facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Vědci popsali nejmenšího dosud známého hominida na světě. Žil před více než 11, 6 miliony lety v oblasti dnešního Bavorska. Zdatně šplhal a měl současníka.

29. 6. 2024

Medicína se už nemusí spoléhat jen na blokování nežádoucích reakcí. Dokáže tvořit něco, co v organismu zatím chybělo, a to díky nukleovým kyselinám. V podcastu CHEmic o tom hovoří Michal Hocek z ÚOCHB.

28. 6. 2024

„Často za mnou chodí lidé, kteří mají odpor k pohybu, mají různé mindráky. Převést je do toho, že to může být hra, ať je nám pět nebo padesát, to je fakt fuška. To je pro mě výzva, a to je to, čeho si víc všímám než samotných poruch. Možná si budu sypat popel na hlavu, ale mým cílem je, aby když za mnou někdo přijde, tak aby už se moc nevracel.“

27. 6. 2024

Do dnešní epizody přijal pozvání Zbyněk Tonar, histolog a embryolog, učitel na lékařské fakultě v Plzni a vášnivý baskytarista. Společně jsme si povídali o jeho cestě k medicíně, k histologii, o výuce na vysokých a středních školách, ale i o jeho největším koníčku-hudbě.

26. 6. 2024

Jaké výsledky přinesl její výzkum o soužití českých obcí s ukrajinskými migranty? Čím je téma, kterému se nyní bude věnovat na stáži v Polsku, specifické? A koho popisuje termínem ctnostný migrant? Pozvání do podcastu De Facto přijala Marie Jelínková, která se na Institutu sociologických studií věnuje tématu migrace a integrace.

26. 6. 2024

Balíme turisťák, lovečák, lečo v konzervě a řízek mezi chleby… to vozili si Češi domácí kuchyni na dovolenou z nutnosti nebo protože místní jídla u Baltu či Balatonu neradi? Když mluvit o jídle za socialismu a dovolené, tak jedině s Martinem Francem a nejlíp v nějaké té lidové jídelně, která přečkala do dneška. Jednu jsme našli na Smíchově. Takže… dvakrát živáň!

26. 6. 2024

Co to jsou silice a jak nám pomohou se skladováním plodin? Mohou být náhradou chemického ošetření? Jak vznikal nový patentovaný mezoporézní materiál pro řízené uvolňování aktivních látek inspirovaný světem rostlin? A proč by ve Vaší domácnosti neměl chybět "zembag"? Čím je užitečný? Na to vše odpoví dnešní host Matěj Božík z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.

25. 6. 2024

Červnový podcast je věnovaný Asuánu, jednomu z nejkrásnějších míst Egypta, které má svůj nezaměnitelný charakter a kde je možné navštívit nejen řadu starověkých památek, ale také přírodních zajímavostí. Do všech jeho krás vás zasvětí Ivana Faryová, profesí novinářka, zároveň obdivovatelka starověkého Egypta a jeho kultury a autorka několika knih s egyptologickou tematikou.

24. 6. 2024

Balast slaví už tři roky existence. Proto jsme si připravili speciální díl, který tentokrát nevěnujeme žádnému oboru, ale zaměříme se na důležitou součást FF UK. Akademický senát představuje klíčovou instituci ve fungování vnitřního života fakulty. Proto ve dvojrozhovoru se studentskými senátory Evou Pospíšilovou a Kajetánem Holečkem nahlédneme do zákoutí tohoto leckdy přehlíženého fenoménu.

24. 6. 2024

Přátelské povídání o zážitcích ze zahraničních studijních výjezdů. Co všechno Erasmus studujícím do života přinesl? Debata vznikla ve spolupráci Univerzity Karlovy a Díky, že můžem, živě se natáčela na festivalu United Islands of Prague 2024. Moderuje Tomáš Novotný, hosté jsou Tereza Šírlová z Fakulty sociálních věd UK a Karel Mikulčák z Lékařské fakulty v Plzni UK.

24. 6. 2024