facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvinulo designovou sadu betonového městského mobiliáře Levitee s možností instalace inteligentních technologií. Veřejnosti se novinka představí ve dnech 5. a 6. června 2019 na brněnském veletrhu Urbis Smart City Fair, kde bude soutěžit o Zlatou medaili udělovanou mezinárodní odbornou komisí nejlepším vystaveným produktům.

4. 6. 2019

ČVUT v Praze

Téměř šest desítek publikací, desítky workshopů a především stáže na partnerských institucích přinesly hned tři projekty evropského programu Twinning, které v uplynulých třech letech koordinoval institut CEITEC Masarykovy univerzity. Spolupráce se špičkovými evropskými institucemi se rozvíjela v oborech strukturní biologie, molekulární genetiky a nanomateriálů.

3. 6. 2019

Masarykova univerzita

Náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Pavel Doleček přivítal v Praze předsedkyni Rady Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) Ursulu Bassler.

28. 5. 2019

CESNET

REGON (REgional Grant Office Network) je pravidelné setkání zástupců grantových kanceláří výzkumných organizací a vysokých škol, převážně z Jihomoravského kraje, které jsou aktivní v zapojování do mezinárodních projektů výzkumu a vývoje. Příští se koná 5. června 2019 v Brně. Tématem bude tentokrát strategické řízení výzkumných organizací.

25. 5. 2019

JIC

Více než padesát účastníků se sešlo ve středu 22. května 2019 na půdě Akademie věd ČR na národním kulatém stole pořádaném pod hlavičkou evropské iniciativy Alliance4Life, aby projednali, co lze na úrovni státu i výzkumných institucí udělat pro zlepšení podmínek české vědy.

24. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Skupina výzkumu exoplanet Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR se stala oficiálním členem vesmírné mise PLATO. Ta se zaměří na hledání a výzkum extrasolárních planetárních systémů, zejména na kamenné planety kolem hvězd podobných Slunci. Sonda PLATO, která zpracuje první katalog potvrzených exoplanet a jejich vlastností, má být vypuštěna v roce 2026.

22. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Na výročním 25. valném shromáždění Učené společnosti České republiky, které se konalo v pondělí 20. května 2019 v pražském Karolinu, byli medailí za zásluhy o rozvoj vědy oceněni přírodovědec Jan Jeník a chemik Josef Michl. Ceny převzali také úspěšní pedagogové a talentovaní středoškolští studenti.

21. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Praha se má do pěti let stát centrem umělé inteligence. Zaslouží se o to iniciativa prg.ai, kterou tvoří akademické instituce, magistrát i české firmy. Ročně by Praha mohla vyprodukovat až pět set odborníků na umělou inteligenci. Na tom se mají podílet i pražské vysoké školy.

19. 5. 2019

Univerzita Karlova

V úterý 14. 5. 2019 se v přednáškovém sále Centra architektury a městského plánování, které sídlí v areálu Emauzského kláštera, konala debata Expedice Neuron – na cestě k objevům. Přítomni byli tři vědci, kteří vyprávěli o svých cestách a objevech, jež mohli učinit díky podpoře Nadačního fondu Neuron.

18. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve středu 15. 5. 2029 proběhla v brněnském CEITEC MU konference Institucionální management ve vědě 2019. Letošní ročník měl podtitul „Co přináší Metodika M17+ do hodnocení kvality výzkumu instituce?“ a právě nová metodika a její výzvy pro vysoké školy se staly ústředním tématem celé konference.

17. 5. 2019

Vědavýzkum.cz