facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

V květnovém díle podcastu Ta-meri si připomeneme přední osobnost československé egyptologie a světově uznávaného vědce, Jaroslava Černého. S jeho prací a životní cestou nás seznámí egyptoložka Hana Navrátilová.

28. 5. 2024

Kde všude má ČZU své vinice? Slouží výhradně studentům nebo je může navštívit i veřejnost? Jaké odrůdy se zde pěstují a jak jsou hodnoceny v soutěžích? Ovlivní budoucnost vinařství změna klimatu? Budou se přesouvat vinice nebo měnit pěstované odrůdy? A kde je možné zakoupit vína z univerzitních vinic?

28. 5. 2024

Badatelé z Německa, Rakouska a Spojených států zjistili, že některé typy RNA v mozku myší dlouho vydrží. Doufají, že objev přispěje k lepšímu pochopení stárnutí lidského mozku a jeho nemocí.

25. 5. 2024

Fake news, propaganda, informační operace, desinformace, témata, kterými se dnes hojně zabýváme. Takže podcast Přepište dějiny spojil síly s Kanárky v síti a nabízí crossover s Alexandrou Alvarovou a Josefem Holým a prošli jsme tím, jak jsme se propagandou a dalšími tématy vyrovnávali a potýkali ve 20. století.

23. 5. 2024

Kriminalita neustále roste a vězení člověka napraví. I s těmito mýty se ve své práci konfrontuje kriminoložka Eva Krulichová ze Sociologického ústavu AV ČR. Ve svém posledním výzkumu se zaměřila na “recept”, jak snížit recidivy a na ukončování tzv. kriminální kariéry. Proč je problematické, že klademe příliš velký důraz na kriminální minulost pachatele? Mají u nás dostatečný prostor alternativní tresty? A jak nás ovlivňují tzv. krimi zprávy, které o kriminalitě referují zavádějícím způsobem?

22. 5. 2024

Přepište dějiny se ocitly za katrem. A to ne obrazně, ale doslova. Dva rozhovory o dějinách českého vězeňství jsme natáčeli v kostele sv. Josefa, který je součástí areálu valdické věznice. Takže jsme opravdu skončili za mřížemi. V prvním díle spolu s námi seděl také historik vězeňství Aleš Kýr a probrali jsme dějiny toho, jak Češi a Moravané bručeli od starého Rakouska po tu Havlovu amnestii.

22. 5. 2024

Novináři Čestmír Strakatý a Andreas Papadopulos se na UPCE představili v rámci cyklu přednášek Čaj o páté, který pořádá Fakulta filozofická Univerzity Pardubice. Co obnáší práce zahraničního zpravodaje Česká televize? A jak vypadá běžný den zkušeného novináře a autora podcastu, který má za sebou stovky rozhovorů? Dozvíte se v Čaji o páté. Příjemný poslech!

22. 5. 2024

Zcela bez pozornosti médií se před pár lety udál významný archeologický nález. Nedaleko od Prahy, v bývalém středověkém hradišti Budeč - mimochodem přechodném domově svatého Václava - byl odkryt hromadný hrob. Kosti více než šedesáti statných mužů vykazující známky násilí nasvědčují, že na tomto místě došlo ke katastrofě. Jaký příběh stojí za touto tragickou událostí? Má masakr na svědomí kníže Boleslav, který se během své cesty za mocí nebál jít přes mrtvoly? A co nám o středověkém násilí může prozradit vizuální a literární tvorba?

21. 5. 2024

Když ptáci usnou, jejich mozek vysílá elektrické signály podobné jako v bdělé fázi. Unikátní studie Univerzity v Buenos Aires ze Střední a Jižní Ameriky to dokládá na přepisu aktivity ptačích svalů do zvukového záznamu.

18. 5. 2024

Výzkum feromonové komunikace hmyzu jako divadelní trhák? Taková je zkušenost dramatika a matematika Reného Levínského. V podcastu CHEmic prozradil Veronice Sedláčkové, proč jsou vědci svérázné publikum a proč se věda i divadlo dobře doplňují.

17. 5. 2024