facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Lenka Vítková z Ústavu fyziky a materiálového inženýrství se zabývá vývojem materiálů, 3D biotiskem, nanovlákny a tkáňovým inženýrstvím. Vypadá to sice složitě, z úst Lenky ale vše zní, jako by to byla brnkačka. Rozhodně jsme šťastní stejně jako ona, že se nerozhodla jít po střední škole na práva nebo žurnalistiku a vydala se cestou hard science. I díky tomu na Fakultě technologické dostudovala doktorát a teď vyráží na postdoc do Kanady.

1. 11. 2023

Reforma školství je věčně živé téma. Co ale vlastně přinesla Marie Terezie? Kdy se zakázaly tělesné tresty? Proč se učitelky nesměly vdávat? A kolik nových škol postavila první republika na Slovensku a v pohraničí? Prostě dítě je už od 18. století v moci státu. V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak dojde na dětství a školu „za totáče“.

1. 11. 2023

Tentokrát jsme si popovídali s vedoucím obchodní sekce biotechnologického startupu Myco Martinem Jančou. Tento startup využívá piliny coby odpad dřevozpracující výroby a dřevokaznou houbu z rodu lesklokorek, v tradiční čínské medicíně známou též pod názvem reishi, pro výrobu ochranného obalového materiálu. Startup Myco stihl získat již řadu prestižních ocenění, např. E.ON Energy Globe 2022 za nejlepší ekologický nápad a projekt.

31. 10. 2023

Jaké jsou cesty introdukcí ryb do našich vod a co k tomu rybáře motivuje? Jak se stane daný druh invazním a dá se invazní druhům bránit? Co se skrývá pod pojmem kulturomika? A v jakém stavu je současné české rybníkářství? To prozradí dnešní host z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, profesor Lukáš Kalous.

31. 10. 2023

České koreanistce Nine Špitálníkové vyšla nová kniha popisující útrapy uprchlice z autoritářské země. Přinášíme rozhovor s autorkou nejen o Severce, ale i o životech Severokorejců mimo DPRK.

30. 10. 2023

Říjnová epizoda Udržitelné Karlovky opět nahlédne do soutěže Map the System, které se zúčastnil čerstvý absolvent PřF UK Martin Žežulka. Martin se zabýval problematikou globálních produkčních sítí a rozkrýval jejich pozadí. Rozebereme, co tyto sítě představují a jaké potenciální problémy přinášejí. Podíváme se ale také na udržitelnost z pohledu Martinova oboru sociální geografie.

28. 10. 2023

Lukáš Prokop z CEET byl hostem dalšího dílu podcastu Science is Calling, kde představil moderní technologie a využití nově otevřené budovy CEETe.

27. 10. 2023

Proč vznikla ondřejovská hvězdárna před více než 100 lety právě v kraji Josefa Lady? K čemu tu astronomové vysadili jabloňový sad a jak se odsud pozoruje Slunce? Rozlehlým areálem Astronomického ústavu AV ČR nás provede poutavým komentářem jeho ředitel Michal Bursa. Poslechněte si první část z dvoudílného rozhovoru s astrofyzikem, který se s plným nasazením věnuje popularizaci, teorii relativity i astrobiologii.

26. 10. 2023

Jaké jsou největší právní výzvy, kterým Evropská unie nyní čelí? Jak velká je šance Ukrajiny na vstup do EU? A jak zvládá EU migrační vlnu? Poslechněte si další díl podcastu De Facto, tentokrát s odborníkem na eurounijní právo Ivo Šlosarčíkem z Institutu mezinárodních studií FSV UK.

26. 10. 2023

In today’s podcast we delve into the complexities of managing a prestigious institution like Charles University. While the university has made significant strides, it's not without its share of challenges. Guest is Aleš Vlk, an expert in higher education policy, science policy, science popularisation, and research and development. He is arguably best known as the co-founder of Vedavyzkum.cz online science portal.

26. 10. 2023