
Blogy a komentáře
Dne 21. 7. 2017 se na tomto serveru objevil text Nejúspěšnější v získávaní ERC grantů je Izrael, Češi zaostávají informující o analýze úspěšnosti žadatelů jednotlivých zemí o ERC granty, kterou zveřejnila 18. 7. 2017 konzultační společnost ttopstart.
Peter Gruss, exprezident Společnosti Maxe Plancka, radí české vládě. Dvanáct let vedl síť excelentních výzkumných ústavů pod hlavičkou německé společnosti. Chválí zdejší základní výzkum, přidat musí ten aplikovaný.
Institucionální financování, jak může věcně vypadat, a o tom, že někde ve skutečnosti dlouhodobě převažuje a na vysokých školách se k němu směřuje.
V Poslanecké sněmovně je předložen návrh novely zákona o veřejných výzkumných institucích (sněmovní tisk č. 1033). Do konce tohoto volebního období zcela jistě nebude projednán, a tudíž podle parlamentních pravidel spadne pod stůl; přesto jde o zajímavý podnět, a to nejen proto, že jde o již druhý takový pokus v pořadí za tuto dekádu.
Elitní londýnská univerzita King's College hodlá zapustit své výhonky v německých Drážďanech. A dvě anglické školy jednají kvůli brexitu o společném kampusu s Univerzitou Palackého v Olomouci, jak zjistily Lidové noviny.
V posledních dvou letech se v mediích objevují informace o zřízení pozic vědeckých diplomatů na českých ambasádách ve vybraných zemích. Zatím byli jmenováni se značnou mediální pompou dva diplomati a jejich počet by se měl v dalších letech zvýšit. Jaké jsou destinace, kam “ambasadory“ naší vědy vysíláme, a hlavně jaký je profesní profil a zkušenosti osob, které byly na tyto posty vybrány.
Že se o doktorandech píší nesmysly v diskusích na novinkách.cz je pochopitelné, většina diskutujících nemá ponětí, co takový doktorand vlastně dělá a nijak jim to nemám za zlé. Pokud však není obeznámen s reálným stavem doktorského vzdělávání a postavení doktorandů v ČR bývalý ministr školství a vedoucí akademický pracovník, trochu člověka zamrazí.
Kateřina Cidlinská
Úřady si oblíbily zveřejňovat důležité výzvy akademické obci v době, kdy na vysokých školách vládnou prázdniny. Dokladem je nedávná výzva ministerstva školství (MŠMT) k předkládání žádostí o dotace na podporu akademických mobilit.
Spojené království se zaručilo financovat všechny britské projekty v H2020, které budou podány před odchodem z EU a přitom úspěšně projdou hodnotícím procesem. Závazek zahrnuje také programy, které jsou dvoustupňové. I u těchto stačí, když je první žádost odeslána před odchodem Spojeného království z EU.
Nad probíhající debatou o výši doktorandských stipendií si kladu principiální otázku: má výše příjmů doktorandů být odpovědností státu, když stát přímo neurčuje ani výši příjmů akademických pracovníků?
-
Rut Bízková
-
Martin Bunček
-
Vladislav Čadil
-
Pavel Doleček
-
Martin Duda
-
Alice Dvorská
-
Otakar Fojt
-
Ivan Foletti
-
Martin Fusek
-
Radim Hladík
-
Václav Hořejší
-
Pavla Hubálková
-
Jozef Hvorecký
-
Jiří Chýla
-
Miroslav Janeček
-
Lukáš Kačena
-
David Karabec
-
Marcel Kraus
-
Vladimír Majer
-
Daniel Münich
-
Jiří Nantl
-
Eduard Petiška
-
Vlastimil Růžička
-
Martin Rychlík
-
Martin Srholec
-
Michael Šebek
-
Dalibor Štys
-
František Vácha
-
Jan Valenta
-
Martin Víta
-
Jiří Zlatuška
-
Jan Žižka
-
Ondřej Havelka