facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Mírové hnutí, mírové úsilí, boj za mír, mírové přátelství, písně míru… Ne, to není aktuální kampaň Andreje Babiše na Hrad, ale pojmy z normalizace, k níž zaklínání se mírem patřilo skoro dennodenně. Už tehdy platilo, že kdo se zaklíná neustále mírem, straší vlastně válkou, a kdo straší, dělá to proto, aby se mu nekladl odpor. Prostě starý dobrý politicky zneužitý mír je tu zase s námi.

20. 1. 2023

Martin Ledinský z Fyzikálního ústavu AV ČR zkoumá nové materiály pro fotovoltaické články a také se podílí na velkém ambiciózním projektu PILATUS, který si klade za cíl vrátit jejich výrobu zpět do Evropy. Proč by podle něj měly být fotovoltaické panely skoro na každé střeše? Jak se dá skloubit výroba elektrické energie ze Slunce s pěstováním plodin? Co jsou halogenové perovskity a mohou v budoucnu nahradit krystalický křemík?

17. 1. 2023

Jak se na FSV UK daří ukrajinským studentům? Jak chce nadále do budoucna zlepšovat studijní prostředí? A čemu se věnuje ve vlastním výzkumu? Do podcastu De Facto přišla proděkanka pro studijní záležitosti Malvína Krausz Hladká.

17. 1. 2023

Jak hodnotí letošní kampaň a průběh voleb politologové? Jaký vliv na samotnou volbu a voliče mají předvolební průzkumy nebo třeba počasí? A jaké bylo největší překvapení voleb pro našeho hosta? To nám prozradí politolog z Provozně ekonomické fakulty ČZU Milan Školník.

17. 1. 2023

Před sto lety spáchal anarchokomunista Josef Šoupal atentát na ministra financí Aloise Rašína. O století později nám z celé dráhy tohoto politika zbývá právě jen tragický konec. Jaký ale byl a proč tak rozlítil tehdejší společnost, že útok na něj nebyl vlastně překvapením.

17. 1. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Nový kalendářní rok přináší nové výzvy zejména v oblasti financování nebo udržitelnosti. Jak bude Univerzita Karlova řešit ekonomické obtíže a jakým dalším otázkám se bude prioritně věnovat? Plány na nejbližší měsíce přibližuje v přehledu rektorka UK Milena Králíčková.

16. 1. 2023

Matej Kliman je trochu neobvyklým hostem Inovacastu, je totiž právník. Ve své praxi se zabývá spoluprací výzkumných organizací a průmyslu. Jeho začátky v této oblasti zapadají do roku 2007, kdy se v Česku začala otevírat problematika ochrany duševního vlastnictví a zakládání spin-ofů. Tehdy zpracoval první analýzy a metodiky pro ministerstvo školství. A přesto že už je to pár let, jsou tyto metodiky jsou stále na jejich webových stránkách a stále relevantní.

11. 1. 2023

Zatímco volební kampaň právě vrcholí, přinášíme další díl Balastu v těžišti, kde sledujeme volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. Po historické perspektivě se nyní podíváme na obor nejpovolanější – politologii. Se Zorou Hesovou z Ústavu politologie FF UK se bavíme o tom, proč není dobré sledovat volby jen skrze statistiku a předvolební průzkumy, nebo o tom, co tato volba vypovídá o české společnosti.

11. 1. 2023

Michal Cihla z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR se zabývá historickým opracováním kamene, tzv. stavební trasologií. Jde o metodu, při které sleduje původnost povrchu kamene, ze kterého jsou postaveny mosty, hrobky nebo jiné historické stavby. Přináší tak cenný kontext pro památkovou péči. Rozhovor jsme vedli v Klášteře křižovníků s červenou hvězdou, na loďce plující kolem pilířů Karlova mostu i pod jedním z mostních oblouků.

10. 1. 2023

Lékařství, fyzika, chemie... ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Jakubem Šístkem z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.

10. 1. 2023