facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Už rok pro vás tvoříme, vymýšlíme a natáčíme podcast De Facto. I proto je tato epizoda speciálem - ty, které se většinou ptají, jsou tentokrát hosty. U mikrofonu sedí moderátorky podcastu De Facto Alice Němcová Tejkalová a Daniela Tollingerová.

19. 7. 2022

O tom, ako funguje kambodžské školstvo, aký je život v Kambodži, ako prebieha slovensko-taiwanský výskum vodných elektrární a aké sú podoby či rozdiely v prístupe k architektúre na Taiwane a v Kambodži sa rozprávame so Štefanom Tkáčom, docentom architektúry na Americkej univerzite v Phnom Penhe.

18. 7. 2022

Meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nás provede cestou na největrnější českou pozorovatelnu počasí, která se nachází na vrcholku hory Milešovky. Observatoř je v provozu nepřetržitě od roku 1905 a nabízí unikátní dataset měření projevů počasí za uplynulé století. Jaké přístroje se pro měření využívaly před sto lety a jaké dnes? V čem je lidské oko pozorovatele nezastupitelné v popisu oblačnosti a proč výhled z Milešovky okouzlil Alexandera Humboldta nebo Johanna Wolfganga Goetha?

14. 7. 2022

V pokračování Inovacastu s Petrem Gamanem z PATRIC rozebírá Aleš Vlk možnosti, výzvy a příležitosti, které především výrobní podniky čekají v následujícím období s ohledem na rostoucí ceny energií. Mnohé z firem, které chtějí navrhnout úsporné řešení, ztroskotají již v prvním kroku a zpravidla mají společného jmenovatele - nemají data ani dlouhodobou strategickou vizi svého směřování.

13. 7. 2022

Někdo v létě jede do hor, někdo k moři, Přepište dějiny si vyrazily do muzea. První z našich prázdninových procházek zamíří do expozice dějin, konkrétně části 19. století v Národním muzeu a průvodcem bude historik Martin Sekera. Proč si zakladatel Sokola nechal vycpat svého psa, jak vypadala lebka Karla Hynka Máchy a co všechno můžete potkat na stole hojnosti vědeckého poznání mapujícím vědecké poznání od konce 16. století?

13. 7. 2022

Eva Nečasová zastřešuje iniciativu AI dětem. Pomáhají šířit znalosti o umělé inteligenci nejen na základních školách. Dozvíte se, co je umělá inteligence a proč by jí měl každý rozumět.

13. 7. 2022

Jak správně postupovat při ochraně srnčích mláďat a další zvěře při senoseči? Jak s nimi správně manipulovat a co všechno musím vědět a zařídit než vstoupím na pole? Dále se dozvíme, že pravý domácí med od včelaře z Vašeho okolí lze zajistit prostřednictvím aplikace v telefonu. A přestavíme také aplikaci, která nás pomůže ochránit před klíšťaty. To vše se dozvíte v rozhovoru s Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.

12. 7. 2022

Ravenna. Dnes provinční severoitalské město, dříve proslulá pozdně antická metropole a hlavní město Západořímské říše. O dobách její největší slávy dnes svědčí řada pozoruhodných staveb, jejichž stěny zdobí zářící skleněné mozaiky. Jednou z nich je i kostel svatého Vitalia – San Vitale – v jehož presbytáři jsou dodnes k vidění mimo jiné portréty císaře Justiniána, který Ravennu dobývá kolem roku 540, a jeho ženy, císařovny Teodory.

11. 7. 2022

Archeologové a historikové umění – jedni vykopávají a druzí prodávají? První se hrabou v hlíně, zatímco ti druzí se věnují krásným a vznešeným věcem? To, co archeologii a dějiny umění bezesporu pojí, je zájem o artefakty, umělecká díla a jiné materiální pozůstatky. Ale lezou si někdy „do zelí“? A do jaké míry se navzájem potřebují? S jakými předsudky se tyto vědní obory musí vypořádat a je vůbec možné studovat minulost objektivně?

11. 7. 2022

Doktor Max Fraenkl z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice rozebírá v nejnovějším díle UPCE On Air mindfulness. Jak mu tato metoda pomáhá v běžném životě, kdy je nejlepší čas meditovat a co radí studentům ve zkouškovém období?

10. 7. 2022