facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Helioseismolog Michal Švanda ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR se věnuje výzkumu nitra Slunce. V rozhovoru s ním se dozvíte, jak Zemi ohrožují geomagnetické bouře, jak se sleduje a měří sluncetřesení i to, jak jsou čeští vědci zapojeni do světového pozorování naší nejbližší hvězdy.

5. 5. 2022

David Doubek is a cultural anthropologist and psychologist who has taught at Charles University’s Faculty of Education since 2000. He is part of the Pražská skupina školní etnografie group that was founded in 1991.

5. 5. 2022

Jak se žije ženám ve vědě? - to je název nového podcastu, ve kterém uslyšíte některé účastnice Science slamu 13. Jaká byla jejich cesta vědou? Co ony samy dělají pro podporu žen na pracovištích? To a mnohem více uslyšíte v podcastu, kterým vás provede moderátor Petr Holík.

5. 5. 2022

Potřeba vyřešit každodenní problém se sháněním dodavatelů na nárazové zakázky ve strojírenství dovedla bratry Jakuba a Milana Málkovy z Hradce Králové až k založení portálu Kooperace.cz a následně Factoree.online, který digitalizuje propojování nabídky a poptávky ve strojírenství. S Alešem Vlkem si v dalším dílu Inovacastu povídají o počátcích podnikání v rodinné firmě, cenných zkušenostech z „korporátu“ a o tom, jak se za pochodu učí přežít v turbulentním start-upovém světě.

4. 5. 2022

Přinášíme čtvrtý díl pořadu Humans of FT. Pozvání přijala Markéta Červinková, která na Fakultě technologické studovala v letech 1998 až 2006 a aktuálně pracuje ve společnosti Thermo Fisher Scientific. Tam má na starosti řízení vývoje nových transmisních elektronových mikroskopů.

4. 5. 2022

Květnové oslavy 80 let od útoku na Reinharda Heydricha budou v květnu letošního roku masivně připomínány. V sérii čtyř dílů se tedy Přepište dějiny zaměří na různé aspekty roku 1942. V první části se podíváme na dění na západní, východní i africké frontě, i na roli Slováků nebo Rakušanů v dané době, tolik nepodobné té naší.

4. 5. 2022

Nadšený matematik Tomáš Perutka nám prozradí mimo jiné: co mu pomáhá šetřit čas, filtrovat šum a vytvářet mentální mapy, jak nepřímo poznávat ostatní lidi pomocí Yonedova lemmatu, proč se někdy inteligence přeceňuje a jestli platí stereotypy o matematicích.

3. 5. 2022

Proč jsou důležitá otevřená výzkumná data? Co je infrastruktura ELIXIR? A co by měla udělat Univerzita Karlova pro zjednodušení zprávy výzkumných dat? Marian Novotný, bioinformatik působící na Katedře buněčné biologie na Přírodovědecké fakultě UK, je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.

3. 5. 2022

Komentář politického geografa k aktuální situaci na Ukrajině. Překvapilo něčím Rusko? A jak podle něj společnost celý konflikt na Ukrajině vnímá? Hostem podcastu De Facto byl Michael Romancov z Institutu politologických studií FSV UK .

3. 5. 2022

Česká literatura je náplní květnové epizody Balastu. A v tomto měsíci nelze jinak než se obrátit k Máji Karla Hynka Máchy. V úvodu krátce oslavíme zisk Ceny Jana Palacha, který Balast obdržel od děkanky FF UK a také se s hostkou na „horkém křesle“ blíže podíváme na volby do Akademického senátu FF UK.

2. 5. 2022