facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Kdy nám budou lékaři předepisovat náhradní orgány na míru? Co jsou největší výzvy pro obor tkáňového inženýrství? A jak se vůbec staví cévy? Těmto otázkám se ve svém výzkumu věnuje Lucie Bačáková z Fyziologického ústavu AV ČR, ve kterém vede oddělení biomateriálů a tkáňového inženýrství. Expertka na tyto obory představí bioprinting i to, jak se hledají kvalitní náhrady za dokonalé tkáně a kosti. Text vyšel v aktuálním čísle magazínu Akademie věd A / Věda a výzkum.

9. 5. 2023

Proč je podle něj ekonomický a průmyslový rozvoj v Číně problematický? A proč si, i přestože je ekonom, myslí, že bychom neměli nakupovat spoustu nadbytečných produktů a podporovat levnou produkci? Hostem podcastu De Facto byl významný ekonom, vedoucí Katedry financí a kapitálových trhů na Institutu ekonomických studií FSV UK Evžen Kočenda.

9. 5. 2023

Jaká je současná kvalita potravin? Kdo a jak jí kontroluje? Mají za hranicemi směrem na západ opravdu kvalitnější potraviny v supermarketech než my? A bude patřit budoucnost našeho jídelníčku hmyzu a laboratorně upraveným či vytvořeným potravinám? Otázky týkající se potravinářství a výživy probereme v dnešní epizodě s profesorkou Lenkou Kouřimskou z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

9. 5. 2023

Jak ovlivňuje náš psychický stav naše zdraví? Je možné přes duši léčit tělo? A jak dnešní lékaři přistupují k psychomatice? O duši, těle, nemocech, ale i bioetice a chovu včel jsme si povídali s novým děkanem Fakulty zdravotnických studií Karlem Sládkem v dalším díle podcastu UPCE ON AIR.

7. 5. 2023

Ústav organické chemie a biochemie startuje nový podcast, který představuje své vědce a vědkyně, jejich život v labech i mimo ně. Hostem prvního dílu je ředitel ÚOCHB, biochemik Jan Konvalinka.

5. 5. 2023

Last month saw the publication of a much-anticipated mew monograph titled Little Berlin in Big Prague by artist and academic researcher and art history graduate Lenka Kerdová. The foundation for the book was fascinating research (originally for her Ph.D.) examining Prague architecture during the interwar period, specifically buildings designed by German-speaking architects. These included professionals of various backgrounds whether ethnic Germans, Czech Jews, or German-speakers from abroad seeking their place in a vibrant new market.

4. 5. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem tohoto dílu jsou Aleš Karmazim, Michael Romancov a Jan Ludvík. Moderuje Martina Varkočková.

4. 5. 2023

Střípky inspirace, které do sebe zapadají a vytvářejí obrázek úspěšné projektové strategie a leadershipu. Podle Petry Vaculíkové není excelence o talentu, ale o přístupu a tvrdé práci. Za úspěch považuje, když ji práce baví a přináší jí radost. Nadšení a kreativitu považuje za důležitější než mnohaletou zkušenost. Lidem ve svém týmu umožňuje dělat práci, které je baví. Věří, že spolupráce a sdílení je více než konkurence a soutěživost. Při obhajování nápadů, za kterými si stojí, se nebojí „jít na krev“ a když říká, že získání ERC grantu už pro ni není otázkou „jestli“ ale „kdy“, věříme jí to. Hoří a zapaluje. Kdo naposled zapálil vás?

3. 5. 2023

Na svých cestách po republice dorazil 19. dubna podcast Přepište dějiny do Chomutova. Došlo na rodáky české i německé, poválečné vysídlení, zemi Františka Josefa a další témata.

3. 5. 2023

V tomto kratším dílu s Karolínou Bretovou prozkoumáme: - kdy je lepší nervy podvázat a kdy přestřihnout - čím se řídí etika výzkumu na zvířatech - proč se obarvují tkáně - jak pracovat s děláním chyb.

2. 5. 2023