facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Dendrochronologové Michal Rybníček, Tomáš Kolář a Irena Sochová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) umí datovat stáří dřevěného vzorku ze stromu nebo dřevěné stavby s přesností na rok, a dokonce i roční období. Co z minulosti nám odhalují letokruhy? A co vědci zjistili z rekonstrukce klimatu posledních dvou tisíc let, na které se podíleli?

26. 5. 2022

Ve skladech 4.0 stále pracují lidé, jen se mění jejich kompetence, říká Radka Šušková, členka výboru České asociace interim manažerů. V práci dnes přijdeme o rutinní činnosti jako přepisování dat z tabulek, opakované úkony. Může to za nás přebrat technologie. Rozvíjet budeme kreativitu, reagovat dynamicky na změnu a uvažovat strategicky.

26. 5. 2022

V januári otvoril český think tank Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty svoju pobočku na Taiwane. S jeho riaditeľom Jakubom Jandom sa rozprávame o tom, čo ich k tomuto kroku viedlo, aká bude náplň práce taiwanskej pobočky, ale aj o jeho zážitkoch a skúsenostiach, ktoré získal počas štyroch mesiacoch na Taiwane.

25. 5. 2022

Změna myšlení musí začít u samotných majitelů firem, říká Radka Šušková, členka výboru České asociace interim manažerů, o změnách, které do práce HR manažerů přináší zavádění digitalizace a technologií Průmyslu 4.0.

23. 5. 2022

Druhý podcast Science slamu 13, tentokrát z pohledu institucí a jejich představitelů. Jaké je zastoupení žen a jak funguje jejich podpora? Kde jsou slabá místa v systému pro ženy ve vědě, a co je třeba podniknout, abychom je podpořili?

19. 5. 2022

Petr Cígler vede výzkumnou skupinu syntetické nanochemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho tým vytváří a sleduje nové typy nanočástic pro použití v terapii, zobrazování a diagnostice onemocnění. Jak je dlouhá cesta nanočástice z laboratoře k pacientům? Co vše znamená objev „univerzálního dopravce“ účinných látek, který se nedávno skupině povedl? A jak se Petru Cíglerovi daří kombinovat výzkum se skládáním vážné hudby?

19. 5. 2022

Českým veřejným prostorem se i desítky let po válce vznáší pojem kolaborant. Sáhnou po něm s chutí všichni, zleva i zprava, protože funguje jako emoční nálepka, kterou označíme protivníka a nemusíme se vysilovat racionální argumentací. Jaké podoby ale měla česká kolaborace?

18. 5. 2022

Květnový Balast pod čarou přivítal profesora Hillela Kievala z Washingtonské univerzity v St. Louis, který se dlouhodobě věnuje dějinám českých Židů.

17. 5. 2022

Dnešním hostem podcastu je Peter Surový, vedoucí Katedry hospodářské úpravy lesů FLD ČZU. Prozradí vám, jakým způsobem se v dnešním moderním lesnictví využívá UAV technologie a co vše nám umožňuje. Automaticky řízené drony jsou dnes už totiž schopné les proletět a dodat informace o pozicích, výškách a tloušťkách jednotlivých stromů. A jaký vývoj nás v oblasti využití dronů pro měření lesů ještě čeká?

12. 5. 2022

Na vědeckém výzkumu se může podílet každý z nás… Co je to občanská věda? Jakou roli v ní hraje gamifikace? Co vše můžeme zjistit sledováním ptáků na krmítkách? Co jsou mapathony? A jak se můžete stát občanským vědcem třeba právě vy? To vše nám ozřejmí Matyáš Adam z Ústavu environmentální bezpečnosti Fakulty logistiky a krizového řízení UTB.

12. 5. 2022