facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Může být i 21. století stoletím velkých objevů? Pliska, dnes malá vesnice na východě Bulharska, patří mezi vůbec největší evropské archeologické lokality. Už více než sto let zde archeologové zkoumají ruiny raně středověkého města, sídla bulharských chánů, které svou rozlohou převyšovalo i byzantskou Konstantinopol. Moderní archeologické metody nyní umožňují prozkoumat tuto ztracenou metropoli v rekordně krátkém čase a už nyní přináší skutečně pozoruhodné výsledky.

17. 4. 2023

Speciální díl podcastu Středověk (jinak) trvá byl natáčen v prostorách brněnského Knihkupectví Barvič & Novotný na ulici Česká. Historik umění Ivana Folettiho a archeolog Jiří Macháček si budou povídat o knize Zápisky z cest 4: Jižní Kavkaz. Ta obsahuje články studentů brněnského Semináře dějin umění, kteří vycestovali za krásami Jižního Kavkazu, do Arménie, Gruzie a na území dnešního Turecka.

15. 4. 2023

Od 15. do 18. května budou Dolní Vítkovice hostit konferenci Nano Ostrava 2023. Ta se zaměřuje na nanotechnologie, nano- a pokročilé materiály a jejich aplikace. Na akci vystoupí přední tuzemští i zahraniční odborníci. O celé akci v našem podcastovém studiu hovořily Daniela Plachá a Gražyna Simha Martynková.

12. 4. 2023

Hostem dalšího dílu podcastu Praha inovační je speciální pedagožka Markéta Kůtková. Rozhovor vede Miky Škoda a dozvíte se mimo jiné, jak vypadá práce speciálního pedagoga a jak se dá ve školství pracovat s nadanými dětmi. Markéta Kůtková sdílí zkušenosti ze své 14leté praxe na státních i soukromých školách.

12. 4. 2023

Neurovědec Aleš Stuchlík dlouhodobě zkoumá paměť. Ve Fyziologickém ústavu AV ČR vede oddělení neurofyziologie paměti, kde se snaží porozumět nervovým základům chování a přináší i aplikované výstupy. V rozhovoru se ptáme, jak se ukládají naše vzpomínky, jak fungují neurony, i na to, zda můžeme mozek trénovat v každém věku. Je opravdu lidský mozek nepřekonatelný ve srovnání s umělou inteligencí?

12. 4. 2023

Před 150 lety se narodil Antonín Švehla. Lídr agrárníků, zakladatel státu, jedna z nejvýraznějších figur první republiky. Přesto dnes v paměti společnosti nemá zrovna pevné místo. Čím to? 

12. 4. 2023

Bude Evropa připravena do roku 2035 na rozmach elektromobility nebo nás "zachrání" syntetická paliva pro spalovací motory? Je vůbec reálné, abychom vždy a všude využívali výhradně elektromobily? Kdy to dává smysl a kdy naopak elektromobil není výhodný? A jak by dle našeho hosta vypadal ideální automobil pro budoucnost? Byl by to elektromobil, diesel, benzín nebo hybrid? To vše zodpoví náš dnešní host z Technické fakulty ČZU, doktor Petr Jindra.

11. 4. 2023

Začínáme už třetí sezónu podcastu De Facto. V následujících epizodách váš čekají další rozhovory se zajímavými osobnostmi z FSV UK a našimi absolventy. Prvním hostem této sezóny byl Emil Aslan, odborník na bezpečnostní tematiku se zaměřením na postsovětský prostor z Institutu politologických studií FSV UK.

11. 4. 2023

Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.

10. 4. 2023

Jak daleko to můžete dotáhnout s absolventskou prací? Jan Vysocký je čerstvým laureátem ceny Wernera von Siemense za nejlepší absolventskou práci, zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou. Co pro něj cena znamená a jak doktora Vysockého hodnotí jeho školitel Stanislav Mišák? Dozvíte se v dnešním podcastu Science is calling!

6. 4. 2023