facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Učitel a odborník na kyberbezpečnost Valdemar Švábenský nám prozradí: - jak během pěti let publikovat přes osmnáct článků - co jsou kyberbezpečnostní CTF soutěže a kdo se jich může účastnit - jaké to je, rozjíždět vzdělávací video platformu - proč má smysl pracovat na svých učitelských dovednostech.

22. 2. 2023

S Pavlínou Pancovou Šimkovou jsme si povídali o evropských rámcových programech pro výzkum a inovace, o projektovém managementu a o předmětu Projektové řízení v praxi, který vyučuje na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Pavlíně nechybí vize, rozhled, zápal pro věc a pokora. Práci se studenty vnímá jako proces vzájemného učení a hru. Slovy studentů “je to pěkná jízda”. A ještě bude...

22. 2. 2023

V roce 1954 byla v reakci na druhou světovou válku uzavřena takzvaná Haagská úmluva, která v případě budoucích ozbrojených konfliktů zavazuje k ochraně kulturního dědictví. S úmyslným ničením památek se ale napříč moderními dějinami setkáváme i mimo otevřené konflikty: jedním z nejvíce postižených regionů je v tomto ohledu patrně jižní Kavkaz. Z jakých důvodů se památky stávají terčem útoků? Mají historické stavby hodnotu jen pro archeology a kunsthistoriky, nebo s jejich ztrátou mizí kus každého z nás?

20. 2. 2023

Podpora inovativního podnikání je důležitou součástí rozvoje inovačního prostředí Prahy. Metropole je plná velkých i menších firem a startupů, které stojí na skvělých nápadech a motivovaných lidech. O tom, co je pro jejich podporu podstatné, co jí brání a brzdí, co by se mělo v Praze změnit, jsme si povídali v dalším dílu podcastu Praha inovační. Hostem byl René Samek z Czechinvestu a náš kolega Mirek Veselka z Pii.

20. 2. 2023

Co mají společného předpověď počasí, focení na mobil a magnetická rezonance? Všude se využívá výpočtová matematika, které se věnuje Jan Papež z Matematického ústavu AV ČR. Ve své práci navrhuje postupy, jak odhadovat chyby v matematických modelech. Ty jsou podle něj naprosto přirozené a je nutné s nimi počítat. Proč vidí mladý vědec matematiku jako dílnu plnou nástrojů a vědce ve svém oboru jako vrátné ve světě algoritmů?

16. 2. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V českém univerzitním prostředí se o pedagogických dovednostech příliš nediskutuje. Přesto je nezávislé hodnocení kvality výuky na špičkových univerzitách v zahraničí běžné. Proč je nutné o takových mechanismech uvažovat? Nenaruší zavedené akademické zvyklosti? Jakou cestu hodnocení zvolí Univerzita Karlova?

15. 2. 2023

Nebýt v únoru 1948 lidí jako byl František Kriegel, nepotřebovali jsme v roce 1968 lidi jako byl František Kriegel. Něco na tom je, ale bylo to o dost složitější. A protože se blíží vydání knihy Martina Gromana Kriegel, je čas na jeden speciální díl o této postavě, se kterou posluchači Přepište dějiny už nějaký ten pátek žijí. Takže, jaký byl Kriegel před rokem 1968?

15. 2. 2023

Viry ovlivňují naše životy od nepaměti, každý jsme se s nimi setkali, ale jak vlastně vypadají? Jsou živé či nikoliv? Dá se říci, že pandemie koronaviru je za námi nebo nás čeká jiný vývoj? Mají viry i pozitivní přínosy a co si představit pod pojmy Indiana Jones Science a Star Wars Science? Tyto otázky, včetně současné epidemie ptačí chřipky a jejích možných dopadů na lidstvo, probereme v dnešním dílu podcastu s virologem Jiřím Černým.

14. 2. 2023

Jak jako začínající novinář hodnotí prezidentské volby? Proč si nevybral kariéru sportovního redaktora? A proč si na FSV zvolil studium na dvou institutech? Hostem podcastu De Facto byl Tomáš Linhart, absolvent Institutu mezinárodních studií a Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, který momentálně pracuje v Deníku N.

14. 2. 2023

Umělá inteligence je dnes "v kurzu", stále více proniká do mnoha oblastí lidské činnosti a stále více se zapojuje do fungování procesů ve firmách. Její rozvoj je nesmírně dynamický a perspektiva téměř nekonečná. Máme se jejího rozvoje do budoucna bát, pomůže nám, posune nás? Odpovědi na tyto a další otázky si poslechněte v dalším díle podcastu Praha inovační.

13. 2. 2023