facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Pozvání do podcastu De Facto přijal hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, který na Institutu ekonomických studií FSV UK absolvoval bakalářské, magisterské i doktorské studium.

27. 9. 2022

Celoevropská univerzitní Noc vědců se mílovými kroky blíží, a jelikož je letošní téma ,,Všemi smysly‘‘, připravili jsme pro vás speciální podcast. Do studia jsme si pozvali doktora Jana Vodičku, který se zabývá výzkumem čichu a chuti na Univerzitě Pardubice. Usaďte se, poslechněte si zajímavé povídání o lidských smyslech a 30. září se zastavte na Univerzitě Pardubice, která oživne pod kouzly našich vědců.

25. 9. 2022

„Spousta dobrých věcí se stane“, říká Jaroslav Řasa, zakladatel a majitel společnosti ABRA Software, kterou založil ještě za studií před třiceti lety. „Začínali jsme ve sklepě. Taky jsme měli kancelář na střeše funkcionalistické vily, která kopírovala venkovní počasí. V létě jsme třeba programovali v plavkách“, vzpomíná Řasa v Inovacastu na své podnikatelské začátky. „Nikdy jsme nerezignovali na to, aby se firma stále měnila. Výzvy bereme a nevzdáváme je, a proto nás ABRA i po 30 letech baví,“ dodává.

21. 9. 2022

Trochu se nám tu zase motají pojmy. Politický proces není totéž co proces s politikem. A kdybychom dnes sledovali s bývalým premiérem skutečně politický proces, netáhlo by se to měsíce a roky, jako se tento soud potáhne, ale byl by to krátký proces. Doslova.

20. 9. 2022

Petr Agha z Ústavu státu a práva AV ČR se zabývá vztahem práva a politiky, sociologií práva a lidskými právy. Právní změnu tradiční instituce manželství vnímá jako celospolečenské téma, o kterém je potřeba věcně diskutovat. Co můžou do diskuze přinést společenští vědci? Mělo by právo reagovat na vývoj společnosti, nebo ji naopak konzervovat? Je česká společnost tolerantní a otevřená ochraně všech menšin? A proč u nás není obvyklé vnímat lidská práva kriticky?

20. 9. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V první epizodě se nad tzv. ukrajinskou krizí, situací studentů nebo českým předsednictvím v Radě EU ve vztahu k UK zamýšlí úřadující rektorka prof. Milena Králíčková. Provází Martina Vrbová.

19. 9. 2022

Určení funkce objevených artefaktů je každodenním chlebem archeologa a nezřídka se jedná o vskutku nelehký úkol. Právě jedné takové „hádance“ je věnováno nové pokračování podcastu Středověk (jinak) trvá. Jakou hodnotu mohou mít ztracené předměty pro budoucí generace badatelů? Zajímají historiky umění pouze obrazy, nebo pro ně mohou být důležitým historickým pramenem i rýhy v kameni? A co víme o stavební praxi v raném středověku?

19. 9. 2022

V srpnovém Balastu pod čarou se zaměříme na novou knihu 2+2=5, v níž antiutopické a dystopické světy literatury představilo v polovině září Vydavatelství FF UK. S autorkou Olgou Pavlovou si o knize povídal v našem studiu Kampus Hybernská Filip Liška.

19. 9. 2022

Nový díl podcastu UPCE On Air přináší další rozhovor s jedním z děkanů Univerzity Pardubice. Tentokrát pozvání přijal profesor Jan Stejskal, který stojí v čele Fakulty ekonomicko-správní. Poslechněte si rozhovor o oborech na fakultě, studiu a nebo o tom, co je náplní jeho volného času. Moderuje Ondra Novotný.

18. 9. 2022

Autoři podcastu Přepište dějiny se vydali do kina a vzali s sebou odborníka na středověk Jakuba Izdného. A tak si jako bonus můžete poslechnout sestřih následné debaty natočené v kavárně pražského kina Lucerna. Debaty, která je spíš jakýmsi prvním dojmem, rozdýcháním a snahou utřídit myšlenky rozháněné více než dvě hodiny Žižkovým palcátem do všech koutů. Jaké obrazy středověku Petr Jákl staví do veřejného prostoru a proč zrovna tyto a zrovna takto? A co to má společného s Janem Žižkou?

18. 9. 2022