facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Podřazené kategorie

Technologická agentura ČR

Technologická agentura ČR

Technologická agentura ČR byla zřízena v roce 2009 zákonem č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Jejím úkolem je centralizovat státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, která byla do té doby roztříštěna mezi velký počet poskytovatelů. TA ČR zabezpečuje zejména přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací včetně programů pro potřeby státní správy, veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu projektů a zadávání veřejných zakázek, poskytování účelové podpory na řešení programových projektů, poradenství řešitelům projektů a uživatelům výsledků aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací nebo podporu komunikace mezi výzkumnými organizacemi a soukromým sektorem.

Zobrazit položky...
Technologické centrum AV ČR

Technologické centrum AV ČR

Technologické centrum AV ČR vzniklo v roce 1994 a dnes je významným národním pracovištěm pro výzkumnou a inovační infrastrukturu.Provádí orientovaný výzkum v oblasti vědy, technologií a inovací a je zdrojem aktuálních informací o evropském výzkumu, vývoji a inovacích.

Technologickém centrum se dlouhodobě věnuje analýzám výzkumné politiky a připravuje podklady pro strategické rozhodování subjektů zodpovědných za výzkum a inovace v ČR. Aby aktivně přispělo do diskuse o aktuálních tématech politiky výzkumu a inovací v ČR, začalo vydávat stručné zprávy, tzv. „policy briefs“, které upozorní na dílčí nedostatky v systému výzkumu a inovací a navrhnou konkrétní kroky k jejich odstranění.

Zobrazit položky...
Akademie věd ČR

Akademie věd ČR

Akademie věd České republiky byla ustanovena v roce 1992 rozhodnutím České národní rady jako nástupnická organizace Československé akademie věd (ČSAV). V současnosti představuje hlavní veřejnoprávní instituci zabývající se základním výzkumem v Česku. AV ČR je financována především ze státního rozpočtu; zahrnuje 51 vědeckých ústavů, ve kterých pracuje asi 6400 zaměstnanců. Vrcholným orgánem je volený akademický sněm, který mj. volí předsedu Akademie věd se čtyřletým funkčním obdobím. Od března 2017 je předsedkyní Akademie věd profesorka Eva Zažímalová. http://www.avcr.cz/

Zobrazit položky...
Asociace výzkumných organizací

Asociace výzkumných organizací

Asociace výzkumných organizací jako dobrovolné sdružení právnických a fyzických osob zastupuje zájmy především těch subjektů, jejichž dosažené výsledky výzkumu a vývoje jsou v převážné míře komerčně využívány. V současné době reprezentuje na 80 členů s téměř 8 tisíci lidmi činnými v této oblasti. Je jediným sdružením v ČR, které reprezentuje aplikovaný výzkum a vývoj v podnikatelské sféře, tedy výzkum rozvíjený a provozovaný převážně z privátních zdrojů.

Zobrazit položky...
Rádio ZET

Rádio ZET

Program Rádia ZET (dříve BBC) je postaven primárně na informacích z byznysu a podnikání. Zařazuje také unikátní přehledy zahraničního tisku či rozhovory. Od 1. září 2015 vysílá v pracovní dny od 6:00 do 19:00 a o víkendech od 7:00 do 18:00. V ostatních časech naladíte na jeho frekvencích anglické vysílání BBC World Service.

Zobrazit položky...
Český statistický úřad

Český statistický úřad

Český statistický úřad je ústředním orgánem státní správy ČR, který zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Zajišťuje také vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku. Statistikám v oblasti výzkumu a vývoje se věnuje Oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti na Odboru statistik rozvoje společnosti. ČSÚ provádí pravidelné šetření o VaV a publikuje celou řadu zpráv, analýz a komentářů včetně každoroční obsáhlé publikace "Ukazatele výzkumu a vývoje". ČSÚ tak pomocí statistických nástrojů a analytické činnosti vytváří komplexní obrazu o rozvoji výzkumu a vývoje v České republice v kontextu dalších makroekonomických a strukturálních ukazatelů.

