facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Přepište dějiny při své návštěvě ve Zlíně nemohly vynechat vilu Miroslava Zikmunda. Do jejích zákoutí nás vzala ředitelka nadačního fondu Zikmundova vila Magdaléna Hladká. Užijte si malou ochutnávku, a pokud byste chtěli slyšet celou návštěvu v místech, kde žil legendární cestovatel, najdete nás na Gazetistu.

17. 6. 2022

Michaela Žáková z Historického ústavu AV ČR se zabývá dějinami šlechtických elit, filantropie i dámského automobilismu. Jaké ženy usedaly za volant v pionýrském období automobilismu a co měly tehdy na sobě? Jaké příběhy střežil Tereziánský ústav na Pražském hradě, který poskytoval útočiště neprovdaným šlechtičnám? A jak se proměňovala dobročinnost? Držte si klobouček, vyrážíme!

16. 6. 2022

Hostem Inovacastu byl Libor Přeučil, vedoucí skupiny Inteligentní a mobilní robotika na CIIRC ČVUT. S Alešem Vlkem mluvil mimo jiné i o tom, jaká je výzkumná úroveň v Česku.

15. 6. 2022

Pojďme se na pro leckoho kontroverzní téma podívat okem vědeckým… Jaký je rozdíl mezi homosexuálním chováním a homosexuální orientací? U jakých živočichů byly pozorovány homosexuální sklony? V jakém smyslu může homosexuální chování napomáhat ke snižování agrese? A jaké evoluční výhody s sebou může homosexualita nést?

15. 6. 2022

Na konci května natáčel podcast Přepište dějiny svou zlínskou epizodu přímo v Komenského parku ve Zlíně v rámci Zlín film festivalu 2022. Byl Tomáš Baťa kapitalista nebo vybudoval sociální projekt? Mohl Jan Antonín jednat jinak? Jak místní brali poúnorové přejmenování města na Gottwaldov a jak se jim líbil film Botostroj?

15. 6. 2022

Investor, filantrop a mecenáš Nadačního fondu Neuron Václav Dejčmar byl hostem partnerského podcastu Brain We Are. Čeká nás výprava do tajů lidské mysli, na hranice mezi logikou a zázrakem, ale hlavně se dozvíte tipy pro změnu myšlení ve 21. století.

14. 6. 2022

V dalším díle UPCE On Air si můžete poslechnout povídání se studentem a tváří Dopravní fakulty Jana Pernera Filipem Soškou. Filip se společně se svými kamarády rozhodl zpříjemnit učení studentům středních škol logistických a vymysleli projekt, který měl nastavit nový systém vzdělávání. A jak to probíhalo? To se dozvíte v našem podcastu.

12. 6. 2022

Archeologie, historické stavby, archivářství... Jak se díky virtuální realitě dá vrátit do minulosti, o čem je projekt Věnná města českých královen a jaký je rozdíl mezi virtuální a mixovanou realitou, to vše vysvětluje Jiří Chludil z Katedry softwarového inženýrství.

10. 6. 2022

Marek Piliarik z Ústavu fotoniky a elektoniky AV ČR vede v vědeckou skupinu nazvanou Nano-optika. Vyvíjí zobrazovací metody, které dokážou zaostřit i do nanorozměrů. Nanooptika totiž vidí i tam, kam klasická mikroskopie nedohlédne. V podcastu představujeme jeho laboratoř nad atomovým krytem i vášeň pro objevování nových rozměrů a předávání znalostí studentům.

10. 6. 2022

Přepište dějiny se tentokrát vydaly do Staré Boleslavi a přímo v bazilice sv. Václava natočily díl o tom, jak a kdo všechno v minulosti politicky využil, zneužil a překroutil odkaz svatého Václava. A známe vůbec tohoto světce? Nebo jsou to jen legendy, které si vždy naplníme svým obsahem?

8. 6. 2022