facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Dostali jsme od posluchače balík starých gramodesek. A tak si na Vánoce nějakou vložíme na gramofon a uvidíme, co z toho bude. První posezení je nad deskou dělnických písní z 20. a 30. let. Vyšla v roce 1961, a pak ještě několikrát. Tak schválně, jak moc se na ní přepisují dějiny první republiky.

21. 12. 2022

Modelářem je od dětství a dnes se mu koníček stal prací. Jeho drony zaujaly nejen ministry obrany evropských zemí, ale budou pomáhat na polích, v sadech i v lesích. Svými profesionálními modely letadel pak upoutal pozornost SAAB Aeronauticals. Jak vlastně vznikají profesionální RC modely proudových letadel? A co vedlo ke vzniku prototypové laboratoře ProLab? To prozradí dnešní host Petr Hnízdil z Technické fakulty ČZU.

20. 12. 2022

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe sa v júli stal obeťou bezprecedentného atentátu. O tejto snáď najvýraznejšej postave súčasných japonských dejín sa rozprávame s odborníkom na Japonsko Róbertom Vancelom, ktorý pôsobí ako odborný asistent na Katedre medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

16. 12. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Význam doktorského studia a připravované změny v této oblasti přibližuje prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Ladislav Krištoufek. Zamýšlí se také nad různými přístupy k hodnocení vědy a nad specifiky dialogu v akademickém prostředí. Pořad moderuje Martina Vrbová.

15. 12. 2022

„O informatiku je zájem, jak ze strany studentů, tak ze strany průmyslových firem. Kdybychom produkovali pětkrát více absolventů, tak by o to stále byl zájem“, říká Pavel Kordík, proděkan pro spolupráci s průmyslem na Fakultě informačních technologií ČVUT. „Každá pořádná technická fakulta by měla stát na třech nožičkách – věda, spolupráce s průmyslem a výuka. Začínali jsme zejména s výukou a ostatní nožičky trochu kulhaly, ale teď už nám ta trojnožka začíná hezky fungovat,“ dodává.

14. 12. 2022

Karel Schwarzenberg slavil 85. narozeniny a sociální sítě se plnily nostalgií a starými dobrými časy, což neříká nic o oslavenci, ale o gratulantech. A tak jsme se na poměr Čechů a šlechty ve dvacátém století podívali trochu zblízka.

14. 12. 2022

Helena Reichlová je experimentální fyzička působící ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Oblastí jejího zájmu je spintronika, díky které se dá vylepšit paměť počítačů a mobilních telefonů. Zajímá ji také, jak využít odpadní teplo z obrovských datových center, kterých stále přibývá. V rozhovoru ale mluví také o tom, proč dává přednost akademickému prostředí před byznysem a jak porovnává vědu u nás a v Německu, kde částečně stále působí.

13. 12. 2022

Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií.

12. 12. 2022

Jak modelovat kolektivní chování a co je to agentní model? Jaké vlastnosti má mít takový agent, aby se dal v modelu použít, a co je to fantomová zácpa? Nejen o tom s Pavlem Hrabákem z Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT v Praze.

10. 12. 2022

Tato slova pronesl před 70 lety Rudolf Slánský cestou na svou popravu. Řadit jej mezi oběti politických procesů padesátých let by ale bylo nepřesné. Na rozdíl od mnoha jiných šlo o klasickou ukázku rčení, že revoluce požírá své děti.

7. 12. 2022