facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

INOVACAST: Je jednodušší udělat z ajťáka farmáře, než naopak

10. 8. 2022
INOVACAST: Je jednodušší udělat z ajťáka farmáře, než naopak

„V Česku máme potenciál vytvářet a zkoušet chytrá řešení a poté je dostávat do světa. Inovativní koncepty z oblasti údržby a monitorování linky realizujeme třeba se Škodou Auto“, říká v Inovacastu Vratislav Beneš ze společnosti OptiSolutions.

Řeší ale třeba také automatizovaný monitoring rajčat a okurek ve sklenících. „Nejen sběr, což je jednoduchý úkol, ale třeba vyštipování neperspektivních větviček, nebo detekce chorob. Tyto expertní znalosti jsme naučili autonomní robot, který dokáže nahradit kvalifikovaného člověka, těch je na trhu málo.”

Jedním dechem ale dodává: „Je jednodušší udělat z „ajťáka“ farmáře, než z farmáře „ajťáka“.

Vratislav Beneš vystudoval Vysoké učení technické v Brně a Vysokou školu ekonomickou. Znalosti z obou škol, zejména z té druhé v oblasti matematického modelování a umělé inteligence, využil nejen ve svém prvním zaměstnání, kde zpracovával data z retailu. Velmi rychle pochopil, že oblast analýzy dat je nejen zajímavá, ale také perspektivní. Ve společnosti OptiSolutions, ve které je jednatelem, začínali zpracovávat data především v oblasti potravinářství, ale postupně se firma přeorientovala především na průmysl.

https://www.ncp40.cz/aktuality/vratislav-benes-je-jednodussi-udelat-z-ajtaka-farmare-nez-z-farmare-ajtaka