facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jak funguje Evropská výzkumná rada (ERC), proč čeští vědci nemají více ERC grantů, jaké jsou novinky v hodnocení ERC projektů a mnohem více s námi sdílela RNDr. Alice Valkárová, DrSc. Díky pozici členky vědecké rady ERC, členky předsednictva GAČR a vědkyně v oblasti částicové fyziky nabízí doktorka Valkárová jedinečný pohled na tyto otázky.

20. 3. 2023

V údolí nedaleko Tišnova bylo ve 13. století založeno opatství Porta coeli, v překladu „brána nebes“. Opatství, které obklopovaly zalesněné kopce Vysočiny, skutečně dostálo svému jménu. Podobně jako další kostely a kláštery totiž představovalo bezpečné útočiště pro tělo i duši uprostřed temné, divoké krajiny. Do jaké míry přemýšleli středověcí stavebníci o synergii krajiny a architektury? Proč je třeba vyrazit při studiu středověkých staveb „do terénu“? A kdy se v našem vnímání zrodilo kategorické rozlišování mezi světským a posvátným?

20. 3. 2023

Claire Klingenberg je prezidentka Evropské rady skeptických organizací. Se svými kolegy se zabývá testováním paranormálních jevů, ale také odhalováním mýtů ve společnosti. Jaká je současná podoba paranormálního výzkumu? Má vliv na výuku kritického myšlení a rozvoj vědeckých metod? A zažila Fakulta technologická UTB také nějakou paranormální výzvu? O tom všem si poslechněte v podcastu Science Wine. Tak na zdraví!

20. 3. 2023

Inovační ekosystém Prahy je nejrozsáhlejší a nejkomplexnější v ČR. Jeho mapování a analýza jsou nezbytným předpokladem k tomu, abychom toto prostředí poznali a zjistili jeho potřeby. To je také jedním z hlavních cílů aktivit Pražského inovačního institutu. O analytické práci v metropoli si v dalším dílu podcastu Praha inovační povídal Miky Škoda s Václavem Karbanem z PWC a naším kolegou Peterem Deďem (Pii).

20. 3. 2023

Strach je přirozená emoce a do určité míry nemusí být škodlivá. Jenže se dá snadno zneužít – posilováním tzv. kultury strachu lze ovládnout celou společnost. Jak se proti tomu bránit? Víme, jak posílit individuální i společenskou odolnost, neboli rezilienci? To je hlavní téma časopisu Akademie věd A / Věda a výzkum, které přinášíme ve zkrácené podobě v podobě audio článku. Vznik audio článku je finančně podpořena ze Strategie AV21.

17. 3. 2023

V Pražském inovačním institutu finančně podporujeme zajímavé inovační projekty v Praze. Připravili jsme pro ně tzv. Asistenční vouchery a o nich si v dalším podcastu Praha inovační povídá náš kolega Pavel Vaněk s Jindřichem Fornůskem z firmy Mob-Bars vyvíjející mimo jiné také mobilní obranné systémy. Finance formou Asistenčního voucheru tady konkrétně podporují projekt na 3D tiskovou soustavu pro výrobu městského mobiliáře a funkčních doplňků v městských intravilánech.

16. 3. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Poplatky spojené s nestandardně dlouhým studiem vzniknou často jen nepozorností a lze jim snadno předejít. Několik jednoduchých pravidel poskytuje prorektorka pro studijní záležitosti Markéta Martínková. Jak se podařilo zvládnout příval studentů dotčených válečným konfliktem na Ukrajině? K čemu budou dobré mikrocertifikáty?

15. 3. 2023

3. 3. 1903 zemřel „vůdce národa“ František Ladislav Rieger. Přitom v dnešní české politice už jeho odkaz přítomen není. Nebo ano? A stačí, že jeho busta stojí ve vestibulu poslanecké sněmovny?

15. 3. 2023

Jak jako studentka získávala tipy a kontakty na zajímavé stáže? S jakou studentskou organizací dodnes spolupracuje? A co ji baví na práci v České národní bance?Do podcastu De Facto přišla Anna Umlaufová, absolventka Institutu ekonomických studií na FSV UK.

14. 3. 2023

Proč patří obojživelníci do jedné z nejohroženějších skupin živočichů v naší přírodě? Ohrožují je nemoci nebo nedostatečná ochrana? Jsou obojživelníci vázání jen na sladkou vodu či existují výjimky? A jak lze pro ochranu obojživelníků využít bývalé těžební či vojenské areály? To vše prozradí Jiří Vojar z Fakulty životního prostředí ČZU.

14. 3. 2023