facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Absolvent ČZU Tomáš Vaňourek se rozhodl objevit svět a jak sám říká, stále je co objevovat. Vydal se po stopách cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, který mu sám expedici posvětil. Oproti cestovatelské dvojici H+Z plánuje procestovat i Spojené státy americké, momentálně má ovšem vůz uvězněný v Súdánu a sám se vrátil do Česka....

10. 10. 2022

Seriál rozhovorů s děkany všech sedmi fakult Univerzity Pardubice se nám pomalu blíží ke konci. Jako předposlední k nám do studia přišel děkan Fakulty filozofické Jiří Kubeš. Pusťte si zajímavé povídání o fungování fakulty.

9. 10. 2022

In many ways, Kamila Kopřivová has followed an unusual path: after completing her Ph.D. in Jewish Studies at the Hussite Theological Faculty, Kamila set out to become the first Czech female rabbi. Her journey is almost complete: she is due to be ordained in the coming months. Kamila Kopřivová's studies took her to Berlin and Jerusalem, with occasional stops in the UK and the United States.

6. 10. 2022

Monika Vondráková stála u založení Nadačního fondu Neuron a dnes je předsedkyní jeho správní rady. Fond Neuron podporuje i Jaroslav Řasa, majitel společnosti ABRA Software. V Inovacastu diskutují podporu české vědy s Alešem Vlkem. „Aby se společnost a civilizace posouvaly dopředu, je potřeba podporovat vědu a umění, řekl Josef Hlávka. A to mě zaujalo, vysvětluje svoje začátky s Neuronem Monika Vondráková. Začala jsem se věnovat tomu, jak vědce a vědu prezentovat veřejnosti.

5. 10. 2022

Se smrtí Alžběty II. se rozjelo lamentování nad tím, že skončila jedna velká éra, ten starý dobrý svět, jak jsme jej znali, který už nikdy nebude, jaký býval. Takže jaký býval a jaká éra to vlastně byla? A byla to nějaká éra? A proč tolik Čechů lkalo veřejně nad skonem cizí panovnice? Osobní pieta nebo veřejná hysterie?

5. 10. 2022

Magdaléna Gorčíková ze Sociologického ústavu AV ČR se dlouhodobě věnuje čtení a psaní školáků. Aktuálně realizuje výzkum s cílem pomoci předcházet neúspěchům v oblasti čtenářské gramotnosti u dětí na 1. stupni základních škol. Proč je důležitá i takzvaná předčtenářská gramotnost a jak ji mohou děti trénovat? Jak se zkoumá čtení u předškolních dětí, které ještě neumí číst? Co vše se díky čtení učíme a jak nám to pomáhá ve školní i pracovní kariéře?

4. 10. 2022

Jaká pozornost se v knihovnách věnuje studovnám? Jak funguje „humanitární“ pomoc mezi knihovnami? A proč se knihovnám na čas neříkalo knihovny? Odpovídá vedoucí Knihovny Jana Palacha Jan Kamenický.

3. 10. 2022

Co jsou diamantové časopisy a proč se o nich teď tolik mluví? Bude budoucnost open access dlážděná diamanty? Jiří Marek, open science manažer z Masarykovy univerzity, je hostem dalšího dílu podcastu, který vznikl ve spolupráci Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově a Masarykovy univerzity.

3. 10. 2022

Využití informačních technologií a kvantitativního přístupu bývá běžně spojováno zejména s obory přírodních věd. V současné době však digitální metody výzkumu čím dál více pronikají i do oblasti věd humanitních. Jak se mohou databáze a počítačové analýzy textu uplatnit například ve výzkumu středověkého kacířství? Do jaké míry lze věřit inkvizičním záznamům? A co mají středověcí kataři společného s československými disidenty?

3. 10. 2022

Jonatan nám jako vášnivý amatérský genealog představí svůj koníček. Budeme obohaceni o následující informace: - jak se skrz detektivní činnost dostat k zájmu o stará písma, zvony a kultury - kdy a zda zastavovat - co mají společného kmotři a čísla domů s vývody - proč může být genetika našich předků relevantní.

29. 9. 2022