facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Co je cílem Herzlova centra izraelských studií? Jaké má do budoucna plány na úrovni mezinárodní spolupráce? Jak blízké jsou česko-izraelské vztahy? A jak současná izraelská společnost hodnotí současnou vládu Benjamina Netanjahua? Hostem podcastu De Facto byla Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií.

6. 6. 2023

Jak moc je pro přírodu i život člověka důležitý hmyz? Co dělat s úbytkem některých druhů, který pozorujeme v posledních letech? Můžeme pomoci i my nebo je to na odbornících? A proč je vlastně hmyz u většiny populace vnímám jako "otravný" element, kterého se často štítíme? Na tyto otázky zkusíme odpovědět s dnešními hosty Michalem Knappem a Filipem Harabišem z Fakulty životního prostředí ČZU.

6. 6. 2023

S etnografkou a Karlovjankou Jitkou Petřekovou si klademe otázky ohledně sounáležitosti s rodinou, místem, a tradicemi. Dozvíme se: - co nám může dát propojení s domovem - proč nechodit po všech cestách a dvorech - jak se dostat do komunální politiky - kde brát energii mít rád lidi.

2. 6. 2023

Miška a Zdenda, dva Ph.D. studenti věnující se výzkumu nanotechnologií, vám přístupnou formou vysvětlí, co si pod tímto pojmem představit. Přiblíží svět nanomedicíny a zamyslí se nad tím, jestli s její pomocí budeme moci vyléčit taková onemocnění, jako je například hepatitida nebo rakovina.

1. 6. 2023

Spolupracovala s legendárním Antonínem Holým. V Ústavu organické chemie a biochemie prožila bouřlivé změny v první dekádě milénia, kdy instituce od základů přestavěla svou strukturu. V současnosti v něm vede vlastní vědeckou skupinu a o jednom z jejích projektů vznikla divadelní hra. Vědkyně Iva Pichová vypráví v dalším díle podcastu CHEmic o minulosti a současnosti ÚOCHB a popisuje, jak moderní technologie akcelerují vědecký výzkum.

1. 6. 2023

Petr Zahradník patří mezi uznávané české ekonomy a své znalosti předává také studentům na Fakultě managementu a ekonomiky. A nedávno také zasedl v našem studiu, kde si pro něj Lea a Rasťo připravili řadu zajímavých dotazů. Co je tak fascinujícího na investicích? Má Česká republika z pohledu investic a zajímavosti jejího trhu nějaké přednosti oproti jiným evropským státům? A v čem jsou její největší nedostatky? Už jste slyšeli o klastrech a čím jsou zajímavé?

1. 6. 2023

My guest in the Forum Radio podcast today is Petr Witz, a Postdoc researcher and Assistant Professor at the Department of Public and Social Policy at the Institute of Sociological Studies at Charles University. As a researcher, Witz was based in Copenhagen for three years or so and worked with the largest cross-border infrastructure project in Europe – the Fehmarn Belt Fixed Link – a massive underwater tunnel set to link Denmark and Germany.

1. 6. 2023

Před 70 lety, 1. června 1953, začala v Československu měnová reforma. Peníze se měnily i v poměru 50:1 a přestože režim hlásal, že tím sahá na peníze buržoazie a šmelinářů, dotklo se to masivně i dělníků. A ti se začali bouřit. Nejen v Plzni, ale i v Bohumíně, Vimperku či Praze. Revoltovali ale proti režimu, jak se to často vykládá?

31. 5. 2023

V bonusovém Balastu pod čarou vybočíme z řad obvyklých hostů a k epizodě o sociologii jsme si na rozhovor pozvali hostující vyučující dr. Dawn Norris z University of Wisconsin. Věnujeme se jejímu výzkumnému záměru, jímž je srovnání přístupu k práci v Česku a Spojených státech a to, jakou roli hraje v identitě lidí práce.

31. 5. 2023

Lucie Jirásková a Veronika Dulíková povídají o výstavách, které připravil Český egyptologický ústav FF UK, a jejich plánování, vytváření a životě.

31. 5. 2023