facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Bude Evropa připravena do roku 2035 na rozmach elektromobility nebo nás "zachrání" syntetická paliva pro spalovací motory? Je vůbec reálné, abychom vždy a všude využívali výhradně elektromobily? Kdy to dává smysl a kdy naopak elektromobil není výhodný? A jak by dle našeho hosta vypadal ideální automobil pro budoucnost? Byl by to elektromobil, diesel, benzín nebo hybrid? To vše zodpoví náš dnešní host z Technické fakulty ČZU, doktor Petr Jindra.

11. 4. 2023

Začínáme už třetí sezónu podcastu De Facto. V následujících epizodách váš čekají další rozhovory se zajímavými osobnostmi z FSV UK a našimi absolventy. Prvním hostem této sezóny byl Emil Aslan, odborník na bezpečnostní tematiku se zaměřením na postsovětský prostor z Institutu politologických studií FSV UK.

11. 4. 2023

Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.

10. 4. 2023

Jak daleko to můžete dotáhnout s absolventskou prací? Jan Vysocký je čerstvým laureátem ceny Wernera von Siemense za nejlepší absolventskou práci, zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou. Co pro něj cena znamená a jak doktora Vysockého hodnotí jeho školitel Stanislav Mišák? Dozvíte se v dnešním podcastu Science is calling!

6. 4. 2023

Petra Guasti is a highly-respected sociologist and political scientist at Charles University. In this episode of Forum Radio, she discusses some of her main topics of interest: populism, polarisation and radicalism in Czech society - through the prism of the recent presidential election.

5. 4. 2023

Pavel Hons z Orientálního ústavu AV ČR zkoumá indickou společnost, tamilský jazyk a tamilskou literaturu. Přeložil román nejznámějšího tamilského spisovatele Perumála Murugana (nominovaný na The Booker Prize) a plánuje převést do češtiny i další díla literatury jihoindického státu Tamilnádu. V čem je tato literatura specifická a čím oslovuje čtenáře i kritiky mimo Indii? Jak se do ní propisuje problematika kastovního systému? Poslechněte si, jak spletitý a pestrý je systém kast v současné Indii, jaké omyly se o něm na Západě tradují a zda může diskriminace na základě kastovní příslušnosti překročit hranice Indie.

5. 4. 2023

Synagoga v Polné hostila 24. března setkání více než stovky posluchačů s podcastem Přepište dějiny. Téma bylo nasnadě - případ Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera, ale hlavně role T. G. Masaryka v něm. Co o případu psaly dobové noviny? Kdo brojil proti Masarykovi? A kdo to vlastně vyhrál?

5. 4. 2023

V tomto dílu podcastu Praha inovační si o podpoře podnikání povídá Miky Škoda s Pavlem Vaňkem a Ladislavem Čapkem z Intellmaps. Firma Intellmaps se zabývá 3D mapováním budov. Vyvíjí vlastní cloudový software a jako první ve střední Evropě využívají unikátní mobilní laserscan. A co je pro nás důležité – Intellmaps je jedním z příjemců našich asistenčních voucherů na podporu podnikání.

4. 4. 2023

Naše podcastová loď se vydává na další dalekou výpravu a o dostatek balastu nebude nouze. Vyrazíme až ke břehům Jižní Ameriky a spolu s vedoucím Střediska ibero-amerických studií FF UK Radkem Bubnem se po tomto světovém regionu rozhlédneme. Jak Jižní Ameriku ovlivňuje blízkost hegemona Spojených států a jaké náboženské proměny se v regionu odehrávají? Vyjma odpovědí Radek Buben nabídne také řadu kulturních tipů. Se studentským respondentem Filipem Magalhãesem se blíže zaměříme na Brazílii a nepřijdete ani o seriály stálých hostů. Například Marek Kettner probádal vody latinskoamerické filozofie a objasní aztécký pojem teotl.

3. 4. 2023

Speciální díl podcastu Středověk (jinak) trvá byl natáčen v prostorách brněnského Knihkupectví Barvič & Novotný na ulici Česká. Historik umění Ivana Folettiho a archeolog Jiří Macháček si budou povídat o knize Zápisky z cest 4: Jižní Kavkaz. Ta obsahuje články studentů brněnského Semináře dějin umění, kteří vycestovali za krásami Jižního Kavkazu, do Arménie, Gruzie a na území dnešního Turecka.

3. 4. 2023