facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Petra Guasti is a highly-respected sociologist and political scientist at Charles University. In this episode of Forum Radio, she discusses some of her main topics of interest: populism, polarisation and radicalism in Czech society - through the prism of the recent presidential election.

5. 4. 2023

Pavel Hons z Orientálního ústavu AV ČR zkoumá indickou společnost, tamilský jazyk a tamilskou literaturu. Přeložil román nejznámějšího tamilského spisovatele Perumála Murugana (nominovaný na The Booker Prize) a plánuje převést do češtiny i další díla literatury jihoindického státu Tamilnádu. V čem je tato literatura specifická a čím oslovuje čtenáře i kritiky mimo Indii? Jak se do ní propisuje problematika kastovního systému? Poslechněte si, jak spletitý a pestrý je systém kast v současné Indii, jaké omyly se o něm na Západě tradují a zda může diskriminace na základě kastovní příslušnosti překročit hranice Indie.

5. 4. 2023

Synagoga v Polné hostila 24. března setkání více než stovky posluchačů s podcastem Přepište dějiny. Téma bylo nasnadě - případ Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera, ale hlavně role T. G. Masaryka v něm. Co o případu psaly dobové noviny? Kdo brojil proti Masarykovi? A kdo to vlastně vyhrál?

5. 4. 2023

V tomto dílu podcastu Praha inovační si o podpoře podnikání povídá Miky Škoda s Pavlem Vaňkem a Ladislavem Čapkem z Intellmaps. Firma Intellmaps se zabývá 3D mapováním budov. Vyvíjí vlastní cloudový software a jako první ve střední Evropě využívají unikátní mobilní laserscan. A co je pro nás důležité – Intellmaps je jedním z příjemců našich asistenčních voucherů na podporu podnikání.

4. 4. 2023

Naše podcastová loď se vydává na další dalekou výpravu a o dostatek balastu nebude nouze. Vyrazíme až ke břehům Jižní Ameriky a spolu s vedoucím Střediska ibero-amerických studií FF UK Radkem Bubnem se po tomto světovém regionu rozhlédneme. Jak Jižní Ameriku ovlivňuje blízkost hegemona Spojených států a jaké náboženské proměny se v regionu odehrávají? Vyjma odpovědí Radek Buben nabídne také řadu kulturních tipů. Se studentským respondentem Filipem Magalhãesem se blíže zaměříme na Brazílii a nepřijdete ani o seriály stálých hostů. Například Marek Kettner probádal vody latinskoamerické filozofie a objasní aztécký pojem teotl.

3. 4. 2023

Speciální díl podcastu Středověk (jinak) trvá byl natáčen v prostorách brněnského Knihkupectví Barvič & Novotný na ulici Česká. Historik umění Ivana Folettiho a archeolog Jiří Macháček si budou povídat o knize Zápisky z cest 4: Jižní Kavkaz. Ta obsahuje články studentů brněnského Semináře dějin umění, kteří vycestovali za krásami Jižního Kavkazu, do Arménie, Gruzie a na území dnešního Turecka.

3. 4. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. 675. výročí založení Univerzity Karlovy je dobrou příležitostí k zamyšlení nad jejím současným celospolečenským významem, financováním i kvalitou. Co nejvíce brzdí současnou UK? Jak se vyrovnává se současnou ekonomickou krizí? Má její jméno dostatečnou váhu v zahraničí? Nejen nad tím se zamýšlí rektorka Milena Králíčková. Pořadem provází Luboš Veverka.

3. 4. 2023

Tereza Agnes Pokorná se věnuje stavebnictví a architektuře pracovně i ve volném čase. Zjistíme: - podle čeho si vybírat bydlení - proč jsou budovy nemocné a morálně zastarávají - jak se správně kácí vodojem - kolikrát ročně lze využít vertikutátor.

31. 3. 2023

Ročně globálně vytěžíme přes sto miliard tun materiálu ročně. Z toho jedna třetina skončí na skládce a bohužel i v přírodě. ?? Cirkulární ekonomika může přispět k udržitelnému růstu. Cyril Klepek založil a řídí společnost Cyrkl – digitální odpadové tržiště. Cyril je expert v oblasti inovací a cirkulární ekonomiky. Měl na starosti korporátní inovace v Raiffeisenbank, byl inovačním lídrem v agentuře Direct People a je šéfredaktorem publikací Cirkulární Česko 1,2 a 3.

30. 3. 2023

Do kostelů dřív vjíždělo panstvo na koních a věřící místo sezení v lavicích stáli. Kdyby tehdejší lidé procházeli kolem kostelů dnes, možná by je ani nepoznali. Nenašli by dlouhá schodiště, vitráže a vysoké věže. Moderní sakrální architektura je poměrně volná disciplína, má přesto pár prvků, které se nemění už tisíce let. Co má společného jóga a víra? Potřebují věřící lidé kostely? A co si představit pod pojmem „architektonické brambory“?

30. 3. 2023