facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Květnové oslavy 80 let od útoku na Reinharda Heydricha budou v květnu letošního roku masivně připomínány. V sérii čtyř dílů se tedy Přepište dějiny zaměří na různé aspekty roku 1942. V první části se podíváme na dění na západní, východní i africké frontě, i na roli Slováků nebo Rakušanů v dané době, tolik nepodobné té naší.

4. 5. 2022

Nadšený matematik Tomáš Perutka nám prozradí mimo jiné: co mu pomáhá šetřit čas, filtrovat šum a vytvářet mentální mapy, jak nepřímo poznávat ostatní lidi pomocí Yonedova lemmatu, proč se někdy inteligence přeceňuje a jestli platí stereotypy o matematicích.

3. 5. 2022

Proč jsou důležitá otevřená výzkumná data? Co je infrastruktura ELIXIR? A co by měla udělat Univerzita Karlova pro zjednodušení zprávy výzkumných dat? Marian Novotný, bioinformatik působící na Katedře buněčné biologie na Přírodovědecké fakultě UK, je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.

3. 5. 2022

Komentář politického geografa k aktuální situaci na Ukrajině. Překvapilo něčím Rusko? A jak podle něj společnost celý konflikt na Ukrajině vnímá? Hostem podcastu De Facto byl Michael Romancov z Institutu politologických studií FSV UK .

3. 5. 2022

Česká literatura je náplní květnové epizody Balastu. A v tomto měsíci nelze jinak než se obrátit k Máji Karla Hynka Máchy. V úvodu krátce oslavíme zisk Ceny Jana Palacha, který Balast obdržel od děkanky FF UK a také se s hostkou na „horkém křesle“ blíže podíváme na volby do Akademického senátu FF UK.

2. 5. 2022

Za rok naběhá přes 5 000 km! Mistr světa ve Spartan Race Richard Hynek právě teď v novém díle UPCE On Air. Jak jde dohromady vrcholový sport, cestování a studium na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice? To se dozvíte v našem podcastu.

2. 5. 2022

Kvalita ovzduší je právem nejčastěji skloňovaným environmentálním faktorem vztahujícím se k lidskému zdraví. Už východořímský císař Justinián I. V roce 535 n.l. ustanovil, že lidé mají právo na čistý vzduch.

2. 5. 2022

„Když budeme mít milimetr vody, nebo deset metrů, každého napadne, že je vody moc. U světla to nevnímáme, protože jsme si zvykli a nikdo nezná město bez světla. Když se zhasne, najednou lidi vnímají, že je to špatně a většinou hned volají. Kdybychom si zvykli, že normální je mít světla méně, možná by pak začali volat s tím, že někdo moc svítí.“

1. 5. 2022

Hostem Inovacastu byl Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v ČR a člen Představenstva NCP4.0. Zkušený vrcholový manažer, který za svůj život prošel vedením mnoha významných společností, již více než jedno desetiletí řídí v Česku jednu z nejvýznamnějších průmyslových společností na světě.

30. 4. 2022

Eva Jamrichová a Lydie Dudová z Botanického ústavu AV ČR se věnují paleoekologii. Ve svém výzkumu kombinují přístupy botaniky, archeologie a ekologie. Jak jim v nahlížení do historického terénu krajiny pomáhá fosilní pyl? Kde ho hledají a jak je možné, že se zachová po tisíce let? A do jakých období vědkyně rády cestují?

30. 4. 2022