facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Stále častější formou financování je lump sum - tedy pevnou částkou. Proč tomu tak je, na co si dát pozor a mnohem více probereme s Lenkou Chvojkovou, která je národním kontaktem pro finanční otázky Horizontu Evropa.

17. 10. 2022

Na křesťanské kostely lze narazit i na zcela překvapivých místech, třeba uprostřed íránského Isfahánu, kde již od 17. století stojí velkolepý arménský chrám svatého Spasitele, běžně nazývaný „Vank“. Chrám je krásnou ukázkou prolínání islámské a křesťanské stavební tradice, které má však v oblasti jižního Kavkazu poměrně dlouhou tradici. Jak se ve středověkých arménských kostelech objevily perské stalaktitové klenby?

17. 10. 2022

Kdo jsou naši současní i budoucí posluchači? Jaké problémy řeší a jak? A co pro ně znamená matematické myšlení? Tato živá reportáž vás vrhne přímo do centra dění.

13. 10. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Ve třetí epizodě hovoří Pavel Doleček, prorektor pro strategickou spolupráci a rozvoj. Jak se vyrovnal se specifiky akademického prostředí a které institucionální spolupráce považuje za klíčové? Mají studenti nějakou možnost ovlivnit oblast rozvoje UK?

12. 10. 2022

Diktátor Putin vyhlásil anexi čtyř oblastí na východě Ukrajiny zrovna na výročí mnichovské konference roku 1938. A hned tu máme memy plné srovnání – Sudety jsou ukrajinské separatistické oblasti, Putin je Hitler atd. Bude to ale na porážku agresora stačit?

12. 10. 2022
Tentokrát trochu blíže poznáme paní doktorku Zdeňku Pruckovou, se kterou se studenti setkávají například při seminářích a laboratořích organické a anorganické chemie. Čeho si u studentů nejvíce váží? Proč je mezi nimi tolik oblíbená? Jaký má vztah k čínským polévkám, geocachingu nebo cestování?
12. 10. 2022

V tomto díle Alan Fabík vysvětluje internet věcí. Alan je zakladatel a ředitel startupu Hardwario, ve ktrém se věnuje smysluplnému využití internetu věcí. Dozvíte se, co dobrého může přinést připojení fyzických produktů k internetu.

12. 10. 2022

Ve dnech 24.–30. října 2022 proběhne tradiční mezinárodní propagační akce na podporu otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu Open Access Week. Jak se Univerzita Karlova tento rok zapojí do této celosvětové akce a na co můžete těšit? O tom, co si pro vás u příležitosti letošního ročníku připravilo Centrum pro podporu Open Science (CpOS), nám poví Valentýna Drtinová, vedoucí CpOS.

11. 10. 2022

De Facto broadcasts in English! Listen to a new episode of our podcast, this time with Sandra Kumorowski, who joined online from Chicago. Sandra is currently pursuing a Ph.D. degree in Communication & Media at Charles University’s Faculty of Social Science with research focus on arts marketing, media, and communication.

11. 10. 2022

Data z ministerstev, z očkovacích míst, stanic STK nebo mapování insolvencí… Kde a jak se dají data v dnešní době získat a jak se dané informace mohou použít? Co jsou to vlastně otevřená data a jaké je jejich využití? O tom všem s Markem Sušickým, spoluzakladatelem Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab) a portálu ockovani.opendatalab.cz.

10. 10. 2022