facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

V Národním muzeu byla odhalena nová busta hraběte Jana Harracha, který se v 19. století zásadně zasloužil nejen právě o muzeum, ale také o Matici českou, Národní divadlo, Slovanský dům ve Vídni, budoval železnice i přírodní rezervaci v Krkonoších, propagoval turistiku, miloval češtinu… a samozřejmě přivezl do Krkonoš lyže.

13. 12. 2023

Mohou se do neochoty české společnosti k zelené transformaci promítat vzpomínky na privatizaci v 90. letech? Co přesně se tehdy zvrtlo? A kterým částem Zelené dohody pro Evropu by se vyplatilo věnovat víc pozornosti? To jsou některé z otázek pro historičku Lenku Krátkou (ÚSD AV ČR) a environmentalistu Vojtěcha Koteckého (COŽP UK) v podcastu Vlákna o velkých transformacích.

13. 12. 2023

Co nabízí studijní program Inovativní podnikání a jak se liší od běžných studijních programů? Jak probíhá samotné studium? Kde se vzala inspirace pro podobný projekt? A jaké pozice mohou studenti po absolvování bakalářského studia zastávat? Na to odpoví head coach programu, doktorka Gabriela Dlouhá z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

12. 12. 2023

Flyšové podloží, tradiční zemědělství i hraniční poloha. To vše ovlivnilo vznik druhově velmi bohatých luk Bílých Karpat. Místní luční rekordmanky zkoumá i Ondřej Mudrák z Botanického ústavu Akademie věd ČR, který se zaměřuje na efektivní hledání cest jejich obnovy. Část luk byla totiž za minulého režimu rozorána a využívána jako pole. Ochranáři a vědci se už přes dvě dekády intenzivně snaží o jejich obnovu.

12. 12. 2023

Před Vánoci jsme tematicky vyrazili za religionistikou. Jan A. Kozák z ÚFaRu hovoří o vývoji mýtů a jejich důležitosti pro kulturu. Podíváme se také na mýty, které momentálně převládají v naší současné západní společnosti a nahlédneme také do mytologických světů Středozemě a Siranie.

11. 12. 2023

Na jakých principech Wikipedie funguje a jak se vytváří její obsah? Bude do budoucna využívat i pomoc umělé inteligence? O tom všem s Martinem Urbancem, místopředsedou Wikimedia ČR a zároveň jediným Čechem pracujícím pro americkou centrálu Wikimedia jako softwarový vývojář.

11. 12. 2023

Projekty zahraniční spolupráce jak s Velkou Británií, tak Tchaj-wanem, Izraelem, Ukrajinou nebo africkými zeměmi charakterizuje a o jejich poslání v krátkodobém i dlouhodobém horizontu hovoří prorektorka pro zahraniční záležitosti Univerzity Karlovy Eva Voldřichová Beránková. Pořadem provází Martina Vrbová.

7. 12. 2023

Petra Dvořáková dokončila před lety doktorát z Technologie potravin a dnes učí lidi žít bez závislosti na cukru. Kromě toho je i sportovní trenérka, která nikdy neopustila své vědecké “já”. S moderátorkou Dandou si povídaly třeba o tom, kolik cukru je moc cukru, jak se závislosti na něm zbavit, nebo jak Peťa využívá své vědecké poznatky při svém povolání.

6. 12. 2023

K zodpovězení našich otázek o střevním mikrobiomu jsme přizvali doktorku Petru Vídeňskou, která nyní působí na Mendelově univerzitě na Ústavu chemie a biochemie. V tomto díle nás provede od počátečního momentu vzniku mikrobiomu u novorozence až po to, jak ho můžeme změnit stravou a jak se liší napříč světem a u každého z nás.

6. 12. 2023

Někteří politici se před pár dny horšili, že prý aktuální stávkové snahy lékařů a učitelů jsou politicky motivované. Tak jsme se vydali do 20. století a hledali nějakou nepolitickou stávku. A co byste řekli? Ani jedna. A v bonus na Gazetisto a HeroHero jsme se pak podívali třeba na to, která porevoluční stávka byla vůbec nejdelší.

6. 12. 2023