facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Je v Praze dostatek míst, kde se potkávají byznys, věda a inovace? Kde se propagují inovační řešení v oblastech jako je vzdělávání nebo městský rozvoj? Jaké možnosti podpory má inovační ekosystém v metropoli? Jste startup nebo malá, střední firma a máte zajímavé nápady pro inovativní byznys a potřebujete poradit s rozjezdem vašeho podnikání?

28. 3. 2023

Proč se v našich lesích kácí stromy, které mají ještě stovky let života před sebou a k čemu jsou dobré staré stromy v lesích? Má větší smysl pomáhat ochraně lesů vysazováním nových stromků nebo naopak ochranou již existujících? A zůstává strom i po smrti zásobárnou CO2? To prozradí náš dnešní host doktor Jan Hofmeister z Fakulty lesnické a dřevařské.

28. 3. 2023

The challenges of recent years bring mental health issues to the forefront of all science fields, including economics. In the most recent episode of Talking Economics, Katarína Stehlíková discusses long-term mental health trends and the effect of the pandemic with Liyou Borga.

28. 3. 2023

Kateřina Zábrodská z Psychologického ústavu AV ČR se zabývá psychologií pracovního zdraví. Zaměřuje se přitom zejména na akademické prostředí a státní správu, ale aktuálně se její pozornost obrací i do základních škol. V rámci projektu virtuálního vědeckého hubu SYRI plánuje zjistit, nakolik učitelky a učitelé trpí syndromem vyhoření nebo mobbingem. Dlouhodobě sleduje také neetické vztahy na pracovištích, třeba toxický leadership. Víte, jak se pozná šéf, kvůli kterému časem patrně odejdete z práce? Jak se můžeme chránit před vyhořením? A proč věnujeme až 40 % času v zaměstnání konfliktním vztahům?

28. 3. 2023

Zuzana Barbuščáková vystudovala obchodní akademii. Už od základní školy ale věděla, že se jednou bude věnovat chemii. Jen potřebovala, jak sama říká, pauzu. Na vysoké škole (UPOL) už studovala organickou chemii. A cesta ji zavedla až k nám na Fakultu technologickou. Jak se Zuzce na FT líbí? Jak hodnotí své studenty? Proč má život jak z Big Bang Theory? Napíše jednou knihu?

27. 3. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem je Mats Braun z MUP. Moderuje Michal Kolmaš.

26. 3. 2023

Víte, co je replikační krize? Proč je studium psychologie tak oblíbené? Co je vlastně psychologie? Odpovědi najdete v rozhovoru. Petr Kačena je psycholog a párový terapeut. Zkušenosti sbíral ve státní manželské a rodinné poradně. Je zakladatel skolapsychologie.cz, kde psychologii vyučuje.

22. 3. 2023

Posledních deset let Krieglova života vydalo i v již vydané knize Martina Gromana na pořádnou porci stránek. Takže jsme se rozhodli Krieglovým pozdním letům věnovat speciální díl. Dozvíte se, jak to měl s Chartou, s donašeči StB, s komunismem po vyloučení ze strany nebo třeba s pohřbem.

22. 3. 2023

Jak funguje Evropská výzkumná rada (ERC), proč čeští vědci nemají více ERC grantů, jaké jsou novinky v hodnocení ERC projektů a mnohem více s námi sdílela RNDr. Alice Valkárová, DrSc. Díky pozici členky vědecké rady ERC, členky předsednictva GAČR a vědkyně v oblasti částicové fyziky nabízí doktorka Valkárová jedinečný pohled na tyto otázky.

20. 3. 2023

V údolí nedaleko Tišnova bylo ve 13. století založeno opatství Porta coeli, v překladu „brána nebes“. Opatství, které obklopovaly zalesněné kopce Vysočiny, skutečně dostálo svému jménu. Podobně jako další kostely a kláštery totiž představovalo bezpečné útočiště pro tělo i duši uprostřed temné, divoké krajiny. Do jaké míry přemýšleli středověcí stavebníci o synergii krajiny a architektury? Proč je třeba vyrazit při studiu středověkých staveb „do terénu“? A kdy se v našem vnímání zrodilo kategorické rozlišování mezi světským a posvátným?

20. 3. 2023