facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jak ovlivňuje náš psychický stav naše zdraví? Je možné přes duši léčit tělo? A jak dnešní lékaři přistupují k psychomatice? O duši, těle, nemocech, ale i bioetice a chovu včel jsme si povídali s novým děkanem Fakulty zdravotnických studií Karlem Sládkem v dalším díle podcastu UPCE ON AIR.

7. 5. 2023

Ústav organické chemie a biochemie startuje nový podcast, který představuje své vědce a vědkyně, jejich život v labech i mimo ně. Hostem prvního dílu je ředitel ÚOCHB, biochemik Jan Konvalinka.

5. 5. 2023

Last month saw the publication of a much-anticipated mew monograph titled Little Berlin in Big Prague by artist and academic researcher and art history graduate Lenka Kerdová. The foundation for the book was fascinating research (originally for her Ph.D.) examining Prague architecture during the interwar period, specifically buildings designed by German-speaking architects. These included professionals of various backgrounds whether ethnic Germans, Czech Jews, or German-speakers from abroad seeking their place in a vibrant new market.

4. 5. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem tohoto dílu jsou Aleš Karmazim, Michael Romancov a Jan Ludvík. Moderuje Martina Varkočková.

4. 5. 2023

Střípky inspirace, které do sebe zapadají a vytvářejí obrázek úspěšné projektové strategie a leadershipu. Podle Petry Vaculíkové není excelence o talentu, ale o přístupu a tvrdé práci. Za úspěch považuje, když ji práce baví a přináší jí radost. Nadšení a kreativitu považuje za důležitější než mnohaletou zkušenost. Lidem ve svém týmu umožňuje dělat práci, které je baví. Věří, že spolupráce a sdílení je více než konkurence a soutěživost. Při obhajování nápadů, za kterými si stojí, se nebojí „jít na krev“ a když říká, že získání ERC grantu už pro ni není otázkou „jestli“ ale „kdy“, věříme jí to. Hoří a zapaluje. Kdo naposled zapálil vás?

3. 5. 2023

Na svých cestách po republice dorazil 19. dubna podcast Přepište dějiny do Chomutova. Došlo na rodáky české i německé, poválečné vysídlení, zemi Františka Josefa a další témata.

3. 5. 2023

V tomto kratším dílu s Karolínou Bretovou prozkoumáme: - kdy je lepší nervy podvázat a kdy přestřihnout - čím se řídí etika výzkumu na zvířatech - proč se obarvují tkáně - jak pracovat s děláním chyb.

2. 5. 2023

Bazilika San Clemente, římský kostel ve čtvrti Laterano, ve svém podzemí ukrývá pro českého diváka možná překvapivou fresku. V zástupu postav není zobrazen nikdo jiný než Svatý Cyril, věrozvěst, který podle národních legend spolu se svým bratrem přinesl křesťanství do českých zemí. Světci Cyril aMetoděj, v našich končinách po staletí oslavovaní jako bratři věrozvěsti a patroni národa, byli totiž ve skutečnosti především evropskými intelektuály s mezinárodním rozhledem. Co dělali Cyril s Mětodějem v Římě? Jak vypadalo město, do nějž ve druhé polovině 9. století vstoupili? A proč mohou být oba bratři s trochou nadsázky považováni za jedny z průkopníků archeologie?

2. 5. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Trvale udržitelný rozvoj a rovné příležitosti jsou předmětem častých debat. Jak se uvádí do praxe Univerzita Karlova? Proč je UK Point mnohem víc, než jen studentská kartička? Jakou konkrétní podporu a služby dokáže nabídnout Centrum Carolina? V jakým případech se na ně mohou studenti obracet? O těchto a dalších souvislostech hovoří členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj Marie Vymazalová. Ptá se Luboš Veverka.

2. 5. 2023

Májová epizoda Balastu patří sociologii. A nahlédneme na tuto důležitou společenskou vědu skrze jiný významný fenomén, skrze pivo. Jiří Vinopal z Katedry sociologie FF UK se dlouhodobě zabývá sociologií piva. Ale nezůstane jenom u tohoto nápoje, podíváme se také na historické vědomí českých občanů, a především na výzkumy veřejného mínění a jejich postupy. Studentský host Matěj Bouček sociologické zkoumání ukáže v prostředí evangelické mládeže a také blíže představí obor Socio-ekonomická studia.

1. 5. 2023