facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Středověk (jinak) trvá

Středověk (jinak) trvá

Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií.

Existují středověké objevy, které nás nutí přehodnocovat naše současné stereotypy. Právě takovým nálezem jsou gombíky, malé kulaté šperky ukryté v hrobech velkomoravských elit. Ovšem nejen v hrobech žen, ale i v hrobech mužů. Co nám takové zjištění říká o genderových rolích v dobách předmoderních? A proč může být nebezpečné na některé fenomény minulosti aplikovat koncepty současnosti?

29. 1. 2024

Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity. S finanční podporou aukčního domu Zezula.

15. 1. 2024

Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity. S finanční podporou aukčního domu Zezula. Scénář: Ivan Foletti a Jiří Macháček. Zvukový záznam: Gajane Achverdjanová, Jakub Kraus, Janette Rendeková. Zvuková postprodukce: Jakub Kraus.

8. 1. 2024

Také jste se už někdy pozastavili nad tím, proč fasády středověkých kostelů často zdobí výjevy na první pohled nechutné, strašidelné, nebo dokonce sprosté? Jedná se o církevní propagandu? Nebo je to celé úplně jinak?

4. 12. 2023

Kupec Sámo. Sjednotitel slovanských kmenů, přemožitel Avarů, vládce Sámovy říše. A také granátový magnát. Pojďte s námi v novém díle našeho podcastu odhalit příběh českého granátu, rudého minerálu, kterým se v 6. a 7. století honosí šperky zámožných rodin z celé Evropy.

6. 11. 2023

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co se asi honí hlavou přistěhovalci z islámského východu při pohledu na křesťanskou sochu Madonny z 10. století nebo při průchodu gotickým kostelem? Co říká evropské umění neevropským emigrantům? Komu vůbec patří umělecká díla? Nejen tyto otázky si pokládají Jiří Macháček a Ivan Foletti v dalším díle podcastu Středověk (jinak) trvá. V již druhé epizodě natáčené v letní Paříži budeme společně přemýšlet o tom, jak může umění minulosti pomoci spojovat dnešní rozdělený svět.

28. 8. 2023

Píše se rok 1793. Opatství Saint Denis, chlouba francouzských panovníků, se otřásá v základech. Běsnící davy revolucionářů ničí sochy na portálech, vykrádají hrobky a rozbíjejí staleté vitráže. Francie zažívá své divoké devadesátky a středověké památky se stávají hromosvodem rozvášněných nálad tehdejší společnosti. Z jakého důvodu si přívrženci Velké francouzské revoluce vzali za terč zrovna baziliku Saint Denis? Proč je tato stavba tradičně považována za první příklad gotické architektury? A proč bychom podle autorů podcastu měli být s podobnými tvrzeními spíše opatrní?

15. 8. 2023

Tento tematicky neobvyklý díl podcastu vás zavede do nacistického Německa a k otázkám rasismu ve 20. století. Historik Jiří Němec, Ivan Foletti a Jiří Macháček budou diskutovat o tom, jak hitlerovská propaganda třetí říše využívá dědictví první středověké říše. Třetí říše používala humanitní vědy jako nástroj pro prosazovaní svých myšlenek.

17. 7. 2023

Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií.

3. 7. 2023

Speciální díl podcastu natáčený s živým publikem ve znojemském podniku GaP. Poslechněte si zajímavé povídáni o středověkých ale i současných památkách Znojma. Archeolog Jiří Macháček a historik umění Ivan Foletti si tentokrát pozvali posilu, a to historická umění Jana Galetu z brněnského Semináře dějin umění, které se především zabývá moderní architekturou.

13. 6. 2023