facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR se věnuje fyzice kosmického plazmatu a zaměřuje se na experimentální výzkum pomocí družicových měření. Jeho velkou vášní je naslouchání vesmíru a v podcastu komentuje, jak zní bouřka ze Země, jak z Jupiteru, nebo vysvětlí, co přesně je chorus a co hvizd.

23. 4. 2024

Na Fakultě zdravotnických studií vzdělává studenty a zdravotnický personál v tom, jak správně komunikovat s pacienty. Proč je důležité pracovat s pojmy jako jsou soucit a empatie, a naopak proč není prostor pro lítost? O tom jsme si povídali s odbornicí na mentoring ve zdravotnictví, proděkankou Evou Hlaváčkovou. Příjemný poslech!

21. 4. 2024

Využití výsledků je důležitým požadavkem pravidel programu Horizont Evropa. Usnadnit by jej měla reforma transferu z dílny ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. V tomto dílu se dozvíte v čem reforma spočívá a jaké má mít dopady.

19. 4. 2024

V tomto dílu pořadu Homo Academicus se ponoříme do fascinujícího světa pneumatik s Radkem Stočkem, uznávaným expertem na gumárenské technologie z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně.

18. 4. 2024

Doktorandi v Česku se často potýkají s existenčními problémy. „Zkuste vyžít za deset a půl tisíce měsíčně a přitom se podílet na vědeckých projektech,“ říká Adam Jaroš z ÚOCHB, další host Veroniky Sedláčkové v podcastu CHEmic.

18. 4. 2024

Superhrdinové středověku, ženy v byzantské literatuře i detektivní romány od Eufratu. Tím vším se zabývá filoložka Markéta Kulhánková ze Slovanského ústavu AV ČR. Proč se pustila do překladu byzantského eposu o Dvojrodém Hraničáři Digenisovi Akritisovi? Co má tento hrdina společného s těmi antickými? A na co se vědkyně soustředila při naratologické analýze středověkého textu?

17. 4. 2024

28. epizoda patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraničí. Společně s Petrou Tušlovou z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se vydáme do Bulharska.

17. 4. 2024

Pošta byla internetem 18. a 19. století. Síť spojující města, regiony, státy, banky, úřady, ale také občany byla váženou institucí, která ve vrcholné době měla jen u nás na 150 000 zaměstnanců. Poštovním muzeem podcastu Přepište dějiny provázejí ředitel Jiří Střecha a historik Jan Kramář. První část patří poště jako takové, za týden se zaměříme na poštovní známky.

17. 4. 2024

"Někdy slýchávám, že když jsme dobrovolníci, tak žádné peníze nepotřebujeme. Když chcete dávat, musíte mít z čeho brát.”

16. 4. 2024

Je naše populace zdravá nebo máme co dohánět? Jak mají vypadat správné stravovací návyky? Může za obezitu genetika nebo máme svoje zdraví a váhu ve svých rukou? Co zásadního pro náš organismus přináší antioxidanty? Je potřeba užívat potravinové doplňky či "superpotraviny"? Jak se na vegetariánství a veganství dívá odborník na výživu? A kde hledat ověřené informace ke správným stravovacím návykům?

16. 4. 2024