Podcasty
podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací
Podřazené kategorie
3D tisk expanduje do oblastí, o nichž často nemáte ani tušení. 3D tisk je rozšířený například ve stomatologii, kde jste zvyklí, že si připlatíte, říká Ondřej Štefek v aktuálním dílu Inovacastu s Alešem Vlkem. Podobně je na tom třeba optika, sám mám brýle vytištěné na 3D tiskárně. Česká republika je hodně daleko ve 3D tisku protetických pomůcek, které se vyrábí na míru. Např. kraniální ortézy pro děti s deformací lebky a další specializované výrobky.
Podcast Projektor o mezinárodních projektech v programu AKTION s Tomášem Dostálem z ČVUT v Praze a Sabine Borovanskou z DZS. Co prozradí půda o změnách klimatu? K čemu slouží simulátor deště? A věděli byste, jaká evropská univerzita je špičkou v oboru hydromeliorace?
Masakr polských důstojníků v Katyni v roce 1940 je dodnes symbolem překrucování a přepisování dějin a do současnosti komplikuje polsko-ruské vztahy. V bonusové části na Gazetistu navíc osudy spisovatele Kožíka a patologa Hájka, kteří do Katyně vyjeli na příkaz nacistů. A po zbytek života se s tím vyrovnávali.
Grafička našeho podcastu Tran Anh Minh nám poodhalí: které principy z kreslení lze aplikovat do života, co je to kreslení pravou mozkovou hemisférou, jaké to je vyrůstat ve střetu kultur či jak získat čuch na pomela.
Proč je v právních vědách důležité šířit povědomí o open science? Jak připravit doktorandy na budoucnost, ve které bude open science normou? A fandí vůbec právníci otevřenému publikování a sdílení dat? Profesor Jakub Handrlica, odborník v oblasti jaderného práva, energetického práva a práva nových technologií z Právnické fakulty UK, je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.
Jaká je práce s knihami, které jsou stovky let staré? A jak naložila Fakulta restaurování s ošetřením sedm tisíc let staré studny? To vše a mnohem více se dozvíte v dalším díle podcastu UPCE On Air, kam si moderátorka Šárka Rusnáková pozvala děkana Fakulty restaurování Radomíra Slovika. Tento díl je zároveň pokračováním seriálu s děkany všech fakult Univerzity Pardubice.
„Jsme schopni a máme nástroje lidi vylepšovat. Pak je ale etická otázka, jestli je to správné. Jestli se máme snažit, aby se rodili jen zdraví schopní jedinci, nebo je naprosto ok, že se rodí jedinci, kteří zdraví nejsou nebo mají třeba nižší intelekt. Je strašně tenká hranice mezi tím, co je pomoc pro nemocné dítě a co už je enahncement, kdy vylepšujeme lidskou rasu.“
Seriál věnovaný událostem roku 1942 uzavřeme bonusovým rozhovorem s historikem Vojtěchem Kynclem. Věnuje se období protektorátu a speciálně činnosti výsadku Silver A v Pardubicích a okolí, obci Ležáky nebo Lidicím.
Ako vznikla najmladšia demokracia v Ázii? Prečo na Východný Timor nechodia turisti? Ako sa komunikuje v krajine so štyrmi hlavnými jazykmi? Na tieto otázky nám dá odpoveď Zuzana Greksáková, ktorá o jazykoch v tejto na Slovensku často neznámej krajine robila akademický výskum.
- Anna na vlnách
- ArcheoPodcast
- Asia Dispatch
- Asie v souvislostech
- CarbonCast
- Balast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- Horizont VŠE
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast VŠB-TUO
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- PoKaFI
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Ta-meri
- Talking Economics
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Podcast Akademie věd
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast