facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Úlohu univerzitní ombudsmanky vysvětluje prorektor pro akademické kvalifikace prof. Jan Kuklík. Dále rozebírá vztah akademických kvalifikací a celkového rozvoje Univerzity Karlovy nebo vytváření prostředí rovných příležitostí pro uplatnění žen. Pořadem provází Martina Vrbová.

2. 3. 2023

Existuje asi jen málo emotivnějších příběhů, než je příběh pražského ďáblického hřbitova, který se v posledních týdnech znovu objevil ve veřejném prostoru. A tak není od věci si říct, jaké naděje v tomto ohledu jsou realistické a jaké jsou nejspíš mimo. Sice se halasně volá „přece je tam nenecháme“, ale dál než za to zvolání to zatím nejde.

1. 3. 2023

It’s always fascinating to see a book become a bestseller: you already know that there is something special about it, yet put off buying it for the moment, for whatever reason. Then go only later to pick up a copy and learn the print run has sold out. And that it is unavailable anywhere! That almost happened to me with Jan Fingerland’s book Hebrejky about women of the Old Testament from biblical mothers to she-demons to queens to lovers.

1. 3. 2023

Mají studenti jasno při výběru vzdělání o své budoucí profesi a uplatnění na trhu práce? Rozhoduje o výběru profese finanční stránka, flexibilita pracovní doby nebo spíše význam a přínos povolání pro společnost? A jaké obory jsou dnes na trhu práce žádané? To vše se dozvíte od našeho dnešního hosta, doktorky Jitky Jirsákové z Institutu vzdělávání a poradenství ČZU.

28. 2. 2023

Co to znamená zabývat se legitimitou ve společnosti? Co je legitimizační laboratoř, na které aktuálně se svými studenty pracuje? A proč občany zajímají témata, která jsou podle něj spíše marginální? Pozvání do podcastu De Facto přijal Petr Witz z Katedry veřejné a sociální politiky z Institutu sociologických studií.

28. 2. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hosty jsou Michal Kolmaš a Aleš Karmazin. Zprávy a redakce: Michaela Buchníčková, Radka Jančová (Metropolitní univerzita Praha) a kolektiv studentů a studentek z různých gymnázií a středních škol, kteří participovali na MUP workshopu.

28. 2. 2023

Can humans cooperate with one another when facing extremely low survival chances? Do pre-existing social ties increase one's chances of survival in life-and-death situations? Social linkages in extreme circumstances are discussed with Štěpán Jurajda in Talking Economics. Štěpán Jurajda is the Mellon Endowment Professor with Tenure at CERGE-EI, a Full Professor at CERGE, Charles University, and a Senior Researcher at the Economics Institute of the Czech Academy of Sciences. He also serves as Deputy Minister for Science, Research and Innovation of the Czech Republic. His paper Social Networks and Surviving the Holocaust brings new evidence for historical research.

27. 2. 2023

Vzdělávání a jeho podoba v 21. století, vzdělávání pro potřeby inovativní znalostní ekonomiky, kterou se Česká republika chce stát. Digitalizace vzdělávání, role rodičů, učitelů, státu a institucí. To je spousta témat a otázek, které se v dnešním díle podcastu Praha inovační snaží zodpovědět ředitel Scio Ondřej Šteffl a ředitelka Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV) Silvie Pýchová.

27. 2. 2023

V tomto díle se dozvíte, jakou roli hraje mikrobiom v našem zdraví. Čeho bychom se měli vyvarovat a jak naopak mikrobiom podpořit. Zazní i jakým směrem se ubírá výzkum. Paní profesorka Helena Tlaskalová-Hogenová je lékařka a imunoložka, která svojí profesní dráhu zasvětila výzkumu slizniční imunity a střevní mikroflóry. Za svou práci získala řadu ocenění. Paní profesorka pracuje v Mikrobiologickém ústavu akademie věd České republiky a přednáší na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

22. 2. 2023

Kdo vlastně vyhrál v únoru 1948? Jistě komunisté. Ale všichni? A kteří vlastně? A přinesl únor svým vítězům štěstí? Vždyť desítky z těch, kteří v únoru 1948 slavili vítězství, sami skončili ve vězení, před soudem a dokonce na popravišti. Přinesl únor 1948 svým tvůrcům štěstí?

22. 2. 2023