facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Smíšené emoce nejsou pouhá fantazie, ale realita. Doložili to neurovědci z Univerzity v Jižní Karolíně. Poprvé se jim podařilo prokázat, že při nich mozek vyvíjí samostatnou nervovou aktivitu.

22. 6. 2024

Jak mohou mezi sebou komunikovat autoři ve svých textech? Proč básni porozumíme lépe, když se ji naučíme nazpaměť a zkusíme ji přednést nahlas? A co vše se dá o autorovi vyčíst z podoby jeho verše? Robert Kolár vede v Ústavu pro českou literaturu AV ČR oddělení teorie a je členem Versologického týmu.

20. 6. 2024

S archeologem a památkářem Jaroslavem Podliskou z Národního památkového ústavu (ú.o.p. Praha) se vypravíme do středověké Prahy. Povídáme si o tom, jak zde fungoval život, kde se lidé shromažďovali, kde s konaly popravy, kde nakupovali, jak se po Praze dopravovali, jaké využívali spojení mezi pravým a levým břehem Vltavy, apod. - tedy o cestách, náměstích, mostech a trzích.

19. 6. 2024

Letos uplynulo 100 let od smrti Franze Kafky a v Muzeu literatury můžete navštívit výstavu "František Kafka. Hry Franze Kafky". Takže jsem se tam vydali a výstavou nás provedl její autor Štěpán Zbytovský. Jaký vlastně ten Kafka byl a jaké mýty se kolem něj točí?

19. 6. 2024

Před dvaceti lety ČR vstoupila do EU a v rámci oslav tohoto výročí přímo v Bruselu vystoupil na jaře podcast Přepište dějiny a probral to, jaký vztah k Evropě Češi a Moravané měli a mají. Schválně, kolik lidí v sále znalo jméno Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi? Bonusovou verzi nyní dáváme k dispozici také veřejně.

17. 6. 2024

Vítěz prestižní soutěže Czech Press Photo, fotograf a absolvent Univerzity Pardubice Lukáš Zeman byl hostem podcastu UPCE On Air. Keňa, Tanzánie, Nepál nebo Borneo – to jsou jen některé ze zemí, do kterých se s objektivem v ruce vypravil.

16. 6. 2024

Původem africká, dnes také známá akvarijní rybka, halančík Furzerův, našla způsob, jak v přírodě přežít dlouhá období sucha. V raném embryonální stadiu se rozpadá na jednotlivé buňky. Když později opět zaprší, vrátí se do původního stavu.

15. 6. 2024

Jeho láskou jsou staré glóby, pracuje na reintrodukci koní převalského a také pořádal hackaton. Naším dnešním hostem je geoinformatik Josef Laštovička. Jak se geoinformatik dostane ke spolupráci se zoologickou zahradou a koňmi převalského? Jaké výzvy reintrodukce těchto nádherných zvířat přináší?

15. 6. 2024

Důležité je dostat vědu k lidem, kteří se o ni zatím nezajímají, shodli se Oldřich Hudeček a Jan Havlík v podcastu CHEmic. S Veronikou Sedláčkovou mluvili na Veletrhu vědy o tom, proč je důležité zajímavý výzkum propagovat, i když jeho výsledky slouží všem.

14. 6. 2024

Ostré lokty, dobrý mentor a notná dávka štěstí. To byly ingredience, které potřebovaly první české vědkyně, aby se mohly prosadit v mužském světě vědy. Jejich pozoruhodné příběhy sledovaly Marie Bahenská (Masarykův ústav a Archiv AV ČR), Dana Musilová (Univerzita Hradec Králové) a Libuše Heczková (Univerzita Karlova), které je v roce 2023 vydaly knižně pod názvem Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen: Spletité cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století (Academia).

13. 6. 2024