facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česko a Španělsko chtějí více spolupracovat v materiálovém výzkumu

19. 11. 2018
Česko a Španělsko chtějí více spolupracovat v materiálovém výzkumu

Člen Akademické rady Luboš Náhlík a ředitel Ústavu fyziky materiálů AV ČR Ludvík Kunz představovali 7. a 8. listopadu 2018 český materiálový výzkum ve španělském Madridu. Setkání organizovala česká ambasáda ve spolupráci s Českým centrem a kanceláří CzechTrade, jednání hodnotí účastníci jako úspěšná.

„Výsledkem setkání byla vzájemná informace o potenciálu českých a španělských vědeckých ústavů v oblasti výzkumu progresívních konstrukčních materiálů a přenosu nových poznatků do výrobní praxe. Domluvili jsme se na vzájemné výměně odborných pracovníků a budoucí spolupráci v oblasti studia pokročilých materiálů a přípravě společných evropských projektů,“ říká k tomu Luboš Náhlík, který je v Akademii věd pověřený řešením koncepčních otázek programové a projektové spolupráce a transferu znalostí.

Součástí návštěvy byl i workshop v madridském výzkumném institutu IMDEA Materials, který se zaměřuje na výzkum, charakterizaci, modelování, návrh a zpracování nových materiálů pro průmysl s důrazem na dopravu a energetiku. Institut je jedním ze sedmi specializovaných pracovišť IMDEA, neziskových organizací založených regionální vládou.

„Navázané kontakty jsou slibným základem pro rozvinutí spolupráce mezi Ústavem fyziky materiálů, materiálovým institutem IMDEA a špičkovými technologickými firmami, například formou společných evropských projektů v oblasti materiálového výzkumu,“ dodává Luboš Náhlík.

Akce proběhla v rámci projektu Ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Z české strany se jí dále zúčastnili zástupci Středoevropského technologického institutu CEITEC a zástupci firem Tescan Orsay Holding a 5M.

 

Zdroj: Akademie věd ČR