
Blogy a komentáře
V září tohoto roku oslavila Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy 70 let od svého založení. Jan Valenta se v novém blogu zamýšlí nad přáními ke kulatému výročí fakulty, které jí při této příležitosti vyslovilo 70 jejích pracovníků a pracovnic. A co on sám přeje své domácí instituci?
Řada evropských zemí v posledních letech vkládá naděje na ekonomický rozvoj do spin-off společností vznikajících z výsledků špičkového akademického výzkumu. Spolu s tím země jako Velká Británie, Rakousko, Lotyšsko a mnohé další vytvářejí specifické podmínky pro jejich vznik a pobídky pro přežití v prvních fázích vývoje. Proč se to u nás nedaří?
„Pište o tom, co je aktuální, nové, unikátní nebo důležité,“ nabádal posluchače své brněnské přednášky britský vědecký novinář Edwin Colyer, který říjen strávil coby stážista na výzkumném centru CEITEC a dalších jihomoravských institucích. Nejnovější přehled stop, jež ve vědeckém světě zanechali Češi a Češky, si jeho slova bere k srdci.
Jak působí olovo na školní prospěch? Jak reagovali vědci na černou díru, která již několik let chrlí materiál po pozření hvězdy? Jaký mají vliv počítačové hry na intelekt? To a mnohem více se dočtete v přehledu deseti vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích za měsíc říjen.
Baví-li se dnes někdo na veřejnosti o velkolepé události, bývá pro kolemjdoucího někdy těžké v první chvíli rozlišit, zda je řeč o produktu nezkrotné filmové fantazie, nebo spektakulárního vědeckého úspěchu. Jedna taková vesmírná záležitost teď plnila média po celém světě. Spadá do té druhé kategorie a prsty v ní měli i čeští vědci.
Projekt Opening Doors v letech 2020–2022 zjišťoval poptávku trhu práce po průřezových dovednostech absolventů doktorského studia. Jaké dovednosti získané prostřednictvím doktorského studia je možné využít v komerční praxi? A jak je možné transformovat zkušenosti absolventů do systémových změn?
Michal Janíčko
Jak souvisí gender a sociální izolace? A co člověku přináší procházky v přírodě a pobyt u řeky? A jaký vliv mají uprchlíci na národní ekonomiku? Přečtěte si o deseti vědeckých objevech, které v září 2022 vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku.
„Věda je všude kolem nás,“ říká s oblibou televizní moderátor Daniel Stach, který veřejnost už deset let provází pořadem Hyde Park Civilizace. „A lze ji prožívat doslova všemi smysly,“ chce se dodat – během posledního zářijového pátku se o tom ostatně bude moci osobně přesvědčit každý, kdo zavítá na další ročník Noci vědců.
Fázované projekty jsou jedny z nejtěžších na administraci, ale také jedny z nejdůležitějších pro rozvoj výzkumu a vývoje. Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovský napsal krátký text o tom, co a jak se dělo mezi programy OP VaVpI a OP VVV, a tom, co se možná bude dít mezi OP VVV a OP JAK.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Co by se stalo se Zemí, kdyby vypukla jaderná válka? Co pomáhá zmírnit stres a úzkost? A která část obyvatelstva je častěji spojována s vegetariánstvím nebo antivaxxerstvím? Přečtěte si o 10 vědeckých objevech, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za uplynulý měsíc.
-
Rut Bízková
-
Martin Bunček
-
Vladislav Čadil
-
Pavel Doleček
-
Martin Duda
-
Alice Dvorská
-
Otakar Fojt
-
Ivan Foletti
-
Martin Fusek
-
Radim Hladík
-
Václav Hořejší
-
Pavla Hubálková
-
Jozef Hvorecký
-
Jiří Chýla
-
Miroslav Janeček
-
Lukáš Kačena
-
David Karabec
-
Marcel Kraus
-
Vladimír Majer
-
Daniel Münich
-
Jiří Nantl
-
Eduard Petiška
-
Vlastimil Růžička
-
Martin Rychlík
-
Martin Srholec
-
Michael Šebek
-
Dalibor Štys
-
František Vácha
-
Jan Valenta
-
Martin Víta
-
Jiří Zlatuška
-
Jan Žižka
-
Ondřej Havelka