Zobrazit položky...
MŠMT

MŠMT

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) je ústřední orgán státní správy pro předškolní zařízení, školská zařízení, základní školy, střední školy a vysoké školy, pro vědní politiku, výzkum a vývoj, včetně mezinárodní spolupráce v této oblasti, a pro vědecké hodnosti, pro státní péče o děti, mládež, tělesnou výchovu, sport, turistiku a sportovní reprezentaci státu. Sídlí v Karmelitské ulici v Praze 1, Malé Straně. MŠMT je také Řídícím orgánem Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), v jehož rámci je možné v programovém období 2014 - 2020 čerpat finanční prostředky z evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF).

Zobrazit položky...
EY Česká republika

EY Česká republika

EY je přední celosvětová firma poskytující služby v oblasti auditu, podnikového poradenství a řízení rizik, transakčního, daňového a právního poradenství. EY byla jednou z prvních poradenských firem, které otevřely své kanceláře ve střední a východní Evropě. V České republice působí již od roku 1991. V současnosti má přes 1 100 zaměstnanců, kteří pracují v kancelářích v Praze, Brně a Ostravě. EY je hlavním partnerem portálu Vědavýzkum.cz pro rok 2018.

Zobrazit položky...
NKC - gender a věda

NKC - gender a věda

Národní kontaktní centrum – gender a věda je specializovaným oddělením Sociologického ústavu Akademie věd ČR, které se zaměřuje na výzkum v oblasti genderové sociologie vědy, genderových studií vědy, genderové rovnosti a genderového mainstreamingu ve vědě v ČR. Zabezpečuje též expertízy, podkladové materiály, analýzy a konzultační činnost pro orgány státní a veřejné správy a výzkumné a vysokoškolské instituce v oblasti genderové rovnosti ve výzkumu.

Zobrazit položky...
Youradio Talk

Youradio Talk

Youradio Talk je projekt společnosti Lagardere Active ČR, který přináší personalizovaný zpravodajský servis z pěti hlavních oblastí – ekonomie, byznys, politika, věda a kultura. Novinky z oblasti výzkumu a vývoje za uplynulý týden zde v pravidelném pořadu přináší portál Vědavýzkum.cz.

Zobrazit položky...
Grantová agentura ČR

Grantová agentura ČR

Grantová agentura České republiky je organizační složkou státu, která poskytuje z veřejných prostředků účelovou podporu na projekty základního výzkumu. V rámci vyhlášených programů financuje vědecké projekty jak pro erudované vědce a týmy, tak pro mladé a začínající vědecké pracovníky. Při své činnosti se řídí zákonem č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, a je samostatnou účetní jednotkou. Hospodaří tedy samostatně s účelovými a institucionálními prostředky přidělenými státním rozpočtem. GA ČR zahájila svoji činnost v roce 1993.

Zobrazit položky...
Czexpats in Science

Czexpats in Science

Stovky talentovaných českých vědců během své kariéry vycestují sbírat zkušenosti na nejkvalitnější světové univerzity. Následný návrat do ČR pro ně ovšem není jednoduchý, ti nejtalentovanější často zůstanou v cizině natrvalo a dochází tak k významnému odlivu lidského kapitálu. Tři mladé české vědkyně se proto rozhodly založit iniciativu Czexpats in Science s cílem propojit české vědce pracující v zahraničí, usnadnit předávání zkušeností jak s výjezdem, tak s návratem, a zprostředkovat kontakt s českým vědeckým prostředím i těm, kteří se do Česka vracet neplánují. Jedná se o vůbec první platformu v ČR, která pomáhá českým vědcům v zahraničí.

Zobrazit položky...
Rada pro výzkum, vývoj a inovace

Rada pro výzkum, vývoj a inovace

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) je odborným a poradním orgánem vlády České republiky, který byl zřízen zákonem č. 130/2002 Sb. Do jejích kompetencí patří mimo jiné každoroční příprava rozpočtu na oblast výzkumu, vývoje a inovací a schvalování programů účelové podpory nebo příprava Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů. RVVI dále navrhuje členy předsednictva a předsedu Grantové agentury České republiky a Technologické agentury České republiky, zpracovává priority aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací ČR a plní další úkoly a povinnosti stanovené zákonem 130/2002 Sb. Rada má 17 členů včetně předsedy a místopředsedů Rady. 

