facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Moderní společnost zápasí s pandemií cukrovky. Molekuly pro efektivnější léčbu vyvíjí i Lenka Žáková z ÚOCHB.

26. 1. 2024

S Marií Peterkovou Hlouchovou z Českého egyptologického ústavu FF UK probíráme základní rozdíly mezi archeologií a egyptologií, povídáme si o životě na expedicích v Abúsíru i o tom, proč mnoho lidí starověký Egypt tolik přitahuje.

24. 1. 2024

Soustředit se na téma a ne se topit v denních lapáliích, to byl cíl Ferdinanda Peroutky, když před 100 lety zakládal politický týdeník Přítomnost. Jak se mu to povedlo a proč na jeho výkon dnes navazovat, o tom jsme si povídali s historiky Marií Jiráskovou a Martinem Sekerou a šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym.

24. 1. 2024

Jsme připraveni, kdyby se opakovala globální pandemie? A jaký vir je pro lidstvo aktuálně nejvíc nebezpečný? Odpovídá virolog Jan Weber z ÚOCHB AV ČR v novém díle podcastu CHEmic.

24. 1. 2024

Jaké jsou typy tepelných čerpadel a jak vybírat při jejich nákupu? Kdy se dá očekávat díky úsporám návratnost investice do těchto zařízení? Pohybujeme se v řádu let či desetiletí? A pomohou nám při pořízení dotační programy? To vše zodpovíme s naším hostem, profesorem Radomírem Adamovským z Technické fakulty ČZU.

23. 1. 2024

V jakých oblastech vědy spolupracuje Česko a Německo? Jaké to je být vědeckým novinářem? A čemu se věnuje ve svých podcastech?

23. 1. 2024

Viktor Černý z pražského Archeologického ústavu AV ČR se posledních 25 let věnuje výzkumu anatomicky moderního člověka, který se vyvinul v Africe před více než 300 tisíci lety a z pravlasti za řekou Nil pak zřejmě putoval do Asie a Evropy. O dávné minulosti lidstva svědčí genetické stopy, které pomáhá odkrývat také Viktor Černý se svým týmem.

23. 1. 2024

S metodičkou SAFE UPCE Veronikou Lacinovou Najmanovou jsme si povídali o nově vzniklém konceptu, který zastřeší aktivity směřující k sociálnímu bezpečí. Reaguje tím na aktuální společenská témata, která v posledních letech rezonují nejen v prostředí českých vysokých škol.

21. 1. 2024

Neurovědkyně Kristýna Kárová se v Ústavu experimentální medicíny AV ČR zabývá regenerací axonů, tedy dlouhých výběžků neuronů, po poranění míchy. Jaké jsou výzvy experimentálního výzkumu a jak je třeba k výsledkům terapie přistupovat? Poslechněte si, proč mladou vědkyni, nositelku Prémie Otto Wichterleho, vždy přitahovaly neurovědy a v čem je pro ni přínosná spolupráce s profesorem Jamesem Fawcettem z Cambridge.

19. 1. 2024

Hostka: Kristína Kironská; moderuje: Aleš Karmazin; redakce a zprávy: Radka Jančová a Michaela Buchníčková

19. 1. 2024