facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Co může přimět školu zapojit se do aktivity Discover EU – jízda k začlenění? Jak probíhala příprava projektu? Jaké aktivity pořádala škola po návratu studentů? A co to přineslo nejen studentům, ale samotné škole?

1. 2. 2024

Úplně poprvé jsme zaexperimentovali a natočili Science wine živě na Noci vědců! První ze tří speciálních rozhovorů jsme věnovali propojení vědy a scenáristiky. Petra s Romanem na to téma důkladně vyzpovídali Irenu Kocí z Fakulty multimediálních komunikací UTB.

31. 1. 2024

Expedice, výstavy, ocenění, publikace, granty, akce pro veřejnost, studium... To byl rok 2023 v české egyptologii, který v podcastu Ta-meri shrnuje ředitelka ústavu, Renata Landgráfová. Miroslav Bárta v krátkém vstupu mluví o hrobce sakkárského Ptahšepsese.

31. 1. 2024

Před časem jsme uvedli díl věnovaný dějinám v podání Divadla Járy Cimrmana. A protože jsme si řekli, že se ještě budeme muset na pár věcí doptat, vydali jsme se rovnou do šatny divadla a k mikrofonu s námi usedli Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka. Co je ve škole v dějinách bavilo, z čeho čerpali, kdy režim pochopil, že nejde jen o legraci z doby mocnářství?

31. 1. 2024

Existují středověké objevy, které nás nutí přehodnocovat naše současné stereotypy. Právě takovým nálezem jsou gombíky, malé kulaté šperky ukryté v hrobech velkomoravských elit. Ovšem nejen v hrobech žen, ale i v hrobech mužů. Co nám takové zjištění říká o genderových rolích v dobách předmoderních? A proč může být nebezpečné na některé fenomény minulosti aplikovat koncepty současnosti?

29. 1. 2024

Moderní společnost zápasí s pandemií cukrovky. Molekuly pro efektivnější léčbu vyvíjí i Lenka Žáková z ÚOCHB.

26. 1. 2024

S Marií Peterkovou Hlouchovou z Českého egyptologického ústavu FF UK probíráme základní rozdíly mezi archeologií a egyptologií, povídáme si o životě na expedicích v Abúsíru i o tom, proč mnoho lidí starověký Egypt tolik přitahuje.

24. 1. 2024

Soustředit se na téma a ne se topit v denních lapáliích, to byl cíl Ferdinanda Peroutky, když před 100 lety zakládal politický týdeník Přítomnost. Jak se mu to povedlo a proč na jeho výkon dnes navazovat, o tom jsme si povídali s historiky Marií Jiráskovou a Martinem Sekerou a šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym.

24. 1. 2024

Jsme připraveni, kdyby se opakovala globální pandemie? A jaký vir je pro lidstvo aktuálně nejvíc nebezpečný? Odpovídá virolog Jan Weber z ÚOCHB AV ČR v novém díle podcastu CHEmic.

24. 1. 2024

Jaké jsou typy tepelných čerpadel a jak vybírat při jejich nákupu? Kdy se dá očekávat díky úsporám návratnost investice do těchto zařízení? Pohybujeme se v řádu let či desetiletí? A pomohou nám při pořízení dotační programy? To vše zodpovíme s naším hostem, profesorem Radomírem Adamovským z Technické fakulty ČZU.

23. 1. 2024