facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Brno má světový unikát. Za průkopníka v oblasti léčebného konopí se už několik let považuje Fakultní nemocnice u sv. Anny a její Mezinárodní centrum klinického výzkumu je. Léky z konopí se zde nejen předepisují pacientům, ale konopí samotné se zde pěstuje a především zkoumá. Na jaře roku 2024 se FNUSA stala ve výrobě konopných tobolek samostatnou.

10. 6. 2024

Tým vedený badateli z Přírodovědného muzea na Floridě vytvořil unikátní fylogenetický strom života motýlů. Z něj je patrné, že první denní druhy na světě žily před 100 miliony lety na americkém kontinentě.

8. 6. 2024

“Politika je v Ugandě třeskuté téma. Nový zákon proti LGBTQ komunitě tamní lidé moc nechápou.” Jak se dostat na misi v Ugandě? Co pro Uganďany znamená slovo „muzungu”? Poslechněte si další díl našeho podcastu. Hostem 72. epizody podcastu Medicína srdcem byla Lenka Chrástová z dobrovolnické organizace EMOTER

7. 6. 2024

Solaris, amoniaková atmosféra i falešné signály z vesmíru. Je v kosmu život a pokud ano, jakou má podobu? V epizodě nahrávané naživo na Veletrhu vědy o tom s námi mluvili nadšení popularizátoři astrobiologie Julie Nekola Nováková z Fyzikálního ústavu AV ČR a Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu AV ČR .

5. 6. 2024

Slibovaná druhá část rozhovoru představí posluchačům polní tábory římského vojska na Moravě. Hlavně se ale věnujeme otázkám prezentace archeologického dědictví, spolupráce s veřejností nebo spolupráce vědecké obce s veřejností. Tu realizuje Archeologický Ústav AVČR v Brně, v.v.i. například díky Návštěvnickému centru Brána do Římské říše nebo prostřednictvím projektu „Společnými silami za poznáním společného archeologického dědictví Jihomoravského kraje“.

5. 6. 2024

Tentokrát jsme si pozvali spoluautory publikace o narativech vzniku Československa v měnícím se čase a prostoru mezi lety 1918 a 1992 Jana Hálka a Borise Moskoviće. To, jak jsme si kdy připomínali nebo zamlčovali příběh vzniku samostatného státu, co jsme zdůrazňovali a co naopak potlačovali, to je opravdu dlouhý, pestrý a dodnes nedokončený příběh.

5. 6. 2024

Dělat křesťanskou archeologii raného středověku na území dnešního Iráku se na první pohled může zdát jako hledání jehly v kupce sena. I archeolog Karel Nováček, host 44. dílu podcastu Středověk (jinak) trvá, do této oblasti původně přijel hledat islámské památky. Ke svému vlastnímu překvapení zde však místo toho objevil pozůstatky jedné z nejstarších křesťanských provincií vůbec.

4. 6. 2024

Rozumí si ještě Češi a Slováci? Co má společného rozvod a rozdělení Československa? A jak probíhá práce s mladými lidmi na divadelní scéně? O tom jsme si v nejnovějším díle podcastu Projektor povídali s divadelní lektorkou Národního divadla Zuzanou Kráľovou.

4. 6. 2024

V bonusovém Balastu navazujeme na hlavní epizodu s docentem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, ale povídáme si především o zákulisí FF UK. Co nového o fakultě si může akademik uvědomit, když se stane proděkanem? A jaký je osud historických ústavů?

2. 6. 2024

Držitelka prestižní ceny Magnesia litera, pedagožka a překladatelka Marta Pató z Fakulty filozofické UPCE byla hostem podcastu UPCE On Air. Jak dlouho maďarský román Lászla Szilasiho Třetí most, za který cenu získala, překládala?

2. 6. 2024