facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Indický prezident projevil zájem o spolupráci s ELI Beamlines

11. 9. 2018
Indický prezident projevil zájem o spolupráci s ELI Beamlines

Indický prezident Rám Náth Kóvind a jeho český protějšek Miloš Zeman v pátek 7. září na Pražském hradě zaštítili podpis tří dohod o vzájemné spolupráci, z nichž dvě se týkaly vědecké oblasti. Následoval slavnostní oběd ve Vladislavském sále.

Klíčovým pro akademickou sféru je zejména memorandum o spolupráci ve vědě, které za českou stranu podepsal místopředseda AV ČR Jan Řídký, za indickou stranu pak náměstkyně ministerstva zahraničních věcí Ruchi Ghanashyam, která zde zastupovala Radu pro vědecký a průmyslový výzkum.

Nové možnosti

„Potěšilo mě, že indický prezident uvedl ve svém projevu i naše laserové centrum ELI Beamlines jako příklad oblasti, ve které se otevírají zcela nové možnosti,“ konstatoval místopředseda AV ČR Jan Řídký. Výzkumné pracoviště ELI Beamlines v Dolních Břežanech spravuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR a indický prezident Náth Kóvind ho navštívil během víkendu.

Memorandum navazuje na starší protokol z roku 1995 a týká se kooperace ve všech vědních oblastech kromě humanitních a sociálních věd. Upravuje také pracovní projekty mobility, tedy vzájemnou výměnu vědců a jejich zahraniční pobyty.

Rada pro vědecký a průmyslový výzkum (Council of Scientific and Industrial Research) je největší výzkumnou a vývojovou organizací v Indii, vznikla v roce 1942 a zaměstnává na 12 000 lidí. Zahrnuje 38 národních ústavů, 39 center a 3 inovační centra, přičemž těžištěm jejího výzkumu jsou léčiva, průmyslové katalyzátory či technologie na zpracování kůže. Jde o nezávislou instituci, byť ji z velké části financuje ministerstvo pro vědu a technologie.

 

Autoři: Alice Horáčková a Milan Pohl

Zdroj: Akademie věd ČR