědy vznikla v roce 2014. Pozitivní ohlasy od pedagogů a studentů středních škol a gymnázií motivovaly vznik dalších třech sérií. Aktuálně je hotových 40 dílů, které se věnují nejrůznějším tématům. Například Jak vznikl vesmír?, Co je to fotosyntéza?, O teorii relativity nebo Co je to diamant?.

Všechny díly najdete na Youtube kanálu Otevřené vědy, kde již přesáhly tři miliony zhlédnutí. Pro školy jsme připravili také DVD jednotlivých sérií a videa umístili i na výukové platformy.

NEZkreslenou vědu připravuje Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, která se s ní pravidelně účastní filmových festivalů a prezentuje ji na vědeckých a vzdělávacích akcích.

 

Zdroj: Akademie věd ČR