facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Pilot stíhacího letounu JAS-39 Gripen Aleš Svoboda si vybojoval místo v záložním astronautském týmu European Space Agency. Část svých studentských let strávil i na Dopravní fakultě Jana Pernera. V podcastu jsme si popovídali o tom, jak výběrové řízení probíhalo, jaké to je být pilotem Gripenu a jestli si do vesmíru vezme nějaký talisman.

30. 1. 2023

Helena Dáňová a Klára Mezihoráková z Ústavu dějin umění AV ČR se zajímají o umělecká díla, která vznikla díky aktivním ženám ve středověku. Činorodé byly třeba královny Eliška Rejčka, Blanka z Valois nebo Anna Svídnická. Umění ale podporovaly i movitější měšťanky. Ještě méně známou kapitolou historie umění jsou ženy autorky, třeba francouzská písařka a básnířka Christine de Pizan. Dosud opomíjenou vrstvu dějin odkrývá nový obor nazvaný queenship studies, který se nyní nově etabluje i v našem prostoru.

26. 1. 2023

V pokračování diskuse Aleše Vlka a právníka Mateje Klimana v Inovacastu na téma spolupráce mezi akademií a průmyslem jsme se zaměřili především na praktické aspekty. Jaké dokumenty byste měli mít podepsané, ještě než začnete řešit konkrétní kroky? V čem se liší přístup ze stany vědce a firmy z pohledu zveřejňování výstupů výzkumu? A kde můžete v Česku získat finanční podporu pro výzkum?

25. 1. 2023

Lednový podcastový crossover mezi Hodinou dějepichu a Přepište dějiny nemohl mít jiné téma než prezidenty. Musí být prezident sexy? A proč TGM opustil ve 82 letech svoji milenku? Proč Beneš donutil svoji ženu, aby si změnila jméno? A jak vypadal sexuální život Gottwaldových? Více než hodina a půl zábavy a informací, které původně měly zůstat pod pokličkou.

25. 1. 2023

Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií.

24. 1. 2023

Spouštíme pro vás seriál podcastů, které se věnují nejlepším inovačním oblastem v Praze. Poslechněte si vybrané odborníky z každé z nich a taky naše kolegy z Pražského inovačního institutu, protože v metropoli se koncentruje to nejlepší z oblastí jako jsou biotechnologie, vesmírné technologie, umělá inteligence, kreativní odvětví nebo inovativní podnikání. Začínáme velice perspektivní oblastí tzv. Kulturních a kreativních odvětví, o nichž jsme si povídali s Petrem Peřinkou z Pražského Kreativního centra a Jakubem Bakule, který je odborník na tuto oblast v našem Pražském inovačním institutu.

24. 1. 2023

V dnešním díle uslyšíte, jaké to je "být u toho" a zažít předsednictví na vlastní kůži. Jaké je stěhování do Bruselu se dvěma dětmi? Co obnáší role attaché pro výzkum na Stálém zastoupení ČR v Bruselu? Jakých nejdůležitějších výsledků se na poli vědy a výzkumu v rámci českého předsednictví podařilo dosáhnout? Své čerstvě nabyté zkušenosti z právě skončeného předsednictví s námi se zápalem pro věc a energií sobě vlastní sdílela Táňa Hálová Perglová.

23. 1. 2023

Nový díl podcastu VŠB-TUO Science is calling je po dlouhé době tady! Dneska se budeme bavit o solární energii. Moderátor Jiří Šíma zamířil do Výzkumného energetického centra, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií a společně se Zdeňkem Neufingerem a Samuelem Kamínským si povídali o fotovoltaice.

23. 1. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem je Jan Dohnal. Moderuje Michal Kolmaš.

23. 1. 2023

Mírové hnutí, mírové úsilí, boj za mír, mírové přátelství, písně míru… Ne, to není aktuální kampaň Andreje Babiše na Hrad, ale pojmy z normalizace, k níž zaklínání se mírem patřilo skoro dennodenně. Už tehdy platilo, že kdo se zaklíná neustále mírem, straší vlastně válkou, a kdo straší, dělá to proto, aby se mu nekladl odpor. Prostě starý dobrý politicky zneužitý mír je tu zase s námi.

20. 1. 2023