Zobrazit položky...
Týdeník HROT

Týdeník HROT

Týdeník o ekonomice, politice a společnosti, který v papírové podobě vychází od května 2020 každé pondělí, tvoří tým zkušených novinářů, komentátorů a analytiků. Kromě vlastního obsahu přináší na svém webu české překlady těch nejaktuálnějších a nejzajímavějších článků z prestižního britského týdeníku The Economist. Vedle ekonomických témat se HROT nevyhýbá ani tématům spojeným s oblastí výzkumu, vývoje a inovací, které vám v rámci spolupráce nabízíme také na Vědavýzkum.cz

Zobrazit položky...
Lidové noviny

Lidové noviny

Lidové noviny jsou nejstarší deník v České republice, vychází již od roku 1893. Tradičně se věnují domácímu dění, zahraniční politice i kultuře. Každý den přinášejí také názory na politiku a ekonomiku od předních komentátorů. Vědecká témata popularizuje mimo jiné středeční příloha Věda a medicína. Noviny v současnosti vydává mediální společnost MAFRA, a.s. Od roku 2013 je jejich šéfredaktorem český novinář a podnikatel maďarského původu István Léko.

Zobrazit položky...
Národní technická knihovna

Národní technická knihovna

Národní technická knihovna (NTK) je největší a nejstarší knihovna technické literatury v České republice s kapacitou přes 1,5 milionu svazků. Její primární funkcí je poskytování odborných informačních zdrojů a služeb jak studentům, pedagogům a vědeckým a výzkumným pracovníkům v technických a aplikovaných vědeckých oborech, tak zájemcům o technické informace z řad nejširší veřejnosti.

Zobrazit položky...
CZELO

CZELO

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu podporuje účast českých institucí ve výzkumných a vzdělávacích programech EU.

Zobrazit položky...
Anketa čtenářů

Anketa čtenářů

Pravidelný seriál Anketa čtenářů nabízí pohled a vyjádření čtenářů portálu Vědavýzkum.cz na aktuální a živá témata z českého prostředí výzkumu, vývoje a inovací.

Zobrazit položky...
Komise J. Williama Fulbrighta

Komise J. Williama Fulbrighta

Komise J. Williama Fulbrighta je mezivládní česko-americkou organizací založenou za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými prostřednictvím stipendijních programů a poradenských a informačních služeb. Hlavním posláním Fulbrightovy komise je budovat a podporovat vzájemné porozumění mezi národy obou států prostřednictvím kulturních výměn v oblasti vzdělávání. Stipendijní programy pro české vědce, studenty, profesní odborníky, pracovníky státní správy i neziskového sektoru jsou dostupné zde. Komise vznikla v roce 1991 na základě dohody mezi vládami České republiky a Spojených států. Obě vlády se podílejí na financování Fulbrightova programu a práce Komise.

Zobrazit položky...
Technologické centrum Praha

Technologické centrum Praha

Technologické centrum Praha, dříve Technologické centrum AV ČR, vzniklo v roce 1994 a dnes je významným národním pracovištěm pro výzkumnou a inovační infrastrukturu. Provádí orientovaný výzkum v oblasti vědy, technologií a inovací a je zdrojem aktuálních informací o evropském výzkumu, vývoji a inovacích.

Technologické centrum se dlouhodobě věnuje analýzám výzkumné politiky a připravuje podklady pro strategické rozhodování subjektů zodpovědných za výzkum a inovace v ČR. Aby aktivně přispělo do diskuse o aktuálních tématech politiky výzkumu a inovací v ČR, začalo vydávat stručné zprávy, tzv. „policy briefs“, které upozorní na dílčí nedostatky v systému výzkumu a inovací a navrhnou konkrétní kroky k jejich odstranění.

Zobrazit položky...

