facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Balast

Balast

Popularizační podcast Balast vás zavede na hlubinu a na útesy humanitních věd za dveřmi Filozofické fakulty UK. S námi se na rozbouřených vodách dnešní doby nepřekotíte.

Bonusová epizoda říjnové hlavní epizody se od tématu knihoven posouvá k nově zřízené funkci ombudsmanky na fakultě. Co nová pozice FF UK přinese a s jakou vizí nová ombudsmanka na akademickou půdu přichází? Poslechněte si rozhovor s Pavlou Špondrovou, která k tomuto akademickému roku do funkce nastoupila.

24. 10. 2022

Jaká pozornost se v knihovnách věnuje studovnám? Jak funguje „humanitární“ pomoc mezi knihovnami? A proč se knihovnám na čas neříkalo knihovny? Odpovídá vedoucí Knihovny Jana Palacha Jan Kamenický.

3. 10. 2022

V srpnovém Balastu pod čarou se zaměříme na novou knihu 2+2=5, v níž antiutopické a dystopické světy literatury představilo v polovině září Vydavatelství FF UK. S autorkou Olgou Pavlovou si o knize povídal v našem studiu Kampus Hybernská Filip Liška.

19. 9. 2022

V zářijové epizodě Balastu se nebudeme zabývat jedním oborem, ale předmětem, který je víceméně všem oborům na FF UK společný. Úvody do studia čekají na studenty hned po nástupu na fakultu. Co je cílem těchto předmětů? Jak se o prváky starají na filosofii a k čemu slouží jejich tutorský kurz?

5. 9. 2022

Petra Tušlová, hlavní host této epizody Balastu, se akorát vrátila z výkopů v Bulharsku, kde hledala římské pohřební mohyly. Co se ale nestalo, se svým týmem našli hroby významné jámové kultury z doby bronzové. Jak archeologové poznají, že „si kopli“ místo Říma dobu bronzovou? Čím je jámová kultura specifická a pro nás tolik zajímavá? A kdy se práce archeologa skutečně podobá legendárnímu Indianu Jonesovi?

1. 8. 2022

Bonusová epizoda červencové hlavní epizody Francouzská spojka pokračuje v rozhovoru s francouzským politologem Jacquesem Rupnikem. Bavíme se s ním o střední Evropě nejen v kontextu současné války na východní hranici Evropy.

25. 7. 2022

Česká republika přebírá předsednictví v Radě EU. Balast se proto ohlíží za zemí, od které tento evropský štafetový kolík přebíráme, tedy za Francií. V Tématu přinášíme rozhovor přímo z centra dění, z Paříže, kde člen naší redakce Karel Srnský zpovídá francouzského politologa a historika s vynikající znalostí českých poměrů profesora Jacquesa Rupnika.

4. 7. 2022

V bonusu k hlavní epizodě „Hledání ztraceného smyslu“, v níž jsme spojili síly s populárním podcastem Přepište dějiny v rámci cross-overu, přinášíme rozhovor s jeho autory Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem. Bavíme se o (ne)vážnosti českých dějin, jak se dějiny vypráví, i co musí historici umět, aby je uměli psát.

22. 6. 2022

Balast vysílá už rok. Je proto na čase trochu zhodnotit uplynulé měsíce a také reflektovat význam humanitních věd, v této epizodě konkrétně na příkladu smyslu dějin. 

6. 6. 2022

Květnový Balast pod čarou přivítal profesora Hillela Kievala z Washingtonské univerzity v St. Louis, který se dlouhodobě věnuje dějinám českých Židů.

17. 5. 2022