facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Neurovědkyně Kristýna Kárová se v Ústavu experimentální medicíny AV ČR zabývá regenerací axonů, tedy dlouhých výběžků neuronů, po poranění míchy. Jaké jsou výzvy experimentálního výzkumu a jak je třeba k výsledkům terapie přistupovat? Poslechněte si, proč mladou vědkyni, nositelku Prémie Otto Wichterleho, vždy přitahovaly neurovědy a v čem je pro ni přínosná spolupráce s profesorem Jamesem Fawcettem z Cambridge.

19. 1. 2024

Hostka: Kristína Kironská; moderuje: Aleš Karmazin; redakce a zprávy: Radka Jančová a Michaela Buchníčková

19. 1. 2024

Před sto lety umřel Lenin. Jak se z kluka z měšťanské rodiny stane diktátor? A co vlastně mohlo za to, že uspěl? Známe vlastně dobře Leninův příběh? Nebo nám stačí pár povýšených slov o špatném filozofovi, krvavém tyranu a syfilitikovi? Abychom se jednou nedivili, až jeho úspěch zopakuje další výkonný a vzdělaný suchar.

17. 1. 2024

Jako první se v novém roce se potkáváme s hostem, který za námi dorazil až z Kalifornie. Tereza Omabuwa je absolventkou PedF UK a kariéra ji dovedla až na UCLA, kde se věnuje sociálním dopadům a udržitelnému rozvoji na tamějším Centre for Impact.

15. 1. 2024

Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity. S finanční podporou aukčního domu Zezula.

15. 1. 2024

"S amputovanou nohou jsem se sžíval už v nemocnici. Brečeli hlavně ti, co mě chodili navštěvovat.” Hostem 68. epizody podcastu Medicína srdcem byl Ondřej Temňák, který v 18 letech utrpěl vážné zranění při dopravní nehodě, kterou nezavinil.

15. 1. 2024

Statistika nuda je, má však cenné údaje... už vám v hlavě zní melodie? Úryvek z písničky dua Svěrák a Uhlíř si jistě vybaví mnoho z nás. Kláru Hulíkovou Tesárkovou statistika nenudí a dokonce ji zaujala natolik, že se ji společně s ekonometrií rozhodla studovat, nakonec však skončila až u demografie.

15. 1. 2024

Jsme připraveni, kdyby se opakovala globální pandemie? A jaký vir je pro lidstvo aktuálně nejvíc nebezpečný? Odpovídá virolog Jan Weber z ÚOCHB AV ČR v novém díle podcastu CHEmic.

12. 1. 2024

Skrytěnky, zlativky, krásnoočka nebo třeba parožnatky — mnohé z řas mají poetické názvy. Stanou se někdy důležitou součástí našeho jídelníčku? Nebo už jí jsou, aniž bychom to tušili? Poslechněte si, jak se řasy dají využít v kuchyni, medicíně nebo průmyslu.

11. 1. 2024

Co je to šifrování síťového provozu, jaké jsou jeho nevýhody a jaké jsou nástroje na jeho monitorování? Co je to DNS nebo protokol Encrypted Client Hello? O tom všem s Karlem Hynkem, členem Katedry číslicového návrhu.

10. 1. 2024