facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

ČZU je v zahraničních žebříčcích nejvýše postavenou českou univerzitou v oblasti udržitelnosti. Používáme zde fotovoltaiku, geotermální energii, maximálně využíváme dešťovou vodu a kromě aplikace moderních technologií vedoucí k úspoře, jsme vymysleli například speciální kompostér, který si poradí s živočišným odpadem a zároveň vyrábí energii.

25. 10. 2022

Jaké to je být součástí pozorovací mise Evropské unie v Gruzii? Jak vypadá její typický pracovní den? A jak se k této příležitosti dostala? Pozvání do podcastu přijala Ema Šťastná, absolventka Bezpečnostních studií na Institutu politologických studií FSV UK.

25. 10. 2022

Venda Gregorovičová a Šárka Michalíková jsou absolventkami magisterského studia na Ústavu marketingových komunikací. Již za studií se naplno věnovaly organizaci a propagaci kulturních akcí především v rámci KOMAGu. Dneska využívají nabité marketingové know-how, aby obohatily oblast kultury. Šárka v Krajské galerii ve Zlíně a Venda přímo na půdě Fakulty Multimediálních komunikací UTB.

24. 10. 2022

Bonusová epizoda říjnové hlavní epizody se od tématu knihoven posouvá k nově zřízené funkci ombudsmanky na fakultě. Co nová pozice FF UK přinese a s jakou vizí nová ombudsmanka na akademickou půdu přichází? Poslechněte si rozhovor s Pavlou Špondrovou, která k tomuto akademickému roku do funkce nastoupila.

24. 10. 2022

Poslední díl rozhovorů s děkany fakult Univerzity Pardubice je tu. Jako sedmý v pořadí usedl do podcastového křesla děkan Dopravní fakulty Jana Pernera docent Libor Švadlenka. Nejen o fungování fakulty si s ním popovídal moderátor Ondra Novotný.

23. 10. 2022

Víte, co má společného tvorba map v Asii, psaní článků na Wikipedii, zkoumání biodiverzity měst nebo focení psů při vykonávání jejich potřeby? Všechno, co jsme tu vyjmenovali, je součástí občanské vědy, které se s velkou láskou věnuje Jakub Trojan z Fakulty logistiky a krizového řízení. S hrdostí o sobě říká, že je geograf, má prsty v české verzi OpenStreetMap a ve spolupráci s neziskovými organizacemi (např. Lékaři bez hranic) pořádá mapathony, kdy se mapují nejzranitelnější místa světa.

21. 10. 2022

Přepište dějiny tentokrát zastavily v Opavě a připomněly nejen místní rodáky, ale i fenomén věhlasného města, které časem přišlo o svůj význam krajské metropole. Dílem odsunem Němců, dílem přesunem vlivu do průmyslové Ostravy. Ale Opavě to na kráse neubralo.

21. 10. 2022

S rozpoznáváním řeči začínal Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v polovině 90. let v IBM, což byla jedna z prvních firem, která se tomu věnovala. „A tak nějak mě to zasáhlo na celý život,” říká hned na úvod Inovacastu.

19. 10. 2022

Když demonstrují fanoušci Ruska, padne dřív nebo později slovo banderovec. Kdo ale byli ti banderovci, kterých je prý dodnes plná Ukrajina? Komu vadili a proč? A kdo byl Bandera? Nemotáme se v tom jako nudle v bandě?

19. 10. 2022

Sociální psycholožka Sylvie Graf založila v roce 2014 Brněnskou laboratoř meziskupinových procesů při Psychologickém ústavu AV ČR a spolu se svým mezinárodním vědeckým týmem zkoumá meziskupinové vztahy v mnoha kontextech – od národních stereotypů, přes postoje k imigrantům až po vztahy v postkonfliktní společnosti. Harmonické soužití mezi různými skupinami lidí se jeví jako důležitá výzva současnosti i turbulentní budoucnosti.

18. 10. 2022