Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ve druhém pokračování Inovacastu s Ondřejem Štefkem, spolumajitelem společnosti 3Dees Industries, diskutoval Aleš Vlk také o nákladech u 3D tisku. „U aditivní výroby je to vždy hodně o počítání. V případě, že máte menší série a časté změny výrobků, se vám konvenční metoda vstřikolisu nemusí vyplatit. Navíc tiskárna se rozjede hned, jakmile jí dáte data. Změna designu je pak velmi rychlá,“ říká Ondřej Štefek.

„Pořizovací cena průmyslové 3D tiskárny je stejná jako u dalších výrobních zařízení, takže v řádu milionů. S klienty řešíme nejen vhodné financování z různých zdrojů, ale také maximální využití tiskárny. Samotná obsluha 3D tiskárny musí být jednoduchá. Ekonomicky by nedávalo smysl, aby každou z nich obsluhoval kvalifikovaný inženýr. Aditivní výroba je navíc plně digitální, vy můžete řídit výrobu z Prahy, ale mít tiskárny na druhém konci světa,“ dodává Ondřej Stefek.

Ondřej Štefek vystudoval politologii na CEU v Budapešti, ale dnes se věnuje zejména 3D tisku. Je spolumajitelem společnosti 3Dees Industries, která působí v oblasti 3D tisku a 3D skenování v Česku, na Slovensku a Ukrajině. V době počátku pandemie covidu-19 jeho společnost koordinovala výrobu a pomáhala s optimalizací inovativní 3D tištěné ochranné masky, která vznikla na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. V minulosti pracoval také v oblasti poradenství. Své humanitní vzdělání i poradenské zkušenosti velmi aktivně využívá právě při hledání řešení pro firmy v oblasti aditivních technologií.

https://www.ncp40.cz/aktuality/u-3d-tisku-muzete-ridit-vyrobu-z-prahy-ale-tiskarny-mit-na-druhem-konci-sveta

 

  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
  • Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/340LWWQ7BrwPxEEzYrm0C7
Kategorie: INOVACAST