
Podcasty
podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací
Podřazené kategorie
Jak se s agendou open science poprala a pere Masarykova Univerzita? Jaké jsou aktuální priority MU v této oblasti? A proč je důležitá vzájemná spolupráce mezi univerzitami v ČR?
Jitka Šotkovská z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se zabývá dramatem, divadelní kritikou a má bohaté zkušenosti s amatérským divadlem.
Věděli jste, že umělá inteligence se dá studovat i na Vysoké škole ekonomické? Právě tento obor společně s matematickým modelováním si vybral host Aleše Vlka Vratislav Beneš, který je jednatelem společnosti OptiSolutions.
Národní památník na Vítkově je místo, jehož význam se hned několikrát změnil, až nakonec zůstává stát trochu stranou našeho dnešního vztahování se k tradicím státu a státnosti. Původní záměr zakladatelů se za desítky let vlastně dokonale rozplynul.
V roce 2021 získala Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika za vynikající výsledky bádání pomocí algorytmů na bázi neuronových sítí. Lenka Zdeborová, která je profesorkou fyziky a informatiky na EPFL v Lausanne, se také stala mecenáškou Nadačního fondu Neuron: Cena Neuron je spojená s osobní finanční prémií, kterou vědkyně darovala na další vzdělávání dětí.
Bonusová epizoda červencové hlavní epizody Francouzská spojka pokračuje v rozhovoru s francouzským politologem Jacquesem Rupnikem. Bavíme se s ním o střední Evropě nejen v kontextu současné války na východní hranici Evropy.

Středověk (jinak) trvá: Pohansko u Břeclavi. Palác velkomoravských velmožů, skutečně evropské sídlo!
Císařský palác v Konstantinpoli, Teodorichův palác v Ravenně nebo Pražský hrad – ve všech případech se jedná o známá, dnes třeba již ztracená panovnická sídla, která bývala dominantami městských panoramat a reprezentovala panovníkovu moc. S archeologem Jiřím Macháčkem a kunsthistorikem Ivanem Folettim se ale tentokrát přesuneme na jižní Moravu, do archeologické lokality Pohansko u Břeclavi. Zde byly objeveny pozůstatky opevněného komplexu, patrně velkomoravského velmožského dvorce a jednoho z hlavních sídel velkomoravských panovníků, která stále zůstávají z velké části záhadou.
Nejprve začal studovat na Fakultě elektrotechniky a informatiky, poté přesedlal na Fakultu ekonomicko-správní. Chvilku po ukončení studia mu nehoda na motorce změnila život. Co se stalo a jak s tím naložil? V dalším podcastu UPCE On Air vám absolvent Jiří Švihálek, který si říká Pacholek, nejen na tyto otázky odpoví.
Prázdninové procházky Národním muzeem a jeho historickými expozicemi pokračují. Tentokrát jsme přizvali historika Alberta Kubištu a prošli s ním expozici věnovanou husitství, reformaci a náboženským aspektům života v Čechách mezi Husem a Bílou horou. Chybět nebudou originální a až komiksové pavézy nebo ukázka dobového obrazoborectví.
Věděli jste, že projekty Erasmus+ může realizovat nejen škola, ale třeba i krajský úřad? Jaká je jeho role v mezinárodním vzdělávání? Měl by se o toto téma vůbec zajímat? O tom, jak důležité je sledovat trendy ve vzdělávání a nebát se otevřít se světu, jsme si povídali s Martinou Němcovou, která se řadu let věnovala mezinárodním projektům na Krajském úřadu ve Zlíně.
-
Asia Dispatch
-
Asie v souvislostech
-
Balast
-
CarbonCast
-
Chci vědět
-
CHEmic
-
De Facto
-
Elektron
-
Forum Radio
-
Horizont Evropa
-
INOVACAST
-
Jedničky a nuly
-
Medicína srdcem
-
Místo problémů
-
Neuron Podcast
-
Noc vědců
-
Ochutnej (Přírodo)vědu
-
Open Science Podcast
-
Podcast číslo 8
-
Podcast ELI Beamlines
-
Podcast VŠB-TUO
-
Podcast plný života
-
Podcast pro soudobé dějiny
-
Praha inovační
-
Projektor
-
Přepište dějiny
-
PoKaFI
-
Science slam MUNI
-
Středověk (jinak) trvá
-
Ta-meri
-
Talking Economics
-
Technicky vzato
-
The Business Wave
-
UPCE On Air
-
UTButebe
-
Podcast Akademie věd
-
Vodakást
-
vysvětli: podcast