
Blogy a komentáře
V důsledku vzrůstající důležitosti třetí role univerzity jako nedílné součásti její činnosti v oblasti společenské odpovědnosti a služby veřejnosti je čím dál podstatnější i transfer znalostí. S nástupem Ladislava Janíčka do role rektora VUT byla proto zřízena funkce prorektora pro transfer znalostí, kterou od února 2022 zastává Jan Pěnčík.
Vysoké učení technické v Brně
Publikování v personálně spřízněných nebo dokonce vlastních vědeckých časopisech – vědecký samizdat – je praxe neblahá. V českých poměrech je však stále rozšířená, trpěná a někdy dokonce oceňovaná. Tato praxe snižuje věrohodnost recenzního řízení a omezuje interakci s vnějším světem. Rozhodl jsem se proto na samizdatové publikování u nás upozornit sérií blogů a dokumentovat to čísly.
Studie českých ekonomů a ekonomek, publikovaná v prestižním časopise Nature, ukázala, že snaha o maximální objektivitu ve zpravodajství nejspíš přispívá k mylným představám veřejnosti o tom, co si myslí odborníci. Další přehled vědeckých úspěchů s českou stopou krom toho představí i nejlepší letošní inovace s komerčním potenciálem nebo nejkrásnější fotografie s vědeckou tematikou.
V úterý 13. prosince 2022 odeslala Učená společnost České republiky Vladimíru Balašovi, ministru školství, mládeže a tělovýchovy ČR, své vyjádření k zamýšleným reformám českého vysokého, středního a základního školství, které schválila výraznou většinou svých členů.
Učená společnost ČR
Think tank IDEA aktualizoval oblíbenou analytickou online aplikaci, která umožňuje snadno, rychle a přehledně srovnat publikační výkon, personální kapacity a publikační produktivitu českých výzkumných organizací a součástí vysokých škol. Aplikace nově nabízí nejen údaje za rok 2021, ale i dlouhodobé časové řady až od roku 2008.
Rok 2022 je klíčový pro evoluci systémů umělé inteligence. Kromě vizuálních systémů, které vytváří obrazy na základě kódu, došlo k velkému pokroku i v oblasti generování odborných textů pomocí algoritmů. Právě to může být problémem v etice vědecké práce a studentských plagiátů, protože nevíme, jak tyto práce odhalovat.
Proč je přiznání limitů vlastního poznání silnou stránkou vědy? A proč je porozumění principu vědeckého poznání klíčové pro využívání vědeckého poznání ve společnosti? Přečtěte si komentář Kateřiny Cidlinské, Kateřiny Machovcové a Blanky Nyklové, který vznikl v rámci programu Odolná společnost pro 21. století Akademie věd ČR.
Akademie věd ČR
Pohled do minulosti, do nitra společnosti, a také naději, že k nim možná brzy přibude i český pohled z vesmíru, přináší další přehled vědy s českou stopou. Kromě toho připomíná i úspěch českých matfyzáků, kteří vyvinuli průlomový překladač, jenž své uživatele „neudává“.
Jak působí krása studentů na jejich školní prospěch? Jaký má vliv legalizace marihuany na její užívání? A jaká je korelace genderové dysforie s autismem? To a mnohem více zjistíte v listopadovém přehledu top deseti nejsdílenějších článků na sociálních sítích.
Ve svém blogu se Dalibor Štys zamýšlí nad tím, proč je skutečný spin-off, který by fungoval a byl užitečný, velmi vzácný. Reaguje tak na nedávný příspěvek Martina Fuska. Rovněž si ve svém textu klade otázku, co brzdí rozvoj univerzitních spin-offů.
-
Rut Bízková
-
Martin Bunček
-
Vladislav Čadil
-
Pavel Doleček
-
Martin Duda
-
Alice Dvorská
-
Otakar Fojt
-
Ivan Foletti
-
Martin Fusek
-
Radim Hladík
-
Václav Hořejší
-
Pavla Hubálková
-
Jozef Hvorecký
-
Jiří Chýla
-
Miroslav Janeček
-
Lukáš Kačena
-
David Karabec
-
Marcel Kraus
-
Vladimír Majer
-
Daniel Münich
-
Jiří Nantl
-
Eduard Petiška
-
Vlastimil Růžička
-
Martin Rychlík
-
Martin Srholec
-
Michael Šebek
-
Dalibor Štys
-
František Vácha
-
Jan Valenta
-
Martin Víta
-
Jiří Zlatuška
-
Jan Žižka