Mezinárodní centrum klinického výzkumu zahájilo rok 2023 přivítáním Adama Williamsona. Renomovaný neurovědec, který právě získal prestižní ERC Consolidator grant, otevírá v ICRC nový výzkumný tým Neuromodulation Technology. Bude zkoumat metody aktivace centrálního a periferního nervového systému s cílem objevit slibné možnosti léčby onemocnění, jakými jsou střevní záněty, epilepsie a neurodegenerativní onemocnění mozku.

17. 3. 2023

ICRC

Od dob, kdy si člověk uvědomil nedokonalost lidského organismu při regeneraci poškozených tkání, směřuje snaha vědců k nalezení způsobu, jak tento nedostatek kompenzovat. Kromě konvenční léčby se proto rozvíjí i možnosti náhrady poškozené tkáně pomocí syntetických konstruktů s biomimetickými vlastnostmi. Právě na tom pracují vědecké týmy z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Masarykovy univerzity v Brně.

16. 3. 2023

UTB ve Zlíně

Národní technická knihovna zve studenty a začínající výzkumníky na workshop a sérii webinářů zaměřených na rozvíjení dovedností potřebných pro efektivní vyhledávání, filtrování a využívání informací, a na vytváření a prezentaci odborných výstupů (seminární a závěrečné práce, odborné články).

16. 3. 2023

Národní technická knihovna

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Přečtěte si o závěrech Rady EU o dovednostech a kompetencích pro zelenou tranzici nebo kampani Tour de Capitales, která má podpořit zásady zhodnocování znalostí. Nepřehlédněte nově podepsanou spolupráci středoevropských zemí ve vzdělávání nebo záchrannou síť pro britské výzkumníky.

14. 3. 2023
CZELO
Array
(
)

Martin Hora je biologický antropolog. Působí na Katedře antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a na začátku akademického roku 2018/2019 vyjel společně s manželkou a dvěma malými dětmi do města Durham v Severní Karolíně. S Fulbrightovým stipendiem na místní Duke University po dobu osmi měsíců zkoumal zatížení holenních kostí při chůzi u různě fyzicky aktivních lidí. 

13. 3. 2023

V pondělí 13. března 2023 začíná Týden mozku, festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week. Jak vzniká bolest? Jak se učíme? Co a proč si pamatujeme? Odpovědi nejen na tyto otázky přinesou přednášky, workshopy, výstavy a další akce, které pro veřejnost přichystala Akademie věd ČR. Jako tradičně je vstup zdarma.

13. 3. 2023

Akademie věd ČR

Marie Hušková patří k našim předním odbornicím v oblasti matematiky, konkrétně matematické statistiky. V roce 2021 obdržela Cenu Milady Paulové která chtěla upozornit na a zároveň oslavit 115. výročí narození česko-americké matematičky Olgy Tausky-Todd. K příležitosti její výhry s ní udělalo NKC – Gender a věda rozhovor na téma jejích úspěchů a také postavení žen ve (matematické) vědě.

12. 3. 2023

Mezinárodnímu týmu vědců z Česka a Velké Británie se podařilo najít v rozsáhlém genomu bobu obecného gen zodpovědný za produkci enzymu polyfenoloxidasy (PPO) v osemení. Enzym hraje důležitou roli při ochraně semene rostliny i jeho dormanci, tedy schopnosti vyčkat v klidovém stavu na vnější signál spouštějící klíčení.

12. 3. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Do mezinárodní výzvy M-ERA.NET 3 Call 2022, která je zaměřená na materiálový výzkum a inovace, se přihlásilo 81 českých uchazečů v rámci 41 výzkumných projektů. Uspělo pět týmů.

12. 3. 2023

Ústav výpočetní techniky a Nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress se spolu s dalšími 23 institucemi ze 14 evropských zemí zapojily do tříletého projektu „Creating a Robust Accessible Federated Technology for Open Access“ (CRAFT–OA). Podpora institucionálního publikování s otevřeným přístupem v praxi znamená, že autor ani čtenář neplatí žádné poplatky.

11. 3. 2023

Masarykova univerzita